Okucia antypaniczne – wspierają bezpieczną ewakuację

Za pomocą okuć antypanicznych można wspierać sprawną, szybką ewakuację, a tym samym uzyskać jeszcze większy poziom bezpieczeństwa!

Ewakuacja w budynkach powinna przebiegać według odpowiedniego planu ewakuacyjnego. Głównym celem jest wówczas jak najszybsze wyprowadzenie zagrożonych osób z budynku. W tym celu nie tylko wyznacza się właściwe drogi ewakuacyjne, ale również odpowiednio je wyposaża. Do tego celu stosowane są także okucia paniczne, określane także jako okucia antypaniczne.

Czym są systemy antypaniczne?

W budynkach, w których konieczne jest wytyczenie dróg ewakuacyjnych, należy także zastosować właściwe wyposażenie poprawiające bezpieczeństwo ewakuacji. Wśród stosowanych wtedy rozwiązań znajdują się także systemy zamknięć antypanicznych.

Ich głównym celem jest pomoc w intuicyjnym, szybkim otwarciu drzwi w razie zagrożenia. Jak wskazuje ich nazwa, okucia te mają na celu zapobieganie panice podczas ewakuacji, dlatego też posiadają one szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa całego tego procesu, gdy ważne jest błyskawiczne wyjście z budynku, na przykład przy pożarze.

Za pomocą tego typu systemów ewakuowane osoby mogą opuścić pomieszczenia nawet bez użycia klucza – także wtedy, gdy są one zamknięte z zewnątrz.

W skład systemów zamknięć antypanicznych wchodzą głównie:

  • dźwignie i klamki antypaniczne
  • drążki i pręty do dźwigni
  • zamki antypaniczne
  • elektrozaczepy

Właściwie dobrane elementy tego typu, które określane są także mianem okuć antypanicznych, pozwalają na stworzenie bezpiecznie działającego systemu antypanicznego, za pomocą którego będzie można znacznie usprawnić ewakuację w budynkach, a tym samym zagwarantować osobom ewakuowanym większe bezpieczeństwo!

Okucia antypaniczne – różne warianty do wyboru

Okucia antypaniczne, także określane jako okucia paniczne, tworzą specjalne systemy antypaniczne. Do dyspozycji jest obecnie szeroka gama tego typu okuć, które różnią się także pomiędzy sobą zamkami, z którymi mogą być zintegrowane.

Właściwy dobór odpowiednich okuć antypanicznych pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności pracy całego systemu – wspiera skuteczną ewakuację, a przy tym jednocześnie zapewnia właściwe bezpieczeństwo dla budynku.

W użyciu znajdują się okucia antypaniczne dzielone na kilka różnych typów, a mianowicie:

  • zamki antypaniczne typu B
  • zamki antypaniczne typu C
  • zamki antypaniczne typu D
  • zamki antypaniczne typu E

Powyższe rodzaje zamków różnią się pomiędzy sobą działaniem przy otwartym oraz zamkniętym zamku. Najczęściej stosuje się zamki typu B, które wtedy, gdy zamek jest otwarty, pozwalają na wychodzenie i wchodzenie do budynku. Z kolei wtedy, gdy zamek w okuciu jest zamknięty, wówczas można wyjść z budynku, lecz nie można do niego wejść.

Przykładowe modele okuć antypanicznych można znaleźć na stronie internetowej sklepu okucia-Sklep.pl.

Okucia antypaniczne – niezbędne dla bezpiecznej ewakuacji!

Dzięki właściwie dobranym systemom antypanicznym budynek może być jeszcze bezpieczniejszy. Wówczas, gdy dojdzie do konieczności ewakuacji, znajdujące się w nim osoby będą mogły łatwo go opuścić. Okucia antypaniczne pozwalają wówczas na sprawne opuszczenie pomieszczeń – nawet wtedy, gdy drzwi pozostają z zewnątrz zamknięte.

Podsumowując, odpowiednio dobrane okucia antypaniczne stanowią niezbędny element systemów antypanicznych wspomagających ewakuację. Zastosowanie tego typu okuć pozwala na zagwarantowanie maksymalnej sprawności całego procesu ewakuacji!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jaka hala na warsztat samochodowy

Read Next

Planujesz zakup mebli ogrodowych z technorattanu? Oto 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments