Najpopularniejsze rodzaje okien dachowych

Myli się ten kto uważa, że domy parterowe całkowicie zawładnęły branżą budowlaną. Domy z poddaszem wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Trzeba bowiem przyznać, że poddasze ma swój wyjątkowy klimat, którego na próżno szukać w domach parterowych czy z pełnym piętrem. Wybierając projekt z użytkowym poddaszem inwestor musi zdecydować jaki rodzaj okien dachowych wybrać. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było zbyt wielu alternatyw. Teraz rynek rozwinął się w takim stopniu, że wybór okien jest ogromny.

Okna dachowe – najpopularniejsze rodzaje

Ze względu na sposób otwierania okna dachowe możemy podzielić na:

  • Okna dachowe obrotowe – są najczęściej wybierane przez inwestorów. Oś obrotu znajduje się w połowie skrzydła, przez co można je swobodnie otworzyć. Ich niewątpliwą zaletą jest również cena – są one najtańsze ze wszystkich rodzajów okien dachowych. Ich umycie też nie sprawi najmniejszego problemu. Ponieważ ich górna część otwiera się do pomieszczenia trzeba uważać, żeby nie uderzyć się w głowę podczas ich uchylania.
  • Okna dachowe obrotowo-uchylne – to połączenie okien uchylnych i obrotowych. Wyróżniają je dwie osie obrotowe. Ta umieszczona w górnej części umożliwia ich uchylanie do 30 stopni. Oś umieszczona w połowie pozwala na obrót okna o 180 stopni. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale droższe niż omawiane wcześniej okna obrotowe.
  • Okna dachowe kolankowe – ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Składają się dwóch części. Pierwszą stanowi okno fasadowe, które jest umieszczone w ściance kolankowej. W dachu znajduje się zaś okno połaciowe. Takie okno można również otwierać na dwa sposoby – uchylny i rozwierny. Takie okno jest bardzo praktyczne, sprawia, że fasada nabiera nowoczesnego wyglądu. Koszty jednak też są sporo wyższe, w związku z czym na takie rozwiązanie decyduje się niewielu inwestorów.

Omawiając okna dachowe warto jeszcze wspomnieć o jednym jego rodzaju – a mianowicie i oknie wyłazowym. Otwiera się ono w sposób rozwierny, na bok, umożliwiając bezpieczne wyjście na dach. Ten typ okna najczęściej zlokalizowany jest w pobliżu komina.

Jaki rodzaj okna dachowego wybrać? To zależy. Jednym z ważniejszych kryteriów jest oczywiście cena. Inwestor z większym budżetem może wybierać w trzech typach okien i zdecydować się na te, które najlepiej spełniają jego potrzeby. Ale okna obrotowe, mimo, że najtańsze też są bardzo wygodne więc ich wybór również oznacza komfort. Potrzebujesz więcej informacji? wejdź na serwis fachowydekarz.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Własne mieszkanie – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Read Next

Jak wybrać dobre moskitiery?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments