Jak szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie – poradnik

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi własnymi prawami, które bardzo trudno obejść przeciętnemu właścicielowi czy nabywcy. W pewnym momencie naszego życia, w którym postanowimy przenieść się do nowego mieszkania, stanie przed nami bardzo trudne zadanie – sprzedaż starego.

Każdy chciałby oczywiście, aby dostać jak najlepszą ofertę, ale nie każdy wie, jak szybko i w wyższej niż rynkowej cenie sprzedać swoje dotychczasowe cztery kąty. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, jeśli tylko trochę się do tego przyłożymy.

Jak przygotować się do sprzedaży?

Według statystyk prowadzonych przez biura nieruchomości, średni czas potrzebny na sprzedaż mieszkania to około 3 miesiące. Dla niektórych jest to do zaakceptowania, ale osoby niechcące aż tyle czekać, mogą zastosować kilka sprawdzonych metod na przyspieszenie całego procesu. Nie bez znaczenia jest kilka podstawowych czynników wpływających na zainteresowanie naszą ofertą potencjalnych kupców. Położenie, mieszkania, jego cena oraz standard wykonania, to pierwsze, na co zwraca się uwagę podczas poszukiwania odpowiedniej oferty. Jeśli chcemy, aby do transakcji doszło szybko i po wyższej cenie, zanim opublikujemy swoją ofertę online lub w biurze nieruchomości, powinniśmy dobrze się do tego przygotować.

Inwestycja podstawą oferty

Najważniejsze jest, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych kupców i w tym celu warto zainwestować nieco gotówki, która później zwróci nam się w postaci wyższej ceny za całe mieszkanie. Już na samym początku powinniśmy przygotować wnętrze do pokazania go zainteresowanym osobom. Utrzymanie odpowiedniego porządku, ładu i harmonii to oczywistość, nie możemy zapominać, że nieruchomość jest w tym przypadku takim samym produktem jak każdy inny. Zadbajmy zatem, aby nasze cztery katy wyglądały jak z katalogu, co przyniesie bardzo dobre efekty. Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych odpowiednie przygotowanie mieszkania wizualnie do sprzedaży potrafi skrócić czas poszukiwania klientów aż o 40%, podnosząc jednocześnie wartość całej nieruchomości nawet o 10%. Warto zatem poświęcić chwilę czasu i małym nakładem finansowym osiągnąć tak dobre wyniki.

Zdjęcia robią różnicę!

Kolejnym ważnym elementem procesu sprzedaży jest zadbanie o atrakcyjność naszego ogłoszenia. Pierwsze co zobaczą osoby szukające nowego mieszkania, będą zdjęcia naszych wcześniej przygotowanych wnętrz. Warto zatem i w tym przypadku zainwestować w usługi profesjonalnych fotografów wnętrz, którzy nie tylko podkreśla unikatowe cechy naszego mieszkania, ale zaprezentują je w bardzo profesjonalny sposób. Nie bez powodu mówi się, że człowiek kupuje oczami, dlatego nie powinniśmy być przesadnie oszczędni w przypadku zaprezentowania naszej oferty w dobrym stylu.

Jak osiągnąć przewagę nad innymi ofertami?

Ostatecznym etapem odpowiedniego tworzenia naszej oferty, jest zachęcenie kupców do zainteresowania się nim bardziej niż innymi. Same zdjęcia i ładne wnętrza nie zrobią tyle, co odpowiednie opisanie naszego mieszkania. Warto zastanowić się w tym przypadku, jakie cechy szczególny, wyróżnią nas na tle innych sprzedających i następnie podkreślić je w bardzo wyraźny sposób. Każde mieszkanie ma inne zalety, ale nie można też przesadzać ze zbyt kolorowymi opisami. Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż najlepszym rozwiązaniem jest zorientowanie się w sytuacji na rynku nieruchomości. W wielu przypadkach istnieją pewne nisze, które z łatwością będziemy mogli wykorzystać do sprzedaży naszych czterech kątów. W przypadku małych mieszkań pierwsze co rzuci nam się w oczy to praktyczny brak ofert tych nieruchomości wykończonych w wysokim standardzie. Zainwestowanie w remont, aby podnieść atrakcyjność naszego mieszkania, niemal natychmiast zwróci uwagę kupców, którzy będą zdecydowanie bardziej chętni na kupno, nawet po kwocie wyższej niż rynkowa.

Podsumowanie

Kilka prostych zmian w sposobie prezentacji naszej oferty może okazać się kluczowa dla pomyślności całej transakcji, ale co ważniejsze, może zwrócić się z nawiązką. Zdecydowanie warto zatem zastosować przedstawione wyżej sposoby, jeśli zależy nam na czasie, ale i na pieniądzach.

5/5 - (3 votes)

Read Next

Koniec użytkowania wieczystego – na czym polega i ile zapłacimy?

One Comment

  • Profesjonalna fotografia mieszkań do sprzedaży jest już w naszym kraju bardzo popularna. Spotykamy jeszcze wiele ogłoszeń ze zdjęciami, gdzie panuje nieporządek, ale to się zmienia. Warto jednak dodać, że dbać trzeba także o przygotowanie sesji mieszkań pod wynajem: tu można jeszcze wiele zrobić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *