Oleje do blatów drewnianych, rodzaje i zalety ich wykorzystania

Jak każdy wie najlepszym sposobem zabezpieczenia drewnianych powierzchni jest ich olejowanie, jest to bardziej naturalne i ekologiczne rozwiązanie od popularnego teraz lakierownia. Olejowanie drewna niesie za sobą szereg zalet. Najpopularniejsze w tej branży jest olejowanie blatów, dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku, będzie olej do blatów OSMO. Poniżej wytłumaczymy zalety tego typu produktów i jak odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie drewniane.

Czym jest olejowanie drewna i jego zalety.

Olejowanie to pokrycie i nasączenie drewna naturalnymi i roślinnymi olejami. Dzięki temu, iż oleje mają płynną postać, wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je niejako również wewnątrz. Jeżeli proces impregnacji zostanie pominięty elementy drewniane, takie jak podłogi czy meble szybko zaczną niszczeć.

Zabezpieczenie w ten sposób drewna daje naturalny efekt, w przeciwieństwie do lakierowania, po którym powierzchnia wygląda sztucznie i nienaturalnie błyszcząco.
Warto wspomnieć, iż po zastosowaniu odpowiedniego produktu do olejowania, powierzchnia drewna staje się matowa, a drewno staje się aksamitne i przyjemne w dotyku, nie trzeba się również martwić zmianą kolorytu drewnianej powierzchni, większość dostępnych preparatów nie zmienia w widoczny sposób naturalnego koloru drewna.
Pamiętajmy, jednak że z upływem lat drewno przechodzi naturalny proces starzenia się, podczas którego jego barwa zmienia się na ciemniejszą nadającą powierzchni szlachetnego i zdecydowanego wyrazu.

Jak poprawnie przeprowadzić olejowanie – krok po kroku.

Proces olejowania można przeprowadzić samodzielnie, ponieważ nie jest on trudny, nie trzeba być profesjonalistą ani posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy, aby zrobić to samemu w szybki i łatwy sposób. Pamiętać jednak należy o odpowiednich krokach, które pozwolą na szybszą i bezproblemową impregnację. Wszystko należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni drewna, następnym krokiem jest szlifowanie, dzięki temu pory otworzą się, a produkt lepiej wniknie w głąb drewna, lepiej je zabezpieczając.  Następnie za pomocą lekko zwilżonej, ściereczki usuwamy pył i inne zanieczyszczenia. Po wyschnięciu powierzchni możemy zacząć proces olejowania, najlepiej wtedy użyć miękkiego pędzelka lub ściereczki. Produkt powinien być nakładany wzdłuż usłojenia, aby poprawnie wnikną i zaimpregnował drewno, powinniśmy odczekać do godziny a po jej upłynięciu papierowym ręcznikiem odsączyć resztę niepotrzebnego oleju. Aby nałożyć kolejną warstwę, ponownie powinniśmy odczekać godzinę a po upływie tego czasu położyć następną warstwę.

Ilość warstw zależy od prywatnego upodobania oraz warunków atmosferycznych, w jakich powierzchnia będzie się znajdować, nakłada się nawet do 8 warstw oleju. W przypadku mebli do sypialni czy salonu wystarczające są 2-3 warstwy preparatu.

UWAGA! Proces olejowania w przypadku korzystnych warunków panujących w pomieszczenia należy powtarzać trzy razy do roku, jeżeli jednak powierzchnia narażona jest na większą wilgotność lub niesprzyjające warunki pogodowe, olejowanie należy powtarzać co rok.

oleje do blatów OSMO

Olejowanie blatów – jakich produktów używać i gdzie je znaleźć?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm proponujących tego tupu oleje, każdy olej należycie spełni swoją funkcję, jeżeli będziemy chcieli użyć go do zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Jednak firma OSMO może pochwalić się produktami z najwyższej półki, które spełnią oczekiwania wszystkich klientów. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać olej do powierzchni czy pomieszczenia, w którym będziemy chcieli taki produkt zastosować. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. wilgotność powietrza, dużą zmianę temperatur czy też sposób eksplorowania danej powierzchni.
Oleje firmy OSMO to ekologiczne produkty stworzone specjalnie do zabezpieczenia wszelkich drewnianych powierzchni takich jak np. blatów roboczych, kuchennych nie zapominając również o meblach. Powłoka opracowana na bazie naturalnych olejów chroni drewno oraz podkreśla jego naturalne piękno, warto zaznaczyć, iż olej ten w przeciwieństwie do lakierów nie pęka i nie odpryskuje, a co najważniejsze z biegiem lat nie łuszczy się i nie pozostawia nienaturalnie wyglądającej powierzchni.

Zalety Olejów OSMO:

  • Chroni drewno przed wycieraniem brudu oraz powstawaniem plam.
  • Odporny na domowe środki czystości.
  • Ekologiczny i bezpieczny przy kontakcie z żywnością.
  • Ekonomiczność. 1 litr wystarcza na pokrycie powierzchni o dł. ok. 24 m2.

Oleje firmy OSMO możemy znaleźć w wieli kolorach:

  • bezbarwny jedwabisty połysk
  • bezbarwny matowy
  • akacja (transparentny)
  • surowe drewno (transparentny)

Podsumowując, jeżeli pragniesz, aby twoje drewniane powierzchnie wyglądały świeżo i pięknie przez najbliższe lata nie wahaj się i sprawdź produkty firmy OSMO, które ułatwią i tak już prosty proces impregnacji twojego drewna.

Zapraszamy do sklepu naszego partnera gdzie znajdziecie najlepsze na rynku Oleje do Blatów – Timber Market.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Co wpływa na zimotrwałość upraw zbóż ozimych?

Read Next

Piękny ogród w zimie – sprawdź, jakie rośliny kwitną o tej porze roku!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments