Płyta OSB – cena, rodzaje i zastosowanie

Płyta OSB to nieodzowny element wielu prac budowlanych i remontowych. Ten z pozoru prosty materiał posiada bardzo szerokie zastosowanie, które zawdzięcza swojemu składowi i samej konstrukcji. Jeśli szukasz płyty OSB, sprawdź ile ten materiał kosztuje w hurtowniach budowlanych, jakie są jego rodzaje oraz zastosowanie.

Płyta OSB jest dostępna praktycznie w każdej hurtowni budowlanej, składzie czy markecie. Jej nazwa jest skrótem od angielskich wyrazów Oriented Strand Boards, które możemy przetłumaczyć jako płytę o ukierunkowanych wiórach. To właśnie jej specjalnie ukierunkowane wióry sprawiają, że gotowy produkt w postaci arkusza płyty o wymiarach 1250 × 2500 mm jest tak wytrzymały na obciążenia oraz doskonale nadaje się jako materiał do wszelkiego rodzaju konstrukcji. Oczywiście płyta OSB występuje w wielu wymiarach, nie tylko 1250 × 2500 mm, jednak ten format jest najpopularniejszym i najczęściej możemy go spotkać w hurtowniach i marketach budowlanych.

Sama płyta OSB jest wytwarzana według konkretnych standardów i posiada ujednolicone grubości, które wynoszą 6, 8, 10, 12, 15, 18, 22 i 25 milimetrów. Jeśli chodzi o wymiary płyty, możemy ją nabyć w formacie 675 × 2500 mm, oraz 1250 × 2500 mm. Trochę rzadziej są spotykane wymiary 5000 × 2500 mm, ponieważ zaliczają się one do produktów specjalistycznych ze względu na duże gabaryty.

Rodzaje płyty OSB

Trójwarstwowa, drewnopochodna płyta kompozytowa jest oferowana przez wielu producentów w czterech klasach, które odpowiadają jej właściwościom wytrzymałościowym.

Pierwsza klasa to płyta z oznaczeniem OSB-1 i charakteryzuje się ona najniższymi właściwościami wytrzymałościowymi. Jest ona również mało odporna na wilgoć, stąd też znajduje swoje zastosowanie głównie w zamkniętych pomieszczeniach o niskiej wilgotności. Płyta OSB-1 nie jest zalecana do tworzenia konstrukcji, które mogą przenosić większe obciążenia.

Druga klasa to płyta OSB-2 i podobnie jak OSB-1 jest przeznaczona do pomieszczeń o niskiej wilgotności. Jednak ten gatunek można już wykorzystywać w konstrukcjach, które mogą przenosić większe obciążenia. Płyta OSB-2 to jeden z popularniejszych produktów, wykorzystywanych w budownictwie. Swoją popularność zawdzięcza dobremu stosunkowi ceny do oferowanych możliwości.

Płyta OSB-3 to kolejny rodzaj trójwarstwowej płyty drewnopochodnej, która ma te same właściwości co płyta OSB-2 z tym, że można ją wykorzystywać w pomieszczeniach o nieco wyższej wilgotności. Ten rodzaj płyty tak jak poprzedni jest bardzo często dostępny w wielu hurtowniach budowlanych takich, jak Nowa-System i popularnych marketach, bez konieczności składania wcześniejszego zamówienia.

Płyta OSB-4 to obecnie najwytrzymalszy rodzaj płyty, który charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na działania czynników zewnętrznych oraz zdolnością przenoszenia większych obciążeń. Płytę OSB-4 z powodzeniem możemy stosować w przypadku konstrukcji nośnych oraz jako elementy ścian domów szkieletowych.

Płyta OSB – cena w hurtowniach budowlanych w Szczecinie i okolicy

W zależności od lokalizacji, firmy i rodzaju płyty jej cena może być nawet kilkukrotnie wyższa między najniższym i najwyższym modelem. Szukając płyty OSB w Szczecinie i okolicy do wyboru mamy popularne markety budowlane, hurtownie oraz składy. Cena jednej z popularniejszych Płyt OSB o wymiarach 2500 × 1250 mm i grubości 18 mm zaczyna się od około 18 złotych za jeden metr kwadratowy. W przypadku tej samej płyty z frezowaną krawędzią jej cena będzie o kilka złotych droższa. Jeśli szukasz materiałów budowlanych w atrakcyjnych cenach, sprawdź ofertę hurtowni budowlanej Nowa-System Szczecin, gdzie znajdziesz również płytę OSB marki Egger.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Płytki do łazienki- czym się kierować przy wyborze?

Read Next

Ogłoszenia nieruchomości – jak przeglądać je z głową?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments