Podstawowe narzędzia do pracy w stolarni

Zanim wyposażymy nasz domowy warsztat stolarski, zastanówmy się do jakich celów będzie on nam służył, oraz jaki chcemy przeznaczyć na niego budżet. Zakładając przydomową stolarnię raczej nie będziemy inwestować w bardzo drogie maszyny. Do domowej obróbki drewna wystarczy kilka niezbędnych narzędzi do pracy rzemieślniczej, np. młotki, kombinerki, śrubokręty, a także zainwestujemy w ułatwiające nam pracę elektronarzędzia.

Piły do drewna

Podstawowym narzędziem do pracy w stolarni jest piła do drewna. Możemy kupić od tradycyjnych ręcznych modeli, po elektryczne i spalinowe. Przy doborze piły ważne jest odpowiednie rozmieszczenie zębów (ich zagęszczenie wpływa na precyzję cięcia). Do precyzyjnej obróbki drewna idealne będą piły włośnicowe, płatnicowe i grzbietnice. Piły ręczne są lżejsze i nadają się do prac przydomowych. Jeśli chcemy kupić bardziej wydajne i komfortowe w użytkowaniu narzędzie, warto wyposażyć się w piłę elektryczną (stołowe, taśmowe, formatowe), które mają na przykład profesjonalne taśmy tnące. W przypadku piły spalinowej należy dodatkowo wyposażyć się w słuchawki chroniące przed hałasem i maskę, aby nie uszkodzić sobie układu oddechowego podczas pracy.

Piły do drewna
Podstawowym narzędziem do pracy w stolarni jest piła do drewna. Możemy kupić od tradycyjnych ręcznych modeli, po elektryczne i spalinowe.

Szlifierka

Narzędziem, bez którego wykańczanie obróbki drewna nie może się odbyć jest szlifierka. Dzięki niej możemy uzyskać gładką strukturę drewna i zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi. Modeli szlifierek jest wiele. Najpopularniejszymi z nich są szlifierki taśmowe do drewna, które służą do szlifowania krawędzi i płaskich powierzchni. Zakupu takiej szlifierki możemy dokonać między innymi w sklepie internetowym JP-tech.pl. Dobrze jest zainwestować w wydajną szlifierkę, która będzie nam solidnie służyć przez lata.

Tokarka do drewna

Tokarki to bardziej specjalistyczne maszyny do obróbki drewna, z którego mają powstać bardziej skomplikowane, okrągłe elementy (np. gałka do mebli). Tokarka do drewna wprawia w ruch obrotowy dany przedmiot, a za pomocą specjalnych noży skrawamy jego powierzchnię.

Stół stolarski

Nie zapominajmy, że centralnym punktem naszego warsztatu powinien być stół stolarski. Bez niego niemożliwa byłaby praca z wspomnianymi narzędziami. Równa i stabilna powierzchnia to niezbędny warunek do pracy. Stoły stolarskie są wyposażone w specjalne zaciski, otwory na haki oraz inne udogodnienia, które będą niezwykle pomocne przy obróbce drewna. Ponadto stoły stoły stolarskie często mają schowki, szuflady i przegródki, w których możemy schować narzędzia, które będziemy chcieli mieć zawsze pod ręką.

Elektronarzędzia znacznie ułatwiają i przyśpieszają wszystkie prace. Gdy już zorganizujemy swój warsztat i zakupimy niezbędny do pracy sprzęt, łatwiej będzie nam dobierać pozostałe narzędzia i organizować sobie plan działania.

Maszyny do drewna

Organizacja przydomowej stolarni

Miejsce, w którym zorganizujemy stolarnię, musi być utrzymane w porządku, abyśmy mieli swobodną do poruszania się przestrzeń. Dobrze jest zainwestujmy w meble, w których będziemy mogli przechowywać wszelkie narzędzia oraz zamontować haki na większe urządzenia. Zanim rozmieścimy w pomieszczeniu elektronarzędzia, sprawdźmy, czy w naszym warsztacie jest wystarczająca ilość gniazdek elektrycznych potrzebnych do podłączenia sprzętu. Pamiętajmy, że niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie i wentylacja podczas pracy. Jeśli nie mamy dostępu do światła słonecznego, warto zawiesić lampy na suficie i przy stanowisku pracy. Możemy zainwestować w specjalne odciągi i odpylacze do trocin, które na bieżąco będą oczyszczać nasze stanowisko pracy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Produkty z własnej szklarni cieszą najbardziej

Read Next

Jakie łóżko do małej sypialni?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments