W 2016 roku doszło do znowelizowania ustawy dotyczącej odrolnienia działek oraz przeznaczania ich na cele budowlane. Od tego momentu odrolnienie działki nie jest już takie proste. Ustawa to wprowadziła szereg nowych regulacji prawnych, które spowodowały, że powstało wiele ograniczeń oraz obostrzeń w zakresie odrolnienia zarówno w przypadku gruntów prywatnych jak i państwowych. Czy mimo tego odrolnienie działki nadal jest możliwe? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
Nowa ustawa o odrolnieniu działki – najważniejsze informacje
Nowa ustawa zawiera przepis mówiący o tym, że nieruchomości rolne mogą nabywać wyłącznie rolnicy indywidualni. Jeśli mamy do czynienia z małżeństwem będącym we wspólnocie majątkowej, to wówczas wystarczy, że rolnikiem jest jeden z małżonków. Nabywana nieruchomość nie może być większa niż 300 hektarów. Osoby, które nabywają nieruchomości rolne, muszą prowadzić na nich gospodarstwo rolne przez okres 10 lat. Przez cały ten czas nie mogą jej również sprzedawać żadnym innym instytucjom. Oprócz tego, jeżeli nabywca jest osobą fizyczną, zobowiązany jest do prowadzenia swojego gospodarstwa osobiście.
Od powyżej wymienionych reguł zostały jednak przewidziane wyjątki. Do kupowania nieruchomości rolnych uprawnione są także bliskie osoby sprzedającego, jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Do sprzedaży nieruchomości może także dojść poprzez dziedziczenie oraz za pomocą zapisu windykacyjnego. Pozostałe podmioty także mogą nabywać nieruchomości rolne, jednak wcześniej muszą uzyskać specjalną zgodę od Agencji Nieruchomości Rolnych. Ponadto są również zobowiązane do spełnienia kilku kryteriów.
Kto może odrolnić grunty rolne?
Kupowanie oraz odralnianie działek rolnych jeszcze kilka lat temu było bardzo dobrym pomysłem na inwestycję. Podstawowym atutem takich nieruchomości była ich o wiele niższa cena od działek budowlanych. Kupowali je wówczas zarówno deweloperzy jak i osoby prywatne. W chwili obecnej przez znowelizowaną ustawę inwestorzy oraz deweloperzy mają bardzo wiele problemów z zakupem tego typu działek.
Istnieje jednak jeden sposób na sprzedanie takich gruntów. Właściciele muszą najpierw samodzielnie odrolnić swoją działkę, a następnie ją sprzedać. Odrolnienie ziemi wymaga jednak spełnienia kilku formalności. W niektórych przypadkach jest również potrzebna zgoda od Ministra Rolnictwa – dotyczy to dużych działek rolnych. O tę zgodę nie trzeba się ubiegać, jeśli powierzchnia gruntów nie jest wyższa niż pół hektara oraz nie jest położona od drogi publicznej w odległości większej niż 50 metrów oraz nie większej niż 50 metrów od najbliższej działki budowlanej.
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy
Aby odrolnienie działki doszło do skutku, musi dojść do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy złożyć wniosek dotyczący zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w swojej gminie. We wniosku należy zawrzeć uzasadnienie swojej prośby oraz przyszłe przeznaczenie wskazanej działki. Urzędnikom przysługuje prawo do odrzucenia wniosku.
Drugi sposób na odrolnienie działki to decyzja o warunkach zabudowy. Dotyczy to działek, które nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku również należy złożyć odpowiedni wniosek do swojego urzędu gminy.
Koszt odrolnienia działki rolnej
Ile kosztuje odrolnienie działki rolnej? Kwestia opłat uzależniona jest od klasy gleby. Każdy nowy właściciel może uiszczać tę opłatę w ratach, np. 10% na rok przez okres 10 lat. Warunkiem jest jednak trwałe wyłączenie z tego gruntu produkcji rolnej.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Obawiam się, że dopóki będzie bum w budownictwie wszelkie utrudnienia zakupu działek i tak będą obchodzone. Zbyt silne lobby, zbyt duże pieniądze, a utrudnienia i chwalenie się tym to czysta propaganda.