Rozliczanie wynajmu mieszkania metodą ryczałtową. Co powinieneś wiedzieć?

Każdy, kto uzyskuje dochód z tytułu wynajmu mieszkania musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Można rozbić to na dwa sposoby – płacąc podatek od najmu na zasadach ogólnych bądź w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatek ryczałtowy wynosi przy tym 8,5% od przychodu. Podatek na zasadach ogólnych jest z kolei rozliczany na podstawie sumarycznej kwoty dochodów w ciągu roku według skali 18 bądź 32% (gdy suma dochodów przekracza 85 528 zł). Każdy wynajmujący musi przy tym wybrać najlepszy dla siebie sposób opodatkowania. Rozliczenia dokonuje się w terminie rocznego rozliczenia PIT na formularzu PIT 36.

Podatek ryczałtowy od wynajmu mieszkania

Stawka ryczałtowa już na pierwszy rzut oka wydaje się niższa, ale warto pamiętać o tym, że nie uwzględnia kosztów ponoszonych przez najemcę. Podczas rozliczania pod uwagę bierze się tylko pełną kwotę przychodów z tytułu wynajmu mieszkania i to bez sumowania przychodów uzyskiwanych z innych źródeł. Jest to stawka, którą płaci właścicielowi lokalu najemca.

Jednak nie wszystkie pieniądze od najemcy są przychodem. Dlatego przy tej formie podatku należy w umowie wynajmu mieszkania rozróżnić kwotę czynszu dla właściciela, która stanowić będzie przychód oraz sumę opłat eksploatacyjnych – rachunków za media itd. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego wzrostu kwoty przychodu. Podatek od wynajmu mieszkania nie obejmuje bowiem w praktyce opłat. Zaletą podatku ryczałtowego jest niewątpliwie stosunkowo niska stawka i prostota rozliczenia. Nie mając żadnego odliczania kosztów, nie trzeba zbierać rachunków i faktur.

Do kiedy należy złożyć oświadczenie o wyborze metody opodatkowania najmu?

Umowa najmu mieszkania w zasadzie z automatu rozliczana jest na zasadach ogólnych. Osoby, które nie zdecydują się na ryczałt bądź spóźnią się ze złożeniem stosownego oświadczenia, obowiązuje właśnie ta metoda.

Metodę rozliczania w oparciu o podatek ryczałtowy od najmu lokalu mieszkalnego należy wybrać, zgłaszając ten fakt do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. (biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania). Oświadczenie w formie pisemnej składa się osobiście bądź za pośrednictwem poczty do 20. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu,w  jaki wpłynął przychód z tytułu najmu mieszkania. Jeśli termin ten wypada w grudniu, czas jest tylko do końca roku. Nieco inna procedura obejmuje osoby, które mieszkanie wynajmować będą od początku roku. Wówczas do 20 stycznia muszą złożyć w US odpowiednie oświadczenie.

Co ciekawe, raz na rok można dokonać zmiany formy opodatkowania. Oświadczenie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 20 stycznia. Aktualizacja wchodzi w życie dopiero po tym terminie, nawet jeśli oświadczenie zostanie złożone wcześniej. Istotne jest jednak to, że nie można zmienić formy opodatkowania dwa razy w ciągu tego samego roku podatkowego.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Mansarda – mieszkanie na poddaszu. Czy warto zainwestować?

Read Next

Co trzeba wiedzieć na temat wymiany wodomierzy?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dawid Cibis
Dawid Cibis
3 lat temu

Właśnie zamierzam wynajmować mieszkanie studentów po rodzicach. Nie przypuszczałem i nigdzie nie spotkałem się z informacją, że musimy się z tego tytułu rozliczyć z Urzędem Skarbowy. Dziękuję za te informacje.

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

To znaczy, że muszę rozliczać się z tego, że wynajmuję od niedawna mieszkanie? Naprawdę nie miałam o tym zielonego pojęcia. Pozostaje mi teraz zdecydować, którą formę rozliczenia wybrać? Chyba zdecyduję się na sposób ogólny. Nie da się ukryć, że dla mnie jest to forma wygodniejsza. Serdecznie dziękuję za wszystkie porady. Będę na pewno tutaj zerkała.