Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym są najczęściej wybieranymi przez właścicieli nieruchomości. Jednym z kryteriów wyboru jest zapewne cena zakupu i niskie koszty eksploatacji. W przeciwieństwie do biologicznych oczyszczalnie drenażowe wymagają jednak większej przestrzeni i bardziej skomplikowanego montażu.
Jakich formalności należy dopełnić przed budową?
Budowa przydomowej oczyszczalni o przepustowości do 7,5m3 na dobę nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a do 5 m3 na dobę nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Przydomowa oczyszczalnia obsługująca budynek jednorodzinny zazwyczaj mieści się w tych parametrach. Przed budową należy jednak w odpowiednim starostwie powiatowym złożyć zgłoszenie budowy.
Montaż oczyszczalni – jakie warunki muszą być spełnione?
Montaż oczyszczalni z drenażem wymaga sporej działki i przestrzeni niezajętej pod inne obiekty np. rośliny. Grunt na działce powinien być przepuszczalny, a poziom wody gruntowej znajdować się co najmniej 1,5m poniżej drenów.
Poszczególne elementy muszą być zamontowane w określonej odległości od siebie i innych obiektów na działce.
Jakie odległości powinny być zachowane przy budowie oczyszczalni?
- nitki drenów rozsączających powinny być ułożone w odległości co 1,5m względem siebie;
- osadnik i dreny powinny być oddalone co najmniej 2m od granic działki i 15m od studni głębinowych;
- dreny rozsączające powinny być ułożone co najmniej 3 m od drzew i krzewów, żeby zapobiec ich zarastaniu;
- osadnik gnilny może być posadowiony bezpośrednio przy ścianach budynku, pod warunkiem wyprowadzenia wentylacji kanalizacji powyżej okien.
Jedną z istotniejszych kwestii przy montażu jest przygotowanie odpowiedniej warstwy złoża otaczającego dreny. Dobrze przygotowana warstwa kruszywa pozwoli uniknąć zatykania się drenów. Jeżeli grunt jest słabo przepuszczalny, można wybrać ziemię i zastąpić ją o lepszych parametrach.
Co zrobić ze zbiornikiem bezodpływowym?
Jeżeli przydomowa oczyszczalnia ścieków powstaje na działce, na której dotychczas użytkowany był zbiornik bezodpływowy, powstaje problem, co zrobić ze starym szambem. Jeżeli był to zbiornik plastikowy, można go wykopać i sprzedać. Nieużywane już szamba można także wykorzystać jako zbiorniki deszczówki. Nie można ich natomiast wykorzystać jako osadnika gnilnego, każdy osadnik musi spełniać określone w przepisach prawa normy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Czy nieużywane szamba trzeba odpowiednio dezynfekować przez adaptacją na zbiornik deszczówki?