Przemysł 4.0. – przywilej czy konieczność?

Przemysł 4.0. to koncepcja oznaczająca integrację inteligentnych maszyn i systemów. To także optymalizacja procesów produkcyjnych skutkująca większą wydajnością i elastycznością w zmianie asortymentu. W jej myśl zmianie ulega nie tylko technologia – w rzeczywistości to nowa jakość pracy a także inna rola człowieka w procesie produkcyjnym. Hale produkcyjne stają się przyjaznym miejscem pracy, w którym człowiek otrzymuje maksymalne wsparcie od maszyn.  Czy jest to standard, niedoścignione  marzenie czy nieunikniona rzeczywistość?

Koncepcja przemysłu 4.0.

Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej na ogromną skalę. Pojęcie przemysłu 3.0 było skupione wokół cyfryzacji i niosło ze sobą przełomowe zmiany w przemyśle i biznesie. Komputeryzacja i sterowanie maszynami przy użyciu oprogramowania otworzyło drzwi do większej precyzji pracy i wydajności oraz bardziej zaawansowanej automatyzacji procesów. Industry 4.0. zakreśla swoje ramy znacznie szerzej – jest to swoiste połączenie rzeczywistości maszyn produkcyjnych i ludzi ze światem wirtualnym i technologią ICT. Produkty i materiały wykorzystywane do produkcji można zawsze zidentyfikować a komunikacja wkracza na wyższy poziom i odbywa się w każdym kierunku – od komponentów do działu IT i odwrotnie a także pomiędzy maszynami produkcyjnymi a systemem produkcyjnym. Zmiany niesione przez przemysł 4.0. oddziałują na cały łańcuch wartości – od momentu złożenia zamówienia, przez dostarczenie półfabrykatów, po dostarczenie gotowego produktu do klienta i obsługę posprzedażową. Dostęp do informacji jest możliwy z dowolnego urządzenia, o każdej porze i każdej lokalizacji. Poza zwiększeniem wydajności produkcji umożliwia to przede wszystkim wdrożenie krótkoseryjnej produkcji i wyrobów zindywidualizowanych. Firmy, które są gotowe na wdrożenie tej koncepcji obniżają koszty produkcji, podnoszą jakość pracy i wyrobu końcowego a także są elastyczne w kontekście oczekiwań klientów. Dzięki temu zyskują realną przewagę konkurencyjną.

Korzyści dla firm wynikające z wdrożenia nowych rozwiązań

Dzięki usieciowieniu, wykorzystaniu Internetu, chmury i ciągłej wielokierunkowej wymianie danych firmy produkcyjne mogą sprawniej wykonywać zlecenia, reagować szybciej a przede wszystkim bardziej elastycznie na potrzeby i oczekiwania klientów. W jaki sposób? Dzięki komunikacji maszyn i systemów czas przeznaczany na dostosowanie maszyn do wymogów produkcji jest nieporównywalnie krótszy. Większość narzędzi produkcyjnych dzięki automatycznym poleceniom systemu sama modyfikuje i dostosowuje swoje działania – włącza i wyłącza odpowiednie moduły i funkcje. Producenci są w stanie realizować zamówienia małoseryjne utrzymując niskie koszty, zwiększa się wydajność a wszelkie straty (surowców, czasu itp.) są wykrywane dzięki stałemu monitoringowi i analizie danych. Jednocześnie zarządzanie produkcją wielu wariantów jest proste dzięki integracji systemów produkcyjnych. Większa przejrzystość wszystkich procesów biznesowych a także lepsza integracja funkcjonalna systemów produkcyjnych powoduje że firmy mają szansę zdobyć istotną przewagę rynkową. Kluczem jest wykorzystanie gromadzonych danych i na ich podstawie doskonalenie modelów biznesowych, tak aby czerpać maksimum korzyści finansowych.  Osiągnięcia trzeciej i czwartej rewolucji pozwalają producentom zoptymalizować procesy i zapasy, zapewniając jednocześnie dużą dostępność produkcji (bazującą na analizie danych z wykorzystaniem inteligentnych algorytmów). Niskie koszty produkcji i wysoki potencjał innowacyjny to kolejne, istotne czynniki podwyższające konkurencyjność firm podążając za trendami technologicznymi.

Producenci, którzy od początku podążają za trendami i nawet małymi krokami wdrażają usieciowienie oraz wykorzystują nowoczesne technologie stają się częścią czwartej rewolucji. W ten sposób dbają o swoją przyszłość, zapewniając sobie stabilne miejsce  na czele wśród tych firm, które nie przygotowują się do zmian zachodzących w przemyśle.

Narzędzia automatyzujące produkcję w dobie Przemysłu 4.0.

Na rynku mamy dostęp do licznych systemów, których zadaniem jest usprawnić pracę firm. Zgodnie z koncepcją przemysłu 4.0.  wymagania względem nich stawiane są dość wysoko. Systemy dedykowane firmom produkcyjnym powinny komunikować się w wielu płaszczyznach i przy użyciu najnowszych technologii  (zbieranie danych z czujników, systemów lokalizacji i urządzeń IIOT), zapewniać mobilność a tym samym zdalne zarządzanie i kontrolę , wykorzystywać chmurę, zaawansowaną analitykę opartą o inteligentne algorytmy oraz integrować całej produkcję zapewniając przejrzystość łańcucha wartości.

OptiMES  to kompleksowe narzędzie, które posiada funkcje usprawniające pracę wszystkich osób zaangażowanych w procesy produkcyjne i w pełni wpisuje się w ideę Przemysłu 4.0. Jest to oprogramowanie w chmurze, zapewniające stały zdalny dostęp do danych i bieżącą kontrolę z dowolnego miejsca. Bazuje na algorytmach sztucznej inteligencji i zaawansowanej automatyzacji procesów.
OptiMES jest owocem współpracy specjalistów i pasjonatów optymalizacji oraz klientów, dlatego też cechuje się modułową budową zabezpieczającą wszystkie kluczowe procesy i obszary – od planowania produkcji i jej wykonania, przez zaawansowaną analitykę, zarządzanie magazynem i zamówieniami, rozliczaniem czasu pracy, wsparciem w obszarze pracy z klientem po utrzymanie ruchu. Zarówno pracownicy, kierownicy jak i kadra zarządzająca mają dzięki niemu szybki dostęp do niezbędnych do wykonania swoich zadań informacji – od poleceń, przez raporty, alerty po instrukcje i dokumentacje. OptiMES zwiększa wydajność pracy i czyni produkcję bardziej elastyczną. W połączeniu z zaawansowaną analityką wytyczającą dalsze kierunki działań przyczynia się do rozwoju firmy i realnego wzrostu wyników finansowych. Sprawdź co jeszcze możesz usprawnić razem z OptiMES.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Zimowa pościel – na jakie materiały postawić?

Read Next

Czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosław W.
Mirosław W.
3 lat temu

Produkcja cały czas się zmienia i cały czas rynek oczekuje od nas przyspieszania i wzmacniania. Szukamy jakiegoś oprogramowania. OptiMES daje darmowe testy i jest bardzo intuicyjny. Czy ktoś ma wdrożone w firmie to narzędzie?