Rodzaje i zastosowania wiertnic w przemyśle

Wiertnice to urządzenia wykorzystywane z powodzeniem na placach budowy. Umożliwiają wykonywanie przewiertów pod budowlami, drogami czy nasypami. Wyróżniamy wiertnice poziome lub pionowe, różniące się zastosowaniem. Najpopularniejszym urządzeniem tego typu jest wiertnica pozioma – czym dokładnie się charakteryzuje?

Wiertnica pozioma – zastosowanie

Wiertnice poziome znajdują zastosowanie przede wszystkim przy budowie rurociągów. Oprócz samego wiercenia umożliwiają bowiem późniejszą instalację rurociągów kanalizacyjnych z idealną dokładnością. Wiertnice umożliwiają wykonywanie przewiertów o zróżnicowanych średnicach, dostosowanych do rodzaju wykonywanych prac – w tym celu można montować do nich wymienne świdry. Urządzenia te działają w sposób precyzyjny i nieinwazyjny, a także sprawdzają się na większości gruntów.

Rodzaje i parametry wiertnic poziomych

Podstawowym podziałem jest podział na wiertnice elektryczne i hydrauliczne. Różnią się one rzecz jasna systemem zasilania – w przypadku wiertnic elektrycznych źródłem zasilania jest agregat prądotwórczy. Wiertnice hydrauliczne są natomiast zasilane agregatem hydraulicznym, niekiedy można zasilać je także za pośrednictwem koparek hydraulicznych. Wśród tych rozwiązań, zasilana hydraulicznie wiertnica pozioma to rozwiązanie stosowane najczęściej.

Do standardowych parametrów wiertnic poziomych należy również średnica wierconych otworów. To od niej zależy możliwość zainstalowania odpowiednich rur w odwiercie. Inne istotne parametry to na przykład ilość obrotów silnika czy siła wciskająca rurę – te czynniki mają wpływ przede wszystkim na szybkość wykonywanych prac. Chcąc zasilać wiertnicę hydraulicznie, należy wziąć pod uwagę też takie czynniki jak ciśnienie w układzie hydraulicznym.

Możemy zaopatrzyć się także w dodatkowe wyposażenie, takie jak świdry czy rury kierunkowe dostosowane do rodzaju wykonywanych prac i instalacji. Innym potrzebnym sprzętem mogą okazać się dodatkowe silniki, pomocne w sytuacji, w której niezbędne jest dodatkowe sterowanie posuwem.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Czy plac budowy może się obejść bez wykopów?

Read Next

Jak ułatwić sobie odśnieżanie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments