Rodzaje i zastosowanie kluczy dynamometrycznych

Wiele elementów montażowych ma wskazania producenta dotyczące siły, z jaką należy dokręcać mocujące je śruby. Osiągnięcie wskazanego momentu dokręcenia jest możliwe jedynie ze wskazującym tę siłę kluczem dynamometrycznym. Dowiedz się, jak działa klucz dynamometryczny i poznaj poszczególne rodzaje tych narzędzi.

Zastosowanie kluczy dynamometrycznych

Jak już wspomnieliśmy, w wielu elementach konieczne jest dokręcenie śruby z konkretną siłą (lub mówiąc profesjonalnym językiem – do właściwego momentu). Moment dokręcenia wyraża się niutonometrach (Nm). Odpowiednia siła dokręcenia jest szczególnie istotna w konstrukcji wielu maszyn oraz pojazdów mechanicznych. Klucz dynamometryczny okaże się niezbędny przy dokręcaniu kół samochodowych oraz rowerowych – w obu przypadkach chodzi o bezpieczeństwo, natomiast w przypadku rowerów dochodzi jeszcze aspekt delikatności materiałów. Do konkretnego momentu dokręcamy także między innymi głowicę silnika czy świece zapłonowe.

Zasada działania klucza dynamometrycznego

Działanie kluczy dynamometrycznych opiera się o prawo Hooka, które dotyczy ciał sprężystych. Wewnątrz narzędzia znajdują się zapadka oraz sprężyna. Kiedy sprężyna osiągnie określone napięcie, odpowiednie dla siły dokręcenia, zapadka przeskakuje, czemu towarzyszy charakterystyczny dźwięk kliknięcia.

Moment dokręcenia – jak go ustawić?

Sięgnij po klucz dynamometryczny, w którego zakresie wartości momentu dokręcenia mieści się wartość wskazana przez producenta przedmiotu lub urządzenia, na którym pracujesz. Odczytaj wartości na rękojeści, ustaw ją w odpowiednim położeniu i zablokuj.

Poznaj rodzaje kluczy dynamometrycznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych, jednak różnica ich działania polega przede wszystkim na sposobie informowania o osiągnięciu wskazanego momentu dokręcenia.

  • Mechaniczne (klikowe) oraz wyzwalane – wspomniane już rodzaje kluczy, które wydają charakterystyczne kliknięcie po osiągnięciu wskazanej siły dokręcenia śruby.
  • Wskazówkowe – wartość momentu można odczytać z tarczy dynamometru znajdującej się na narzędziu.
  • Łamane klucze dynamometryczne – po osiągnięciu momentu klucz “łamie się” w zawiasie pod kątem około 20 stopni. Po zwolnieniu siły narzędzie powraca do właściwej formy.
  • Sprzęgłowy – kiedy osiągniesz wskazaną wartość, klucz zaczyna ślizgać się po śrubie.
  • Elektroniczne klucze dynamometryczne – jest to nieco inny rodzaj kluczy, bowiem pomiaru momentu dokonuje tensometr, a sygnałem osiągnięcia siły jest dźwięk.

Różnego rodzaj klucze najdziesz w ofercie sklepu Emast.pl.

Jak dbać o klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny należy przynajmniej raz w roku kalibrować w serwisie narzędziowym. Aby klucz zachował wysoką jakość i działa prawidłowo postępuj według następujących zasad:

  • nie używaj rozkalibrowanego klucza,
  • uchwyt trzymaj zawsze na środku,
  • po osiągnięciu momentu dokręcenia natychmiast przestań wywierać siłę na klucz,
  • kiedy skończysz pracę, ustaw klucz na najniższej możliwej wartości momentu,
  • dokręcaj śruby zgodnie ze wskazanym kierunkiem.

Najważniejsza zasada: nigdy nie odkręcaj śrub kluczem dynamometrycznym.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Jaki piec centralnego ogrzewania do domu

Read Next

Nowe mieszkania w Warszawie – gdzie warto zamieszkać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments