Okna energooszczędne – specyfika i działanie

Okna energooszczędne – co to znaczy? Wielu inwestorów planujących budowę domu lub remont mieszkania staje przed koniecznością wyboru optymalnego rodzaju przeszkleń, które,oprócz estetycznego wyglądu,zagwarantują także najwyższą funkcjonalność. Współczesne modele są oparte o nowoczesne technologie, które pozwalają zminimalizować ucieczkę ciepła z budynku, obniżając koszty jego utrzymania.Jak działają okna energooszczędne i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Co to są okna energooszczędne?

Energooszczędne okna to modele dedykowane do obiektów, w których istnieje zapotrzebowanie na energię nieodnawialną – niezbędną do ogrzewania wnętrza,wody użytkowej i wentylacji – nie przekracza 70kWh/(m2·rok). Zgodnie z najnowszymi przepisami wszystkie domy budowane po 2021 roku powinny spełniać ten warunek, stąd coraz więcej osób interesuje się zagadnieniem, co to są okna energooszczędne.

Zazwyczaj tego typu przeszklenia są wyposażone w pakiety trzy- lub czteroszybowe. Ich tafle są pokrywane powłokami nisko emisyjnymi, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniana odpowiednim gazem m.in. kryptonem. Warto zdecydować się także na ramkę dystansową z tworzyw sztucznych, która cechuje się podwyższoną izolacyjnością oraz profil z dodatkową wkładką ocieplającą.

Okna energooszczędne – najważniejsze parametry

Co to znaczy, że okna są energooszczędne? Najważniejszym parametrem wskazującym na właściwości takiej stolarki okiennej jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Uw. To wypadkowa Ug – czyli przenikalności szyby i Uf – przenikalności profilu. W energooszczędnych przeszkleniach nie powinien on wynosić więcej niż 1W/(m2·K). Istotna jest także szczelność okna, określana klasą przepuszczalności powietrza.

Oprócz tych dwóch najważniejszych właściwości należy również wziąć pod uwagę współczynnik przepuszczalności światła Lt, którego poziom powinien przekraczać 70% – im jest on wyższy, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu. Ważny jest też współczynnik przepuszczalności energii słonecznej o symbolu g, wynoszący zazwyczaj 60%. Im będzie on większy, tym więcej energii ze słońca przeniknie do pomieszczeń, pomagając w ograniczeniu kosztów ogrzewania budynku.

Jak działają okna energooszczędne?

Działanie okien energooszczędnych opiera się na zatrzymywaniu ciepła w budynku, dzięki czemu zmniejszona zostaje strata energii cieplnej, a tym samym – koszty ogrzewania. Dodatkowo takie przeszklenia pozwalają na skuteczne pozyskiwanie bezpłatnej energii słonecznej, która sprzyja naturalnemu dogrzaniu i doświetleniu wnętrz. Aby uzyskać optymalne korzyści z zastosowania okien energooszczędnych, należy zwracać baczną uwagę na ich najważniejsze, wspomniane wcześniej parametry, a także prawidłowy montaż.

Ważny montaż energooszczędnych okien

Prócz samej budowy kompletnego przeszklenia z ramą, niezwykle istotny pod kątem opłacalności tego rozwiązania jest także ich poprawny montaż. Styk okna ze ścianą jest miejscem, w którym najczęściej pojawiają się mostki termiczne. Z tego względu warto zamocować przeszklenia w warstwie ocieplenia oraz zadbać o skuteczne uszczelnienie fug montażowych za pomocą piany lub specjalnych taśm rozprężnych.

Ważny montaż energooszczędnych okien
Prócz samej budowy kompletnego przeszklenia z ramą, niezwykle istotny pod kątem opłacalności tego rozwiązania jest także ich poprawny montaż.

Należy dopilnować,by ekipa montująca okno wykonała staranną izolację przeciwwilgociową,chroniącą przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, oraz paroizolację,zabezpieczającą przed działaniem pary wodnej przenikającej ze środka budynku. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej energooszczędności, wybierz w miarę możliwości okna nieotwieralne, które mają jak najmniejszy udział ramy w powierzchni całkowitej stolarki okiennej.

Moda na tanie w użytkowaniu budynki sprawia, że coraz więcej inwestorów szuka odpowiedzi na pytanie, co to są okna energooszczędne. Pomagają one bowiem w utrzymaniu ciepła w budynku, a zarazem sprzyjają korzystaniu z darmowej energii słonecznej, dogrzewającej i doświetlającej wnętrza. Dzięki temu, jak działają okna energooszczędne, możliwe jest znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie i prąd, sprzyjające ekonomicznej, bieżącej eksploatacji obiektu przez wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą okien na stronie https://www.petecki.eu/produkty/okna/.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jak dobrać klosze do lamp?

Read Next

Jak wykonać test szczelności domu drewnianego?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments