Najemca nie płaci czynszu. Co zrobić z z osobą, która nie płaci czynszu?

Wynajem mieszkania to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy na posiadanym przez nas lokalu, ale również coraz częściej sposób na zainwestowanie wolnej gotówki. Kupujemy mieszkanie, urządzamy je i decydujemy się na wynajem. Nic skomplikowanego, jednak czasem może się okazać, że sposób na łatwe zarobienie może stać się powodem do zmartwień.

Decydując się na wynajem swojego mieszkania nigdy nie mamy pewności, kim jest najemca, jak będzie szanował nasze mieszkanie i jak będzie układała się z nim współpraca. Może się okazać, że nasz najemca świadomie bądź z przyczyn losowych nie będzie płacił nam czynszu. O ile sytuacja, kiedy brak płatności będzie jednorazowa i zostanie spłacona w krótkim czasie, nie jest jeszcze powodem do zmartwień, o tyle jeśli najemca zalega nam z płatnościami i nie wykazuje chęci współpracy i uiszczenia należności może okazać się kłopotem. Co więc zrobić w przypadku, kiedy najemca nie płaci czynszu?

Umowa najmu, a płatność czynszu.

Podpisując umowę najmu, należy zawrzeć informację o dniu miesiąca, do którego najemca zobowiązany jest uiścić opłaty związane z wynajmem. Jeśli tego nie zrobimy kodeks cywilny narzuca, że płatności takie powinny być wykonywane z góry do każdego 10-tego dnia miesiąca. Problem zaczyna się, kiedy wpłat ze strony najemcy nie ma. Niestety, polskie prawo chroni bardziej interesy najemcy niż wynajmującego i dopiero wtedy, kiedy nie otrzymujemy zapłaty od trzech miesięcy możemy wypowiedzieć umowę najmu, dając przy tym dodatkowy miesiąc na wyprowadzenie się i zapłatę wszelkich należności. Jeśli najemca dostosuje się do naszego wypowiedzenia i uiści zaległości, jesteśmy co prawda pokrzywdzeni, gdyż przez ten okres nie mieliśmy regularnych wpłat i niejednokrotnie musieliśmy się uporać ze stresem związanym z zaistniałą sytuacją, natomiast można powiedzieć, że pozbyliśmy się problemu. Gorzej, jeśli nasz najemca, ani nie zapłaci nam należności , ani nie ma zamiaru opuścić naszego lokalu.

Lokator nie płaci czynszu i nie chce opuścić naszego mieszkania.

Wynajmując mieszkanie musimy być świadomi, że lokator ma więcej przywilejów niż właściciel. Nie możemy pozbawić prawa lokalu mieszkalnego w okresie od 1 listopada od 31 marca każdego roku, a także osób uprzywilejowanych, między innymi, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych czy osób bezrobotnych. W przypadku, gdy pomimo naszego wezwania do zapłaty i opuszczenia lokalu, lokator nie podporządkowuje się temu możemy złożyć pozew do sądu o eksmisję. Praktyki takie jak wyniesienie rzeczy osobistych, zmienienie zamków czy pozbawienie lokatora mediów są niedopuszczalne i możemy zostać ukarani za chęć odzyskania swojego mieszkania w taki sposób. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż Sąd przeanalizuje sytuację lokatora, tego czy ma gdzie się przenieść czy ustali mu lokal socjalny. Z wyrokiem sądu musimy udać się do komornika, aby ten podjął kroki związane z eksmisją. Jeżeli sąd nie przyzna naszemu lokatorowi lokalu socjalnego, komornik musi zwrócić się do gminy z prośbą o udostępnienie lokalu tymczasowego. Wszystkie te działania niestety związane są z długim czasem oczekiwania, więc nam, jako właścicielom pozostaje nam jedynie cierpliwie czekać.

Pozbyliśmy się lokatora, co dalej?

Aby odzyskać należności związane z zapłatą czynszu możemy ustalić płatności ratalne z naszym lokatorem. Jeśli mieszkanie jest w stanie niepogorszonym, część pieniędzy możemy odzyskać z kaucji, którą wpłacił lokator przy wynajmie. Jeśli jednak rozłożenie na raty zaległości nie przynosi zamierzonego efektu, a dodatkowo mieszkanie wymaga remontu pozostaje nam złożenie pozwu o zapłatę. Lokatora możemy obciążyć również ustawowymi odsetkami za czas zwłoki. Ustaloną kwotę należy podać w pozwie. Jeśli lokator nie uiści zapłaty w terminie wskazanym przez Sąd, pozostaje nam skierowanie sprawy do komornika. Niestety wszystko te czynności wiążą się z czasem, więc jedyne co nam pozostaje to uzbroić się w cierpliwość, a w przyszłości rozważyć inny sposób wynajmu mieszkania, np. poprzez zawarcie umowy najmu okazjonalnego.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Raty równe a raty malejące – czym się różnią i które są bardziej opłacalne?

Read Next

Usytuowanie budynku względem granic działki – jakie zmiany od 2019

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Józek_42
Józek_42
3 lat temu

Wobec takich osób niepłacących w terminie nasze prawo jest nieudolne. Dlaczego nie można by zrobić w sposób następujący: Umowa najmu zgłoszona do US, płacisz podatek od najmu wówczas przysługuje Ci prawo do eksmisji uciążliwego lokatora, który nie zamierza płacić.

zmotoryzowany_czytelnik
zmotoryzowany_czytelnik
3 lat temu

Być może warto pomyśleć o podwójnej kaucji – wyeliminuje to część pasożytów chcących wynająć mieszkanie bez chęci płacenia najmu.

Jad
Jad
1 rok temu

Często kaucja nie wystarcza na pokryciu szkód…mam doświadczenie.

Zhdhd
Zhdhd
3 lat temu

Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego pomaga