Podłączenie się do istniejącej już sieci kanalizacyjnej, to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy na naszej działce nie ma takich możliwości. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest samodzielne wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, bądź zbiornika bezodpływowego. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy jak różnią się te oba rozwiązania oraz na co powinni się zdecydować. Pojawia się więc dość często zadawane pytanie: szambo, czy oczyszczalnia ścieków?
Czym różni się szambo od oczyszczalni ścieków? Prosta charakterystyka
Warto zaznaczyć, że budowa zarówno przydomowej oczyszczalni, jak i szczelnego zbiornika szamba, jest możliwa wyłącznie na wybranych terenach. To, co ma decydujące znaczenie, to przede wszystkim warunki gruntowo-wodne panujące na działce oraz miejsce, w którym ma się znajdować szambo lub oczyszczalnia. Wiele czynników wpływa na to, że jedno całkiem niemało różni się od drugiego. Oczyszczalnia ścieków, jest przede wszystkim:
- Ekologiczna
- Inwestycyjnie nie należy do najtańszych opcji
- Koszty eksploatacji są niskie
- Prawie bezobsługowa
Szambo natomiast:
- Nieekologiczne
- Tanie inwestycyjnie
- Koszty eksploatacji są wyższe
- Wymaga systematycznego opróżniania
Przepisy, które należy spełnić, aby móc założyć oczyszczalnię ścieków lub szambo na naszej działce
Warunki zezwalające na budowę oczyszczalni ścieków:
- Nie może być budowana na terenach objętych siecią kanalizacyjną
- Na obszarach nieskanalizowanych możliwość budowy oczyszczalni zależy od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub, gdy go nie ma, od przepisów lokalnych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska
- Jeśli ilość oczyszczonych ścieków, które trafiają do wód lub ziemi, przekracza 5m3/dobę, niezbędne jest pozwolenie wodnoprawne
- Niezbędny jest osadnik wstępny, zakopany jak najbliżej domu i dobrze odpowietrzany przez wewnętrzną instalację kanalizacyjną
- Budowę można rozpocząć nie wcześniej niż po upływie 30 dni i nie dłużej niż po upływie 2 lat od daty określonej w zgłoszeniu
Ponadto drenaż rozsączający nie może zostać umieszczony bliżej niż:
- 3m od drzew i krzewów
- 2m od granicy działki
- 0,8m od kabli elektrycznych
- 1,5m od poziomu wód gruntowych
- 1,5m od rurociągów z gazem lub wodą
- 30m od osi studni z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi i niewymagającej ustanowienia strefy ochronnej
Warunki zezwalające na budowę szamba:
- Nie może być budowane na terenach objętych siecią kanalizacyjną
- Na terenach objętych szczególną ochroną środowiska i narażonych na powodzie, nie można zbudować szamba
- Powinno mieć nieprzepuszczalne dno i ściany oraz szczelne przykrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości
- Musi być wyposażone w odpowietrzenie wprowadzone przynajmniej 0,5m ponad poziom terenu
Odległości, na które trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim:
- 15m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych do przebywania przez ludzi (szambo o pojemności do 10 m3)
- 7,5m od granicy działki sąsiedniej lub ulicy (szambo o pojemności do 10 m3)
- 5m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych do przebywania przez ludzi (szambo w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej)
- 2m od granicy działki sąsiedniej lub ulicy (szambo w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej)
Koszta budowy i eksploatacji
W zależności od typu oczyszczalni ścieków, cena waha się pomiędzy 6000zł, a 15000zł. Koszty eksploatacji, to natomiast około 250zł rocznie. Dodatkowo wybranie ścieków, które odbywa się raz na dwa lata – 300zł oraz preparaty bakteryjne około 100zł. Zbiornik szamba wraz z montażem, to koszt minimum 3000zł. Eksploatacja natomiast, to rocznie mniej więcej 3600zł. Do tego kurs wozu asenizacyjnego w cenie około 150zł-250zł.
Podsumowanie i ostateczne porównanie
Oczyszczalnia ścieków, to na pewno bardziej komfortowe i przyjazne środowisku rozwiązanie. Bez względu na zdecydowanie niższe koszta utrzymania, to pieniądze, które trzeba zainwestować w budowę, wydają się być dość istotnym minusem. Szambo, czyli druga opcja, to z kolei tani montaż, ale przez konieczność systematycznego opróżniania, wydaje się być mniej wygodnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, żeby przy wyborze zbiornika wziąć pod uwagę nie tylko wszystkie za i przeciw, ale również przede wszystkim wymagania, jakie należy spełnić.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Czy tylko w Zachodniopomorskim spotyka się „przebiegłość” właścicieli nieruchomości, którzy ze zbiorników bezodpływowych po wszystkich odbiorach robią zbiorniki odpływowe? Nikt tego już nie sprawdza a zawszę parę złotych kosztem skażenia środowiska zostaje w kieszeni – masakra ludzie opamiętajcie się
Priorytetem po stronie władz lokalnych powinna być kanaliza na każdej ulicy i konieczność przyłączenia każdej znajdującej się nieruchomości.