Pielęgnacja ogrodu po zimie – wertykulacja trawnika

Pielęgnacja trawnika dla jednych potrafi być żmudnym obowiązkiem, a dla innych prawdziwą pasją. Niezależnie od tego, do której grupy się przynależy, warto zadbać o to, aby trawa w naszym ogrodzie po zimie była zadbana. Aby było to możliwe, konieczne będzie wykorzystanie specjalnych narzędzi ogrodniczych. Obok kosiarki do trawy warto skorzystać z wertykulatora, co to jest i do czego służy?

Napowietrzanie trawnika – na czym to polega?

Wertykulacja, która przez niektórych jest nazywana również pionowym koszeniem to zabieg, który wpływa na porost i jakość trawy. Taki proces odbywa się poprzez nacięcie darni i pomaga w usunięciu zbędnych resztek murawy. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o długość trawy, ale przede wszystkim jej zagęszczenie. Gęsty krótko przystrzyżony trawnik, pozbawiony chwastów to najlepsza wizytówka dla właściciela. Proces wertykulacji przeprowadza się za pomocą dolnej części wertykulatora, czyli specjalnego wałka z wypustkami, które na pozór mogą przypominać grzebień w grabiach ogrodniczych.

Kiedy napowietrzać trawnik?

Wertykulacja trawnika to praca ogrodnicza, którą powinno się wykonać wczesną wiosną, dokładnie wtedy, gdy zejdą ostatnie śniegi i dokonamy pierwszego koszenia trawnika. Po zimie trawa jest “oklapnięta”, a przy wykorzystaniu odpowiednich części do wertykulatora można na nowo pobudzić ją do życia. Dodatkowo na wiosnę murawa jest zbita i bardzo często porośnięta mchem – z jednej strony hamuje to jej prawidłowy porost, a z drugiej będzie przeszkodą podczas późniejszego podlewania – warstwa, którą zbieramy za pomocą wertykulatora, przeszkadzałaby w chłonięciu wody do gleby, a ta pozostawałaby na powierzchni, powodując gnicie roślin oraz rozmoknięcie gruntu.

Zalety korzystania z wertykulatora

Jeżeli nie skorzystamy z wertykulatorów, trawa będzie nadal rosła, jednak jej jakość pozostawi wiele do życzenia. Chyba nikt nie chciałby mieć przed domem brzydkiego trawnika. Wertykulacja pomoże również usunąć zbędne chwasty, zbite kawałki ziemi, czy martwe trawy, które zgniły pod śniegiem, a w efekcie otrzymamy równą i zieloną trawę.

Przegląd sprzętu po zimie

Warto zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku kosiarki i wszystkich innych urządzeń ogrodniczych, warto zadbać o regularne sprawdzanie i konserwacje wertykulatora. Dzięki temu nasz sprzęt będzie zawsze sprawy, a czas jego eksploatacji ulegnie znacznemu wydłużeniu. Jeżeli podczas takiej kontroli zauważymy, że coś jest nie tak, nie ma się co martwić. W sklepach internetowych dostępne są zamienne części do wertykulatora, w szczególności noże, dlatego drobna usterka nie musi powodować tego, że sprzęt będzie do wyrzucenia.

Podsumowując, wertykulator do trawy to proste i ekonomiczne urządzenie, które pozwoli poprawić jakość trawnika. Wystarczy skorzystać z niego raz do roku na wiosnę, by później przez cały sezon cieszyć się piękną trawą w ogrodzie!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Bezpieczeństwo pożarowe budynku – o co należy zadbać?

Read Next

Szkolenia przeciwpożarowe dla firm i pracowników

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments