Odwodnienia liniowe, czyli jak nie bać się wody

Żadna pora roku nie jest wolna od deszczu – bo gdyby nie padał regularnie, co poczęła by cała przyroda – jednak tak się składa, że to właśnie jesień kojarzy nam się ze słotnymi popołudniami i ciemnymi już wieczorami, tak często wypełnionymi szumem deszczu. Jednak to, co brzmi jak urokliwe i nastrojowe okoliczności, ma jednocześnie drugą stronę medalu – bo gdy po deszczowej nocy zechcemy rankiem wyjść z domu, możemy natrafić na imponujące kałuże. A te mogą bardzo szybko popsuć nam humor, nie pozwalając sprawnie przejść chodnikiem – czy to do samochodu czy gdzieś dalej.

Nadmiar deszczówki, zgromadzony tam, gdzie chcielibyśmy mieć do dyspozycji komfortową przestrzeń, może być irytujący. Ale i to nie wszystko, bo uparte kałuże mogą być nawet niebezpieczne – dla fundamentów naszych domów i przydomowych zabudowań. Właśnie dlatego lepiej zawczasu pomyśleć o tym, jak chronić swoje otoczenie przed jesiennymi kałużami i ewentualnymi podtopieniami. Na szczęście rada na to jest krótka i zawiera się w słowie „odwodnienia”.

Odwodnienia liniowe – proste i skuteczne

Woda to jeden z żywiołów, a biorąc pod uwagę to, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, ile spadnie jej z nieba, można słusznie obawiać się jej potencjalnie kłopotliwej, czasem nawet niszczycielskiej obecności. Na szczęście istnieje bardzo sprytne i niezbyt skomplikowane rozwiązanie, które pomoże nam się pozbyć tego niepokoju i obaw przed ulewami, które mogą nadejść.

To rozwiązanie polega na rozmieszczeniu tuż pod powierzchnią gruntu sieci korytek i studzienek, które skutecznie odprowadzą wodę w dowolne, określone miejsce. Takie odwodnienia zbiorą całą wodę, bo jak wskazuje ich nazwa, mają kształt długich i wąskich korytek. To, którego zadaniem jest zebranie wody z powierzchni ziemi, jest całe przykryte jedynie ażurową kratką – i właśnie tak cała wilgoć zbierająca się na zabudowanym gruncie ma szansę znaleźć drogę ujścia. Te korytka można zaś połączyć z kolejnymi – które wyprowadzą wodę poza posesję albo zgromadzą ją w podziemnym zbiorniku retencyjnym.

Tak naprawdę, rozsądnie montując odwodnienia liniowe nie tylko nie trzeba bać się deszczu – można wręcz na niego czekać, bo w czasie nocnej ulewy może napełnić się cały zbiornik retencyjny, a zdobyta przy okazji woda szybko okaże się przydatna w naszym ekologicznym domowym gospodarstwie. Obecnie, gdy gromadzenie deszczówki jest rozwiązaniem coraz bardziej popularnym i pożądanym, systemy odwodnień mogą okazać się kluczem do sukcesu: poczynienia ogromnych oszczędności, a zarazem krokiem do życia bardziej zgodnego z naturą.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Koła do kosiarek – jak wybrać te dobre?

Read Next

Wyspecjalizowane rozwiązania – gdzie kupić dobre koła?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments