Kompetencje radców prawnych są obecnie bardzo szerokie, przez co wiele osób utożsamia tę profesję z zawodem adwokata.
Rzeczywiście radcy prawni i adwokaci świadczą pomoc prawną w bardzo podobnym zakresie, ale wciąż nie zdecydowano o połączeniu tych zawodów i wciąż występują między nimi pewne różnice. O ile jednak w profesji adwokata nie zachodzą większe zmiany, o tyle kompetencje radców prawnych od kilkunastu lat systematycznie rosną. Jeżeli chodzi o świadczenie pomocy prawnej w ramach spraw rodzinnych i opiekuńczych, radcy prawni uzyskali taką możliwość w 2005 roku.
Zawód radcy prawnego – nie tylko porady prawne
Kompetencje radców prawnych znacząco wzrosły, a mimo to wciąż spotykamy się z przekonaniem, że osoba wykonująca ten zawód może jedynie udzielać porad, a z całą pewnością nie może występować jako reprezentant klienta w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Taki pogląd jest daleki od rzeczywistości, ale nie dziwi w przypadku osób, które od wielu lat nie musiały korzystać z porad prawnych i nie były stroną w postępowaniu sądowym.
Profesja radcy prawnego zaczęła się zmieniać jeszcze w latach osiemdziesiątych, a następnie w wolnej Polsce (samorząd zawodowy radców prawnych powstał w 1982 roku). Jednak największe zmiany miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Jedną z nich jest waśnie uzyskanie uprawnień do świadczenia pomocy prawnej w sprawach rodzinnych.
Sprawy rodzinne – pomoc radcy prawnego
Zakres spraw rodzinnych, jakimi radcy prawni zajmują się na co dzień, jest dosyć szeroki. W kategorii tej znajdują się nie tylko kwestie związane z rodzicielstwem i małżeństwem, ale również sprawy spadkowe, ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.
Prowadzenie spraw rodzinnych wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale również taktu i zrozumienia. Radca prawny (zobacz radca prawny Kancelaria Madejczyk) musi być świetnie przygotowany merytorycznie, ale także świadomy, jak delikatną materią są sprawy rodzinne. Klient kancelarii radcowskiej oczekuje wsparcia od pierwszego spotkania aż do prawomocnie zakończonego postępowania.
Radca prawny – pomoc w obszarze prawa rodzinnego i opiekuńczego
Kancelaria radcowska udziela porad prawnych, sporządza pisma procesowe i reprezentuje klientów przed sądami w sprawach o: rozwód, separację, zasądzenie, podwyższenie, obniżenie alimentów oraz ustalenie, że obowiązek alimentacyjny ustał, o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (ustalenie, ograniczenie, zakazanie kontaktów), powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej, a także ograniczenie jej, zawieszenie, pozbawienie lub przywrócenie, zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa, ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, zaprzeczenie i ustalenie macierzyństwa, ubezwłasnowolnienie, przysposobienie oraz podział majątku. Ponadto radca prawny doradza klientom w zakresie związanym z zawieraniem umów majątkowych małżeńskich, zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i w trakcie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.