Projekt domu. Jak wybrać, aby był funkcjonalny?

Wybór projektu domu opiera się często wyłącznie na ocenie wizualnej. Nie zawsze jednak to, co ładne, jest także funkcjonalne. Planując zakup projektu budowlanego, warto zwrócić szczególną uwagę na podział domu na strefę dzienną i nocną oraz na jego powierzchnię użytkową.

Kupując gotowy projekt budowlany, mamy możliwość dokonania w nim niewielkich zmian i modyfikacji. Są one nanoszone przez architekta na etapie adaptacji projektu. Ingerencja w projekt może dotyczyć np. dodania lub usunięcia okna, zmiany gabarytów tarasu bądź sposobu ogrzewania.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem projektu domu?

Dom powinien być wygodny i dopasowany do potrzeb oraz trybu życia domowników. Przed zakupem projektu budowlanego powinniśmy więc określić, jakie są nasze oczekiwania, przeanalizować wymiary działki i zapoznać się z planem miejscowym lub warunkami zabudowy obowiązującymi w danej gminie. Mogą one bowiem narzucić konkretne ograniczenia dotyczące np. liczby kondygnacji, kąta nachylenia dachu czy wysokości budynku. Jeżeli mamy obawy, czy samodzielnie podejmiemy właściwą decyzję, warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Ich doświadczenie i wiedza pozwolą nam uniknąć podstawowych błędów. Miejscem, w którym znajdziemy i porównamy oferty wykonawców z branży okołobudowlanej, jest m.in. Building Companion. Korzystając z profesjonalnej pomocy architekta lub kierownika budowy podczas wyboru projektu możemy np. ograniczyć przyszłe straty ciepła w domu. Wpłynie na to chociażby usytuowanie pomieszczeń w budynku według stron świata.

Projekt domu dopasowany do stylu życia domowników

Wyboru projektu domu dokonujemy z myślą o tym, jak wygląda nasz rytm życia. Powierzchnia domu powinna być dostosowana do liczby mieszkających w nim osób. W przypadku rodzin rozwojowych, w których z biegiem lat będzie pojawiać się potomstwo, można zdecydować się na projekt domu z poddaszem użytkowym, które w przyszłości może zostać zagospodarowane na dodatkowe pokoje. Poza powierzchnią domu warto też pomyśleć o układzie i rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń. Spiżarnia może być połączona z kuchnią lub zlokalizowana w innej części domu. Łazienka dla gości może mieć mniejszą powierzchnię i powinna być umieszczona na parterze. W domach piętrowych większe salony kąpielowe często znajdują się na piętrze, ponieważ przeznaczone są wyłącznie do użytku domowników. Pamiętajmy także o pomieszczeniach gospodarczych takich jak: schowek, kotłownia czy pralnia. Im będzie ich więcej, tym łatwiej będzie utrzymać porządek w domu i uniknąć wrażenia zagracenia przestrzeni. Analizując projekty domów, zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób podzielone są w nich strefy ‒ dzienna i nocna oraz czy taki układ pozwala na zachowanie prywatności. Na nasz komfort wpływa także rozplanowanie ciągów komunikacyjnych, takich jak wiatrołap czy korytarz. Zalecana minimalna szerokość korytarza to 1,2 m, a optymalne wymiary wiatrołapu to 3,5‒5 m2.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Wyjątkowe sposoby oprawiania obrazów: ramy na wymiar

Read Next

Inwestycje w nieruchomość – lepiej kupić działkę czy mieszkanie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments