Planujesz zakup nieruchomości? Może warto poczekać, aż ceny spadną?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnych „czterech kątów” daje nam ogromne poczucie bezpieczeństwa. Niestety wynajmując mieszkanie nie osiągamy tego efektu. Niby mieszkamy sami, ale jednak właścicielami konkretnej nieruchomości wciąż nie jesteśmy. Wiele osób otrzymuje mieszkanie w spadku czy też z miasta (tak zwane mieszkanie komunalne). Jednak zdecydowana większość osób nie ma co na to liczyć. Jakie jest wyjście dla tych ludzi?

Niesamowite poczucie bezpieczeństwa.

Wyjście w zasadzie jest tylko jedno – zakup własnego mieszkania. Mało kto ma gotówkę na mieszkanie. Większość osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Obecnie mamy taki trend, że znacznie tanieją kredyty, ale wyłącznie dla osób posiadający wysoki wkład własny. Bardzo dobrą informacją jest także to, że oddala się znacznie ryzyko podwyżki procentowych stóp, a co za tym idzie wzrostu rat. Najbliższe lata prognozują wciąż ten sam poziom. Banki również rywalizują coraz mocniej o klientów, którzy dysponują własnym wkładem, który przekracza 20 procent. Powoduje to spadek marż. Średnia marża dla wszelkich kredytów z wkładem własnym wysokim spada do poziomu niecałych dwóch procent. Jednak po dobrej wiadomości musi nastać wiadomość zła. Chodzi o to, że coraz mniej banków w ogóle udziela hipotecznych kredytów. Sprawia to, że mamy znacznie mniejszy wybór. Trudniej będzie nam znaleźć ofertę, która będzie dopasowana do potrzeb określonych. Miejmy nadzieję, że sam proces łączenia banków dobiegnie końca.

Czy ceny spadną?

Na razie mieszkania są wciąż w takich samych cenach. Raczej nie zauważamy znaczącego spadku. Nie jest to dobra informacja. Jednak analizując wszelkie raporty dostępne w sieci zauważamy jednak wyhamowanie cen na rynku pierwotnym nieruchomości. Co więcej mamy do czynienia obecnie z dużo mniejszym popytem. Wszystko powyższe jest spowodowane między innymi większą dostępnością budowlanych materiałów. Im więcej czytamy na temat nieruchomości i tego wszystkiego co się dzieje, tym nie wiemy czy powinniśmy czekać na znaczny spadek cen nieruchomości czy już w tej chwili się decydować na zakup mieszkania? Mamy ogromne wątpliwości. Niestety nie jesteśmy przewidzieć z jaką sytuacją będziemy mieli do czynienia za dwa czy też za pięć lat. Zawsze trochę ryzykujemy. Dodatkowo musimy wiedzieć, że wciąż wynajmując mieszkanie przez tak długi okres, tylko i wyłącznie tracimy pieniądze. Niestety tak właśnie jest. Również ze względu na posiadaną rodzinę, dzieci czy też innego rodzaju czynniki w żadnym wypadku nie powinniśmy czekać. Powinniśmy także zważać na to, że mieszkania nie znajdziemy w kilka dni. Czasem poszukiwania idealnego dla nas mieszkania może trwać nawet kilka miesięcy czy też rok. Okres czasu jak widać jest długi. Co więcej także masę czasu musimy poświęcić na wszelkie formalności – spisanie umowy przedwczesnej, załatwienie kredytu w banku, przedstawienie licznych zaświadczeń, aż w końcu wizyta u notariusza. Pamiętajmy, że cały proces nie kończy się na wizycie u notariusza. Następnie wszelkie dokumenty są sprawdzane bardzo dokładnie przez urząd skarbowy. Urzędnicy szukają nieprawidłowości. Niestety bardzo często zauważalna jest celowa zniżka cen nieruchomości, aby zapłacić mniejszy podatek od czynności cywilnoprawnych. Gdy różnica pomiędzy ceną mieszkania, a jej wartością rynkową jest duża, to powinniśmy się liczyć z wezwaniem do wyjaśnień i uregulowania różnicy pomiędzy podatkiem zapłaconym, a podatkiem należnym. Nie warto kombinować.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Betonowe pustynie wypierają zieleń z miast!

Read Next

Czy urząd skarbowy dowie się o zakupie nieruchomości?

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisław
3 lat temu

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest naprawdę bardzo trudna. Wiele młodych rodzin pragnących mieć swoje własne cztery kąty musi dalej wynajmować mieszkania bądź mieszkać z rodzicami. Z pewnością jest to sytuacja mało komfortowa.

Jola
3 lat temu

To fakt, sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce od wielu lat jest bardzo trudna. Plus za dodanie w artykule statystyk oraz najnowszych informacji w tym zakresie. Być może sytuację na tym rynku zmieni zapowiadany program Mieszkanie+?

Joanna
3 lat temu

Wszystkie młode rodziny oczekują spadku cen na rynku nieruchomości. Nie poprawia tego zachowanie deweloperów, którzy próbują nieustannie windować ceny nowych mieszkań. Fajny, treściwy artykuł.