Przygotowanie terenu pod budowę domu – o czym pamiętać?

Budowa własnego domu, dla siebie i swojej rodziny, to marzenie wielu przyszłych inwestorów. Zanim jednak zaczniemy prace przy budowie, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Zaczynamy oczywiście od wyboru lokalizacji naszego przyszłego domu. W zależności od naszych preferencji i możliwości finansowych, możemy się zdecydować na zakup działki w mieście, na jego obrzeżach lub na wsi. Po zakupie działki należy wykonać na niej szereg prac, które przygotują teren na rozpoczęcie budowy domu.

Projekt budowlany

Po zakupie działki, kiedy znamy już warunki jej zabudowy, wymiary i jej położenie względem stron świata, możemy zdecydować się na projekt budynku mieszkalnego. W ofercie biur architektonicznych znajdziemy projekty gotowe, które ewentualnie możemy poddać adaptacji do własnych potrzeb. Jeżeli jednak chcemy, aby nasz dom był jedyny w swoim rodzaju, zdecydujmy się na projekt indywidualny.

Uporządkowanie działki

Jeśli udało nam się kupić działkę dobrze utrzymaną, bez niepożądanych krzewów, drzew i regularnie koszoną – nie będziemy musieli na niej wykonywać wielu prac porządkowych. Jeśli jednak stan działki nie jest idealny, czeka nas jej uporządkowanie. Z miejsca przyszłej lokalizacji budynku należy wykosić trawę, jeśli jest zbyt wysoka oraz usunąć krzewy i drzewa. Podczas usuwania drzew należy stosować się do przepisów prawa, obowiązującego w tym temacie.

Niwelacja terenu

Jeżeli nasza działka znajduje się na terenie pochyłym lub jej powierzchnia jest nierówna, należy jej teren zniwelować. Prace takie wykonuje się najczęściej mechanicznie, za pomocą koparki. Wyrównujemy tylko teren bezpośrednio pod planowanym budynkiem z koniecznym marginesem, pozostały teren pozostawmy nienaruszony, aby nie zniszczyć górnej warstwy gleby pod przyszły ogród.

Ogrodzenie działki

Wiele powodów przemawia za tym, żeby ogrodzić teren naszej przyszłej inwestycji na czas budowy. Możemy zdecydować się na ogrodzenie tymczasowe lub już ostateczne – stałe. Ogrodzenie tymczasowe możemy wykonać z siatki leśnej albo z gotowych paneli. Zalety ogrodzenia terenu to: podniesienie bezpieczeństwa w trakcie budowy, ograniczenie wstępu osobom niepowołanym, przeciwdziałanie kradzieży materiałów budowlanych lub narzędzi.

Wjazd na działkę

Kolejnym krokiem będzie wykonanie wjazdu na teren przyszłej inwestycji. Wjazd taki musi być wystarczająco wytrzymały, aby ciężkie pojazdy budowlane (np. betoniarka, ciężarówka z materiałem itp.) miały możliwość bezproblemowego dojechania bezpośrednio do planowanego budynku. Jeśli działka znajduje się na terenie zurbanizowanym, prace będą ograniczały się do utwardzenia dojazdu od bramy do budynku. Na terenach o gorszej infrastrukturze może być konieczne utwardzenie większej powierzchni.

Media na działce

Niektóre działki budowlane są już uzbrojone w konieczne media: energię elektryczną, wodę czy gaz. Zdarzają się jednak takie, do których media muszą dopiero zostać doprowadzone. Wykonanie większości prac budowlanych wymaga dostępu do energii elektrycznej. W takim przypadku możemy skorzystać z tzw. prądu budowlanego – dostarczanego z sieci energetycznej do czasu ukończenia prac. Kiedy nie ma takiej możliwości – pozostaje nam wynajęcie lub zakup agregatu prądotwórczego.

Stróżówka

Tymczasowa stróżówka na terenie działki pozwoli na sprawowanie kontroli nad przebiegiem prac czy schronienie się przed deszczem. Może być wykonana z blachy lub z płyty warstwowej. Zwykle ma niewielkie wymiary i nie wymaga pozwolenia na budowę.

Nasza działka jest więc wstępnie przygotowana na rozpoczęcie budowy i po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń możemy rozpocząć prace.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jak zarabiać na nieruchomościach. Odpowiadamy Flip czy Flap?

Read Next

Budowa fundamentów – najczęściej popełniane błędy.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
architekt
architekt
4 lat temu

Tematyka projektów budowlanych powinna być omówiona szerzej. Odchodzimy przecież od projektów gotowych na rzecz zindywidualizowanych wartościowych rozwiązań. Projekt to nie dodatek do budynku, ale zupełna podstawa.

Andrzej Nowak
Andrzej Nowak
4 lat temu

Należy bardzo uważać z zakupem działek zadrzewionych. Nawet mały kawałek lasku to problem z późniejszą odsprzedażą (prawo pierwokupu mają lasy państwowe!). Należy więc jak najrychlej usuwać wszystkie młode drzewa. Na wycinkę przy działce zalesionej też trzeba uzyskiwać zresztą zgody, a warunki zabudowy mogą okazać się nietypowe i niekorzystne.