Ogród zimowy: jaki dach wybrać?

Ogród zimowy jest jednocześnie pięknym i funkcjonalnym rozwiązaniem, pozwalającym na hodowanie roślin przez cały rok, a także wypoczynek pośród natury nawet w zimowych miesiącach. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla odkrytego tarasu, z którego korzysta się jedynie przez połowę roku, a także umożliwia hodowanie roślin, które w innych warunkach mogłyby nie przetrwać. Z niego można także w przyjemny i bezpieczny sposób obserwować niebo usiane gwiazdami, za sprawą przezroczystego dachu. Ten ostatni może być wykonany z różnych materiałów, zastanówmy się więc, który lepiej jest wybrać.

Dach ogrodu zimowego ze szkła

Szkło jest tradycyjnie stosowanym rozwiązaniem przy budowie ogrodów zimowych. Obecnie wykorzystuje się w tym celu szkło zespolone, stanowiące połączenie dwóch lub trzech tafli szkła. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa gazu szlachetnego. Takie rozwiązanie sprawia, że szkło zespolone charakteryzuje się dużą odpornością i wytrzymałością. Nawet przy dużej powierzchni nie ulega ono odkształceniom i nie grozi mu pękanie pod wpływem warunków zewnętrznych, takich jak mróz i deszcz. Jest to szczególnie ważne podczas konstrukcji ogrodu zimowego, gdyż jego ściany i dach narażone są na dwie różne temperatury jednocześnie: ujemne na zewnątrz i dodatnie w środku.

Szkło gwarantuje także dopływ odpowiedniej ilości światła do wnętrza, co sprawia, że nawet kilka słonecznych chwil szybko podnosi temperaturę pomieszczenia, a rozświetlając je, zapewnia optymalne warunki wzrostu roślin. Nie bez znaczenia jest także możliwość obserwowania gwiazd przez przeszklony sufit czy ogrodu wokół domu, sprawiająca, że oranżeria w płynny sposób łączy dom z otwartą przestrzenią. Zaletą nowoczesnego szkła zespolonego jest także duża izolacja termiczna, dzięki której ciepło nie ucieka z wnętrza domu.

Dach z poliwęglanu

Alternatywnym rozwiązaniem jest dach wykonany z poliwęglanu. Również on charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i przezroczystością, które nadają pomieszczeniu takich samych zalet, jakie pojawiają się w przypadku szkła. Możliwość odpowiedniego dopasowania płyty i przykrycia nią całych krokwi dachowych, zamiast wykonywania wypełnienia, eliminuje możliwości przecieku, co jest kolejnym atutem tworzywa sztucznego.

Jednak płyty poliwęglanowe mają dodatkową zaletę; mogą z łatwością przybierać praktycznie dowolny kształt. Dzięki temu z ich pomocą projektanci z Winter Gardens są w stanie wykonać ogród zimowy praktycznie w każdym kształcie, co nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów.

Decydując się na poliwęglanowy dach ogrodu zimowego, warto również rozważyć możliwość wybrania lekko zabarwionego, na przykład mlecznego materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu światło jest lekko rozproszone, co w słoneczne, upalne dni może być bardziej komfortowe dla gości, niż przebywanie pod idealnie przenikliwym, szklanym dachem. Z drugiej strony poliwęglan wyjątkowo powoli oddaje ciepło i nie zamarza, dzięki czemu zapobiega osiadaniu śniegu na dachu oraz wychłodzeniu pomieszczeń. W efekcie może więc być korzystną alternatywą dla szkła.

fot. winter-gardens.pl

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Marketing afiliacyjny – co musisz o nim wiedzieć?

Read Next

Jak udrożnić rury kanalizacyjne?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments