Ogłoszenia nieruchomości – jak przeglądać je z głową?

Zakup własnego mieszkania to często spełnienie największego życiowego marzenia. Jest to jednak również bardzo istotna decyzja, którą warto podjąć z głową.

Przeglądając oferty nieruchomości często pozwalamy zaślepić się pięknie stylizowanymi zdjęciami czy fachowo opracowanym opisem i nie zauważamy sprytnie ukrytych defektów. Tymczasem diabeł często tkwi w szczegółach. Jak nie dać się zwieść i jakich zasad przestrzegać podczas przeglądania ofert dostępnych w internecie?

Zacznij od siebie

Poszukiwanie nieruchomości, która w praktyce spełni wszystkie oczekiwania swojego nowego właściciela warto rozpocząć od określenia tego, na czym rzeczywiście nam zależy, na co nas stać i czego faktycznie potrzebujemy. Należy zatem zastanowić się jakim metrażem jesteśmy zainteresowani, ile mieszkanie ma mieć pokoi i jak powinny być one rozmieszczone. Będzie to szczególnie istotne w przypadku rodzin z małymi dziećmi oraz osób, które dopiero planują potomstwo. Poza tym, niezwykle istotna jest cena, na którą możemy sobie pozwolić. Niewiele osób jest w stanie zakupić mieszkanie bez kredytu hipotecznego. Nabywca musi więc zastanowić się, z jaką ratą kredytu będzie w stanie żyć na poziomie, biorąc pod uwagę również koszty utrzymania zakupionego mieszkania.

Opanuj emocje

Oferta mieszkania urzekła Cię przepięknie zagospodarowaną kuchnią czy widokiem zza okna, o jakim zawsze marzyłeś? Powściągnij emocje i postaraj się przyjrzeć nieruchomości jak najbardziej obiektywnie. Ekscytacja może bowiem sprawić, ze nie zauważysz wielu mankamentów, które normalnie natychmiast odwiodłyby Cię od zakupu. Umów się na prezentację mieszkania i obejrzyj je nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Możesz odwiedzić je również w towarzystwie specjalisty, który z pewnością zachowa zimną krew i dostrzeże wszelkie defekty obiektu. Samodzielnie dokonaj również analizy, w której sprawdzisz:

  • ciśnienie wody we wszystkich kranach,
  • ciśnienie gazu w kuchence,
  • stan instalacji elektrycznej (poprzez włączenie wszystkich świateł jednocześnie),
  • stan podłóg i drzwi wejściowych oraz szczelność okien.

Pytaj i sprawdzaj

Im więcej pytań zadasz właścicielowi nieruchomości, tym lepiej poznasz mieszkanie i tym mniej faktów zaskoczy Cię po dokonaniu ewentualnego zakupu. Czego warto się zatem dowiedzieć? Główne pytania powinny poruszyć takie kwestie, jak:

  • obecność kłopotliwych sąsiadów (np. rodzin patologicznych),
  • sumienność zarządcy budynku,
  • remonty instalacji w całym budynku,
  • ostatnie remonty w samym mieszkaniu.

Właściciela należy koniecznie zapytać również o numer księgi wieczystej nieruchomości, który pozwoli przeprowadzić samodzielną analizę stanu prawnego mieszkania przy pomocy danych dostępnych na stronie internetowej. Jeśli sprzedający odmówi, to wyraźny sygnał, aby natychmiast odrzucić daną ofertę.

Gdzie szukać ogłoszeń?

Przyszłego mieszkania można szukać z pomocą agencji nieruchomości, choć naturalnie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Ogłoszenia znajdziemy również w lokalnych gazetach czy na tablicach ogłoszeń, jednak tego typu oferty standardowo nie udzielą nam zbyt wielu przydatnych informacji. Najbogatszym i najbardziej zróżnicowanym źródłem ofert nieruchomości pozostaje zatem internet, który możemy przeszukać samodzielnie. Ze stron ogłoszeniowych korzystają również przedstawiciele agencji nieruchomości, dlatego jeśli podejdziemy do sprawy z rozwagą, powinniśmy poradzić sobie z tym zadaniem również bez ich pomocy. Ogłoszenia nieruchomości sprzedaż i wynajem znajdziemy między innymi w serwisie Pokato.pl, który pozwoli nam posortować oferty zgodnie z naszym budżetem czy też według interesującej nas lokalizacji.

Zakup nieruchomości można traktować jako inwestycję lub ostateczną, najważniejszą decyzję w życiu. W każdym przypadku warto jednak przeglądać oferty z głową, a zakupu dokonywać w oparciu o reguły, które pozwolą uniknąć największych błędów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Płyta OSB – cena, rodzaje i zastosowanie

Read Next

Hale stalowe – funkcjonalność, wysoka jakość, estetyka i niska cena

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments