Różnego rodzaju paliwa to główne źródło ciepła w polskich domach – sam węgiel stosowany jest w celach grzewczych w blisko 70% gospodarstw domowych. I choć stosowanie paliw jest dość wygodne i przyjazne dla naszego portfela, może mieć również różne skutki uboczne. Jednym z nich jest powstawanie charakterystycznych plam na kominie. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zjawisku zapobiegać?
Plamy na kominie – skąd się biorą?
Spaliny to mieszanina związków chemicznych pod postacią gazu, uwalnianego w procesie spalania paliw w kotłach grzewczych. W normalnej sytuacji usuwane są w całości przez komin do atmosfery. Niekiedy jednak może dojść do kondensacji spalin wewnątrz komina, to znaczy do przejścia ze stanu gazu do stanu cieczy.
– „Dzieje się tak przede wszystkim w wysokich partiach komina, wystającego ponad dach budynku – wyjaśnia przedstawiciel firmy TanieKominy – Wynika to z faktu, że na odcinku tym temperatura otoczenia komina znacznie spada, co sprzyja skraplaniu się zawartej w spalinach pary wodnej. Już pod postacią wody osadza się ona na wewnętrznych ścianach komina. Jeśli nie został on wcześniej zabezpieczony przy pomocy wkładu kominowego, woda zaczyna stopniowo wnikać w głąb murowanej konstrukcji. Z czasem prowadzi to do powstawania charakterystycznych, brudnych wykwitów na kominie. Należy pamiętać, że spaliny zawierają wiele związków chemicznych o kwaśnym odczynie, takich jak tlenek siarki, które rozpuszczone w wodzie wraz nią wnikają w głąb struktury komina, stopniowo ją niszcząc”.
Podobne plamy mogą pojawiać się również na ścianach pomieszczeń sąsiadujących z kominem.
Co zrobić z plamami?
Skucie powierzchni zanieczyszczonej ściany kominie nie rozwiązuje problemu, a jedynie na jakiś czas pozwala pozbyć się jego skutków – bez działań naprawczych możemy być pewni, że plamy powrócą. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe oczyszczenie komina, a następnie umieścić w nim odpowiedni dla typu używanego kotła wkład kominowy. Jeśli wcześniej komin był wyposażony we wkład, pojawienie się plam na jego ścianach może świadczyć o nieszczelności wkładu – w takim przypadku zaleca się wymianę wkładu na nowy. Zadaniem wkładu jest zabezpieczenie komina przed bezpośrednim kontaktem ze emitowanymi przez kocioł spalinami. Musi być on dostosowany do typu spalanego paliwa. Paliwa stałe, takie jak węgiel czy ekogroszek uwalniają spaliny o bardzo wysokiej temperaturze, dlatego zalecane jest stosowanie wkładów żaroodpornych. Spaliny z gazu oraz oleju zawierając z kolei dużą ilość kwaśnych związków chemicznych, dlatego w ich przypadku rozwiązaniem będą wkłady kwasoodporne. Warto również zadbać o prawidłową izolację wkładu – dzięki temu zapobiegniem kondensacji pary wodnej wewnątrz komina.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.