Sadzonki borówki amerykańskiej – w ogrodzie i na plantacji

Kluczem do uzyskania pysznych, zdrowych owoców jest materiał szkółkarski.

Borówka amerykańska z racji swoich walorów smakowych i prozdrowotnych staje się coraz bardziej popularnym owocem wśród plantatorów i działkowiczów. Kluczem do uzyskania pysznych, zdrowych owoców jest materiał szkółkarski. Sadzonki borówki amerykańskiej, które zdecydujemy się posadzić w swoim ogrodzie lub na plantacji mogą różnić się pod względem okresu owocowania czy wymagań glebowych. W tym artykule postaramy się krótko scharakteryzować poszczególne odmiany borówki i podpowiedzieć Wam, na co należy zwrócić uwagę, zakładając plantację.

Podział sadzonek borówki ze względu na okres owocowania

Krzewy borówki amerykańskiej w zależności od odmiany owocują od połowy czerwca nawet do połowy września.

Krzewy borówki amerykańskiej w zależności od odmiany owocują od połowy czerwca nawet do połowy września. Uwzględniając czas owocowania, możemy podzielić sadzonki borówki amerykańskiej na odmiany wczesne (do których należą między innymi Chanticleer, Earliblue, Duke, Collins, Hannah’s Choice), średnio wczesne (Patriot, Spartan), średnie (Toro, Bluecrop, Chandler, Denise Blue, Bonus), średnio późne (Nelson, Brigitta Blue, Pink Lemoniade) i późne jak Lateblue czy Elliott.

Niezależnie od tego, na jaką odmianę się zdecydujecie, warto zainwestować w zakup sadzonek dwu lub trzyletnich. Zdecydowanie skróci to czas oczekiwania na pyszne i zdrowe owoce. Odpowiednio planując nasadzenia różnych odmian, będziecie cieszyć się świeżymi borówkami przez całe lato, a nawet wczesną jesienią. Owoce borówki wysokiej dobrze znoszą mrożenie. Warto więc zachować sobie trochę lata i zamrozić część zbiorów.

Działkowicze i entuzjaści ogródków przydomowych często wybierają do drobnej uprawy odmianę Bluecrop, zaliczaną do tych o średniej porze dojrzewania owoców. Odmiana ta charakteryzuje się wysoką plennością i odpornością na mrozy, a jej owoce są duże i wyróżniają się znakomitym smakiem.

Na większych plantacjach uprawia się wszystkie z wymienionych wyżej odmian. W zależności od zapotrzebowania i upodobania konsumentów. W każdym przypadku bardzo ważną kwestią jest wybór wysokiej jakości sadzonek. Większość z wymienionych wyżej odmian borówki amerykańskiej oferuje Szkółka Krzewów Jagodowych i Różaneczników Koter z Dąbrowicy koło Lublina. Ofertę szkółki można sprawdzić na stronie internetowej: https://koter.com.pl

Na co zwrócić uwagę zakładając plantacje

Aby sadzonki borówki amerykańskiej odpowiednio wzrastały i owocowały, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków.

Aby sadzonki borówki amerykańskiej odpowiednio wzrastały i owocowały, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Borówka jest rośliną kwasolubną, a optymalny poziom kwasowości gleby na stanowisku pod uprawę powinien wahać się w przedziale 3-4 pH. Ze względu na stosunkowo słaby system korzeniowy gleba pod uprawę borówki powinna charakteryzować się dużą porowatością, małą zwięzłością i gęstością objętościową. W warunkach naturalnych rzadko spotyka się glebę o takich właściwościach, dlatego planując nasadzenia, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska.

Gleby o wartościach pH powyżej 5 należy zakwasić torfem lub siarką. Na strukturę gleby pod uprawę borówki dobrze wpłynie stosowanie nawozów zielonych. Przyoranie rok przed planowanym nasadzeniem seradeli lub łubinu z pewnością poprawi jej właściwości. Sadzonki borówki amerykańskiej na tak przygotowanej glebie, przy odpowiednim nawadnianiu z pewnością będą przyrastać prawidłowo i obficie owocować.

Rozmieszczenie sadzonek i zapylanie

Rozmieszczenie zarówno rzędów jak i odstępy między sadzonkami zależą między innymi od właściwości gleby i roboczej szerokości maszyn przystosowanych do zbioru owoców. Przyjęło się, iż rozmieszczenie sadzonek mieści się w przedziale 1-1,5 m a odległość między rzędami to zwykle około 3 metrów. Taki rozstaw daje nam około 2200 sadzonek na hektar uprawy. Rośliny powinno się w sadzić w linii północ-południe.

Choć większość odmian borówki amerykańskiej jest samopylna, dla zwiększenia plonów zaleca się posadzenie na jednej plantacji po kilka rzędów różnych odmian. Takie rozwiązanie zapewni zapylenie krzyżowe i zwiększy zbiór. Należy jednak pamiętać, by sadzone na jednej plantacji krzewy borówki charakteryzowały się podobnym okresem kwitnienia.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Magazyny samoobsługowe we Wrocławiu – 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Read Next

Co po maturze, czyli jak znaleźć pomysł na siebie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments