Podatek katastralny – czy pojawi się w Polsce?

Podatek katastralny budzi w Polsce ogromne emocje pośród właścicieli nieruchomości. W wielu krajach Unii Europejskiej ta forma opodatkowania funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Na czym polega ten podatek, i jakie są szanse na jego wprowadzenie w Polsce? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Podatek katastralny – definicja pojęcia 

Podatek katastralny to jeden z istniejących na świecie sposobów na opodatkowanie nieruchomości. Jego cechą charakterystyczną jest naliczanie wysokości podatku w zależności od wartości danej nieruchomości.

Im nieruchomość jest więcej warta, tym wyższa jest należna kwota podatku katastralnego. Podatek katastralny stosowany jest przez wiele państw na całym świecie, również w Europie. Na naszym kontynencie stosuje go Litwa, Łotwa, Austria, Holandia, Estonia oraz Wielka Brytania. W tej chwili danina ta nie obowiązuje w Polsce – właściciele nieruchomości płacą podatek od powierzchni. Warto wiedzieć, że w tej chwili nie jest w naszym kraju planowane wprowadzenie takiego podatku.

Podstawową różnicą między podatkiem katastralnym, a obecnie obowiązującą daniną za nieruchomości w Polsce, jest sposób jego naliczania. W przypadku wyliczania podatku katastralnego najważniejsza jest wartość nieruchomości. Wycenę przeprowadza każdorazowo rzeczoznawca majątkowy. Im lepsza jest lokalizacja czy forma zabudowy, tym większa jest kwota podatku. W ustalaniu kwoty podatku katastralnego powierzchnia budynku pełni rolę marginalną.

Polski kataster nieruchomości – publiczny rejestr nieruchomości

Mimo tego, iż w Polsce podatek katastralny nie obowiązuje, to w krajowych przepisach jest zawarta definicja wartości katastralnej nieruchomości oraz sposób, w jaki należy ją wyliczać. Dokładne wytyczne zawiera Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Ustawa mówi, że wartością katastralną nieruchomości jest jej wartość ustalona okresowa w procesie powszechnej taksacji nieruchomości. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że do tej pory proces ten jeszcze się nie rozpoczął.

Gdy proces powszechnej taksacji nieruchomości się zakończy, powstanie ZSIN, czyli Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach. Na mocy ustawowych zmian ewidencja gruntów w formie, którą znamy dzisiaj, zostanie zmieniona w polski kataster nieruchomości. Taksacja nieruchomości będzie polegała na określaniu wartości nieruchomości we wszystkich polskich gminach. Odpowiedzialni będą za to rzeczoznawcy majątkowi. Dzięki ich wycenom w bazach starostów znajdą się oficjalne mapy oraz tabele taksacyjne. Na podstawie tych dokumentów będzie później ustalana wartość katastralna wszystkich nieruchomości w Polsce.

Ile mógłby kosztować podatek katastralny?

Przedstawiciele polskiego rządu nie sygnalizowali, aby wprowadzenie podatku katastralnego miałoby być wprowadzone w Polsce. Politycy zapewniają, że mimo presji wywieranej przez władze Unii Europejskiej, nie dojdzie do zmian w opodatkowaniu nieruchomości. Eksperci rynkowi wskazują jednak, że mimo tych zapewnień regulacje w tym zakresie zostaną wprowadzone w przeciągu najbliższych kilku lat.

Wiele osób obawia się szybkiego wprowadzenia podatku katastralnego – obawy te zostały wzmocnione przez niedawne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wszystkich nieruchomości mieszkaniowych. Mówi się również o Krajowej Polityce Miejskiej, czyli dokumencie mówiącym o zasadach dotyczących przekształceń przestrzennych i gospodarczych w miastach w najbliższym okresie czasu. Powyższe zmiany prawne znacząco ułatwiają wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce.

Warto wiedzieć o tym, że bez względu na to, czy podatek ten zostanie w Polsce wprowadzony, czy też nie, to jego wysokość nie będzie zależała od naszego progu podatkowego. Stawki podatku będą równe dla wszystkich. Ile będzie kosztował podatek katastralny? Tego na razie nie wiadomo. W większości krajów europejskich wynosi on około 1%.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Inspektor nadzoru inwestorskiego – czy warto go zatrudnić?

Read Next

Odrolnienie działki – praktyczny poradnik krok po kroku

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
4 lat temu

Totalną porażką jest to co się wyprawia z inwestycjami Polaków, które poczynili za opodatkowane już oszczędności. Zabranie 2% rocznie sprawia, że po 50 latach takie mieszkanie oddajesz Państwu. Biorąc pod uwagę 35 letni okres kredytowania w ciągu którego miesiąc miesiąc rzetelnie spłacasz kredyt uwiązując sobie na szyi niczym pętla – ratę w wysokości około 1500 zł – robi się bardzo mało korzystnie

płatnik_500+
płatnik_500+
3 lat temu

Bo w tym kraju jest tak, by komuś 500 zł dać, trzeba innym 700 zł zabrać. Różnica to koszt funkcjonowania aparatu urzędniczego.

uzytkownik
uzytkownik
3 lat temu

Poczekajmy aż wybory będziemy mieć za sobą. Wówczas pomysły z nakładaniem różnego rodzaju podatków na obywateli nie będą miały granic