Rodzaje profili w konstrukcjach kartonowo-gipsowych i ich dobór

Płyty kartonowo-gipsowe (nazywane inaczej płytami g-k) znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Można wykonać z nich sufity podwieszane, okładziny ścienne, ściany działowe, wyspy, wnęki i elementy dekoracyjne, zatem praktycznie wszystko co zaprojektuje architekt.

Niemniej jednak nierzadko zdarza się, że wykonawcy zapominają o tym, jak istotne jest dobranie właściwych profili do płyt kartonowo-gipsowych.

Jakie są różnice pomiędzy profilami do płyt g-k?

Profile służą nam do budowania stelaża, który stanowić będzie szkielet całej konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów profili służących do montowania płyt kartonowo-gipsowych.

Wszystkie profile do montowania płyt kartonowo-gipsowych wykonywane są z ogniw ocynkowanych profili stalowych. Warstwa cynku może mieć grubość od 100 g/M2 do 275 g/M2, niemniej jednak profile z cieńszą warstwą cynku nie mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, czyli na przykład w łazience. Grubość blachy profilu nie powinna być mniejsza aniżeli 0,55 mm, gdyż profile wykonane z cieńszej blachy mogą się wygiąć i odkształcić pod wpływem ciężaru konstrukcji.

Jakie profile do budowy ścianek działowych?

Konstrukcje ścienne wykonane z profili stalowych powinno się stosować wyłącznie w wolno stojących ściankach działowych. Do ich budowy używa się kilka różnych rodzajów profili, przeznaczonych do karton – gipsu.

  • Profile CW, nazywane inaczej słupkami powinny być ustawiane pionowo w ścianie. Zwykle wyposażone są w otwory, które umożliwiają poprowadzenie instalacji elektrycznych wewnątrz zabudowy.
  • Profile UV stosuje się do mocowania płyt kartonowo-gipsowych w poziomie do sufitu, czy podłogi. Zapobiegną one przesunięciu się słupków, a także pozwolą na prostoliniowe wykonanie konstrukcji ściany. Na ogół wykonuje się je z blachy o szerokości 0,6 mm. Pośród profili pionowych dostępne są także profile akustyczne. Jako, że posiadają specjalny kształt, poprawiają znacznie właściwości dźwiękoizolacyjne ścian.
  • Profile ościeżnicowe UA również ustawiane są w pionie, jednakże są one znacznie mocniejsze aniżeli profile CW. Dlatego też montuje się je w newralgicznych miejscach takich, jak krawędź otworów drzwiowych. Wykonywane są z dość grubej blachy, dlatego odznaczają się dużą wytrzymałością.

Profile CW, UW i UA można nabyć w kilku różnych szerokościach : 50, 75, jak i 100 mm. Przy konstruowaniu ścian łukowych wykorzystuje się profile gięte. Ponadto nierzadko do budowy ścian wykorzystywane są także tak zwane profile kapeluszowe. Dzięki nim można zamontować płyty kartonowo-gipsowe na ściankach działowych, albo na suficie. Produkt mocuje się bezpośrednio do ściany, stropu, albo więźby działowej.

Jakie profile do zabudowy poddasza i do montażu sufitu?

Podstawowym profilem podczas budowania sufitu, w tym również i sufitu podwieszanego, będzie profil CD. Może on być zastosowany także przy ściankach kolankowych, rozbudowie poddasza, różnego rodzaju zabudowach, czy też okładzinach sufitowych. Najczęściej profil ten posiada długość 4 metrów, niemniej możliwe jest jego dowolne przycinanie.

Uzupełnieniem profili CD będą profile przyścienne UD. Podczas montowania konstrukcji sufitów podwieszanych wykorzystywane są na ogół profile UD 30 i CD 60. W przypadku konstrukcji krzywoliniowych stosuje się specjalistyczne profile gięte. Dzięki nim możliwe jest kształtowanie sufitu w dowolny sposób, np. w formę łuku.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Uzbrojenie działki: koszty budowy przyłączy gazu, prądu wody i kanalizacji

Read Next

Jaki wybrać żywopłot oraz jak go pielęgnować?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dżimi
Dżimi
3 lat temu

Jednak wolę klasyczne tynki. To jest o wiele bardziej eleganckie niż płyty, a przede wszystkim izolacja akustyczna jest o wiele lepsza. Przez płyty słychać wszystko w całym domu.