Zabezpieczenia wykopów, skarp i zboczy jest niezbędne podczas prac budowlanych na trudnych podłożach. Wykorzystuje się do tego różne technologie geotechniczne jak palisady, ściany szczelinowe, obudowy berlińskie czy zakotwienia gruntowe. Przyjrzyjmy się bliżej wybranym zabezpieczeniom wykopów, skarp i zboczy.
Jakie są rodzaje zabezpieczeń wykopów, skarp i zboczy?
Takie zabezpieczenia najczęściej stosowane są po to, by wzmocnić stabilizację niestabilnych gruntów, zabezpieczyć wykopy lub wesprzeć konstrukcje. Wymienia się kilka rodzajów takich technologii. Zabezpieczenie wykopów to np. palisady z kolumn (Keller.com.pl), ściany szczelinowe i barety, obudowy berlińskie, ścianki szczelne czy zakotwienia gruntowe. Na czym polegają te technologie?
Palisady z pali z kolumn
Ściany palowe znajdują zastosowanie w stabilizacji zboczy, obudowie wykopów i przegrodach pomocniczych. Stosuje się je również w celu odcięcia wody. Palisady wykonane są ze zbrojonych i niezbrojonych pali bądź kolumn. Wśród zalet takiej technologii wymienia się szeroki zakres zastosowania, jeżeli chodzi o rodzaje gruntów, niewielkie drgania podczas budowy, małe przemieszczania i możliwość przejmowania obciążeń z okolicznych konstrukcji.
Ściany szczelinowe i barety
Ściany szczelinowe wykonywane są w pionowych szczelinach w gruncie. Znajdują one zastosowanie na dużych głębokościach posadowienia, w obszarach zabudowanych, do tworzenia głębokich, wielokondygnacyjnych fundamentów, podejść tuneli itp. Ściany szczelinowe wykorzystywane są również w obudowie wykopów i budowie barier, które ograniczają przepływ wody. Wśród zalet takiej technologii wymienia się możliwość zamontowania jej blisko sąsiadujących konstrukcji i używanie jej razem z metodą podstropową i pół-stropową.
Obudowy berlińskie
Obudowy berlińskie składają się z pali, między którymi są odstępy. Znajdują one zastosowanie w stabilizacji zboczy, obudowach wykopów i w przegrodach pomocniczych. Wśród korzyści wynikających ze stosowania obudów berlińskich wymienia się przede wszystkim zmniejszenie wibracji podczas budowy oraz ograniczenie obciążenia z okolicznych konstrukcji.
Ścianki szczelne
Ścianki szczelne wykonane są ze stali i utrzymują różnicę poziomów gruntu. Mogą być one wbijane, wciskane lub umieszczane przy zastosowaniu wibracji. Ścianki szczelne mają szerokie zastosowanie, sprawdzają się obudowach wykopów pod różnego rodzaje konstrukcje (piwnice, parkingi, fundamenty, pompownie), w budowie grodzy, falochronów, przegród i do tworzenia barier dla przepływu wody. Wśród zalet tej technologii wymienia się m.in. to, że ścianki mają długą żywotność, są wykonane ze zutylizowanych profili, można je zamówić w różnych wymiarach i wagach.
Zakotwienia gruntowe
Zadaniem zakotwień jest przeniesienie obciążeń rozciągających. Są wykorzystywane w obudowach wykopów, w tymczasowych lub trwałych stabilizacjach zboczy czy w konstrukcjach stałych. Kotwy gruntowe wybierane są z powodu takich zalet jak zmniejszenie przemieszczenia kotwionych konstrukcji czy możliwość zastosowania ich w każdym rodzaju gruntu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.