Pompa ciepła – co warto wiedzieć przed zakupem?

Coraz więcej osób decyduje się na instalację pompy ciepła w swoim domu. Ze względu na koszta i fakt, że jest to inwestycja na lata, mogą budzić się pewne wątpliwości. Dla kogo jest i jakie są rzeczywiste koszty pompy ciepła?

Koszta instalacji pompy ciepła

Składać na nie będą się różne czynniki, wśród których można wymienić zakup samej pompy oraz roczne opłaty z nią związane. Koszt montażu zwykle jest zawarty w cenie samej pompy, dlatego zostanie tutaj pominięty. Aktualnie na rynku do wyboru jest kilka typów pomp, różniących się cenami zarówno zakupu, jak i utrzymania. Pompy, za które zapłaci się najmniej, są z reguły najdroższe w utrzymaniu ze względu na wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Natomiast droższe egzemplarze potrzebują jej mniej, mogą natomiast obciążyć portfel większym jednorazowym wydatkiem. Przy wyborze modeli tańszych za pompę wraz z montażem zapłaci się ok. 30 tysięcy złotych, koszt działania takiej pompy to przy aktualnych cenach prądu ok. 2700 zł. Droższe urządzenia cenowo będą klasować się na poziomie 45-50 tysięcy, jednak w ich przypadku za energię potrzebną do pracy zapłaci się jedynie 1700 zł, czyli aż o tysiąc złotych mniej. Ze względu na swoją budowę oraz sposób pracy są to praktycznie jedyne koszta, jakie ponosi się przy tego typu instalacjach. W obliczeniach tych zakładana jest powierzchnia budynku ok. 150 m2 przy zastosowaniu dobrej izolacji cieplnej

Zalety takiej formy ogrzewania

Podstawową zaletą takiej formy ogrzewania jest całkowita bezosobowość. Nawet przy automatycznych piecach trzeba liczyć się z faktem okresowego uzupełniania zapasów węgla bądź ekogroszku. Sytuacja ma się trochę inaczej przy instalacjach gazowych, natomiast ich montaż jest często dość mocno ograniczony ze względu na lokalizację. Tak więc w tym wypadku pompy ciepła wiodą prym. Kolejnym atutem jest całkowita ekologiczność. Nie są generowane tutaj żadne zanieczyszczenia mogące zatruwać otoczenie. Warto również zaznaczyć, że przez budowę pompa nie wymaga w domu obecności komina, co w momencie, kiedy budowa jest dopiero planowana, może oszczędzić sporo kosztów i nakładów pracy związanych ze skonstruowaniem go.

Dla kogo pompa ciepła?

Ze względu na szeroki przekrój rodzajów pomp różniących się w pewnym stopniu sposobem działania, praktycznie każdy w Polsce będzie mógł znaleźć egzemplarz, który z powodzeniem zamontuje. Przed zakupem pompy warto również dobrze wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku – będzie ono różne zależnie od metrażu oraz ocieplenia budynku. W nowym budownictwie, gdzie ocieplenie jest dobrze wykonane, będzie to z reguły pomiędzy 50-70 W/m2, natomiast przy starszych budynkach, gdzie nie ma szczególnie dobrej izolacji, współczynnik ten może wynieść nawet 120 W/m2.

Kiedy nie stosować

Pompa cieplna nie będzie dobrym rozwiązaniem w budynkach charakteryzujących się wysoką utratą ciepła. Wynika to z faktu potrzeby zakupu bardzo mocnej pompy, która będzie wymagała do działania bardzo dużych ilości prądu. Dużo lepszym rozwiązaniem w takim wypadku będzie ocieplenie budynku, a dopiero później inwestowanie w pompę cieplną. Nie będzie to dużo większy wydatek, ponieważ część pieniędzy przeznaczonych na kupno mocnej pompy zostanie przeznaczona na ocieplenie, natomiast przy zastosowaniu słabszego urządzenia roczne koszta prądu będą dużo mniejsze.

Pompy cieplne są doskonałym, innowacyjnym rozwiązaniem, które w ekologiczny sposób może zmniejszyć koszta związane z ociepleniem budynku. Warto jednak zaznaczyć, że przy budynkach nieocieplonych może być to nieopłacalne. Jednak w innych przypadkach praktycznie nie występują przeciwwskazania do ich montażu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Nastrojowe oświetlenie sypialni – kilka inspiracji

Read Next

Szukamy nieruchomości, samemu czy z pośrednikiem nieruchomości?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments