Pęknięcia na ścianach w nowym domu – co powinieneś wiedzieć?

Rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija. Coraz więcej spośród nas decyduje się na zakup, tudzież budowę własnego domu, który będzie stanowił znakomitą inwestycję. Problem pojawia się wtedy, gdy nasza inwestycja okaże się wadliwa i konieczne stanie się poszukiwanie źródła uszkodzeń.

Dlaczego ściany pękają?

Wiele osób, które zainwestowały swoje pieniądze w budowę domu, uskarża się na pękające ściany. Z jakiego powodu ściany pękają? Ściany wypełniające w konstrukcji szkieletowej czyli ściany działowe, wymagają odpowiedniego połączenia ze ścianami konstrukcyjnymi oraz spodem belki żelbetowej lub stropem.

Wszystkie ściany współuczestniczą w pracy budynku. Ściany działowe, które nie zostały zaprojektowane do przenoszenia dużych, pionowych obciążeń, na skutek pracy budynku, czyli tak zwanego osadzania, mogą przejąć część sił oddziałujących na budynek. W sytuacji, w której wielkość wspomnianych oddziaływań spowoduje przekroczenie granicznych naprężeń dochodzi do widocznego pęknięcia ścian.

Pęknięcia ścian w nowych domach najczęściej zdarzają się na skutek osiadania gruntu pod fundamentami. Jeśli przed przystąpieniem do budowy nie zostaną wykonane szczegółowe badania gruntu i nie dobierze się odpowiedniego systemu fundamentowania, które będą odpowiednie dla warunków panujących na wybranym terenie, mogą zdarzyć się uszkodzenia fundamentu, które prędzej czy później ujawnią się poprzez pęknięcia na ścianie.

Kiedy pęknięcia są groźne, a kiedy nie?

Każde, nawet najmniejsze pękniecie widoczne na ścianie powinno zwrócić naszą uwagę. Każde przerwanie ciągłości ściany powinno zostać dokładnie przeanalizowane, gdyż od powodu powstania uszkodzenia, będzie zależała metoda jego usunięcia. Niewielkie, wąskie, przebiegające w różnych kierunkach pęknięcia to najczęściej skutek kruszącej się farby, lub zaprawy tynkarskiej. Zazwyczaj to uszkodzenia powierzchniowe, które łatwo usunąć.

Nasz niepokój powinny zwrócić pęknięcia o szerokości przekraczającej 2mm i  biegnącej niemalże pionowo wzdłuż całej ściany.  W najgorszym wypadku może to świadczyć o tak zwanym rozchodzeniu się budynku. Takie pęknięcia należy monitorować, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla konstrukcji budynku. W wypadku powiększania się szczelin, bezzwłocznie powinniśmy poprosić o przeprowadzenie ekspertyzy technicznej.

Szczególnie niebezpieczne są pęknięcia stropu przebiegające w poprzek belek, w okolicy środka pomieszczenia. Takie pęknięcie może świadczyć o przeciążeniu oraz ugięciu się stropu.

W jaki sposób usunąć widoczne na ścianach pęknięcia?

Zazwyczaj w celu usunięcia drobnych pęknięć, które pojawiły się na ścianie wystarczy odrobina masy szpachlowej. Wcześniej należy ja odpowiednio dopasować do rodzaju znajdującego się na ścianie tynku.

Szersze pęknięcia, które mogą świadczyć o wadach konstrukcyjnych, należy zatynkować, jeśli po kilkunastu dniach rysa znów będzie widoczna, wtedy należy skierować się po pomoc do specjalisty.

Decydując się na zakup lub budowę domu, musimy być przygotowani niemalże na wszystko. Przed przystąpieniem do budowy musimy dopilnować wszystkich kwestii technicznych dotyczących budowy. Jest to konieczne, gdyż błędy popełnione na etapie planowania, mogą nas słono kosztować w przyszłości. W przypadku ujawnienia znaczących wad konstrukcyjnych, konieczna jest pomoc techników, którzy będą chcieli ją naprawić. W wypadku niemożności poczynienia prac, może się zdarzyć, iż budynek trzeba będzie opuścić, gdyż pozostanie w nim mogłoby zagrażać życiu oraz zdrowiu jego mieszkańców.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Czy darowizna od rodziców jest zwolniona od podatku?

Read Next

Ile oraz w jaki sposób zarabia doradca kredytowy?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments