Nowe wyższe opłaty za wywóz śmieci – Jakie będą i dlaczego się zmieniają

Segregacja śmieci to bardzo ważny i często poruszany temat. Dzięki prawidłowej segregacji odpadów, trafiają one w odpowiednie miejsca wcześniej i szybciej są wykorzystywane na nowo. Samorządy szukają rozwiązań jak poprawić sytuację na wysypiskach, niestety każde działania wiążą się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo nowe regulacje narzucane przez Unię Europejską zmuszają je do wymyślania coraz to nowych sposobów, aby zwiększyć zarówno wydajność segregowania odpadów przez mieszkańców, jak i przetwarzania je przez odpowiednie firmy zajmujące się tym. Czym to skutkuje dla zwykłego obywatela? O tym w dzisiejszym artykule.

Nowe metody segregacji śmieci.

Od początku roku samorządy zobowiązane są do określenia nowego sposobu segregacji odpadów. Zmiana w segregacji odpadów dotyczyć będzie głównie mieszkańców, którzy zdecydowali się na ten krok. Segregacja będzie rozszerzona do sześciu pojemników:

  • pojemnik niebieski – jak dotychczas przeznaczony jest do segregacji makulatury.
  • pojemnik zielony – to pojemnik na szkło, głównie słoiki czy butelki.
  • pojemnik żółty – przeznaczony jest na plastik, aluminiowe puszki oraz opakowania po sokach czy mleku.
  • pojemnik brązowy – to nowość, gdyż do takich pojemników należy wrzucać wszystkie odpady pochodzące z resztek obiadów, obierki czy zepsute owoce i warzywa.
  • pojemnik szary – przeznaczony głównie dla osób posiadających swoją działkę. Do szarego pojemnika wrzucamy skoszoną trawę, gałązki oraz liście.
  • pojemnik czarny – do którego wrzucamy wszelkie odpady zmieszane, których nie jesteśmy w stanie posegregować.

Zwiększenie opłat za wywóz śmieci.

Nowa metoda segregacji odpadów, wraz z ciągłymi podwyżkami cen za wywożenie ich oraz składowanie zmuszają Samorządy do podnoszenia cen dla mieszkańców. Opłaty, które obowiązywały do tej pory, często były już wysokie, natomiast nie wystarczające na pokrycie kosztów związanych z ich dalszym przetwarzaniem. Podwyżkę tą szczególnie odczuły osoby, które nie zdecydowały się na segregowanie odpadów, gdyż stawka za miesiąc wywożenia odpadów w niektórych miastach wzrosła nawet czterokrotnie. Podwyżka ta dotknęła również tych, którzy segregują śmieci, natomiast w mniejszym stopniu. Sprawdźmy jak kształtują się ceny za wywóz odpadów w największych miastach Polski.

Łódź

W Łodzi od 1 stycznia 2019 roku opłaty za wywóz nieczystości wzrosły. W przypadku, kiedy nie segregujemy odpadów mieszkańcy muszą się liczyć z opłatą w wysokości 22 złotych za mieszkańca. Do tej pory opłata ta była niższa o 10 złotych i wynosiła 12 złotych za miesiąc. Segregując odpady w Łodzi musimy zapłacić 13 złotych od każdej osoby w gospodarstwie domowym, do stycznia opłata ta wynosiła 7 złotych. Podwyżka więc jest niemalże dwukrotna.

Lublin

W Lublinie nowe stawki za wywóz śmieci obowiązują od 1 lutego 2019 roku i są zależne nie tylko od liczby mieszkańców, ale również rodzaju zabudowy. W przypadku domów jednorodzinnych opłata za wywóz śmieci segregowanych uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie i wynosi:

  • jedna osoba – 45 złotych miesięcznie, było 30 złotych;
  • dwie osoby – 60 złotych miesięcznie, było 40 złotych;
  • trzy i więcej osób – 75 złotych miesięcznie, było 50 złotych.

W przypadku zabudowy wielorodzinnej ceny te również poszły w górę i w dla rodzin segregujących odpady wynoszą:

  • 21 złotych (z 12 zł) w przypadku jednej osoby w gospodarstwie;
  • 41 złotych (z 25 zł) w przypadku dwóch osób w gospodarstwie;
  • 63 złote (z 39 zł) w przypadku większej liczy osób.

Jeśli osoby te nie segregują śmieci, stawka jest dwukrotnie wyższa i wynosi od 90 do 150 złotych miesięcznie, do tej pory stawki te wynosiły od 38 do 69 złotych w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Kiedy mieszkamy w bloku ceny te wynoszą od

42 do 126 złotych i są wyższe od obowiązujących wcześniej, które wynosiły 16 do 50 złotych.

Inowrocław

Tutaj również opłaty za wywóz śmieci poszły w górę. Od 1 stycznia za odbiór śmieci segregowanych trzeba zapłacić 17 złotych od osoby, wcześniej – 14 złotych. Kiedy nie decydujemy się na segregowanie odpadów opłata wynosi 34 złote i wzrosła z 28 złotych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Jakie elementy składać się mogą na system inteligentnego domu?

Read Next

Jesienne kwiaty na balkon – Które wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Moto_Kasia
Moto_Kasia
3 lat temu

Takie są uroki Państwa Socjalnego – z jednej strony czysta propaganda otrzymania 500 zł na każde dziecko a z drugiej strony rosnące opłaty z każdej strony. Właściwie to chyba teraz podatek śmieciowy a nie opłata