Schody kręcone – najlepszy wybór w przypadku niewielkich pomieszczeń

Montaż schodów w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni sprowadza się zwykle do dwóch rozwiązań: wąskich i stromych schodów prostych albo efektownych schodów kręconych. Pierwsze rozwiązanie nie wszystkich satysfakcjonuje, ponieważ bardzo strome schody nie są ani praktyczne, ani bezpieczne. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na montaż solidnych schodów kręconych, nazywanych również spiralnymi lub okrągłymi.

Wygodna komunikacja między kondygnacjami budynku

Podstawową funkcją schodów jest zapewnianie wygodnego dostępu do pomieszczeń znajdujących się na kolejnym piętrze budynku. O wygodnym dostępie możemy mówić wtedy, gdy wejście jest łagodne, stopie równo rozmieszczone i o odpowiedniej szerokości. Ważną rolę odgrywa także barierka, która stanowi niemałe wsparcie dla dzieci i osób starszych, ponadto chroni przed upadkiem z wysokości.

Najwygodniejszym rozwiązaniem są klasyczne proste schody, ale taka konstrukcja sprawdzi się niemal wyłącznie w większych pomieszczeniach. Proste schody zajmują dużo miejsca, dlatego nie da się ich zamontować w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Dlatego też należy stawiać na konstrukcje o minimalnym zapotrzebowaniu na miejsce. Taką konstrukcją są schody kręcone na słupie nośnym (zapoznaj się z ofertą producenta schodów spiralnych).

Najmodniejsze schody kręcone

Konstrukcja schodów na planie koła opiera się na słupie, który najczęściej wykonany jest z metalu, co zapewnia trwałość i stabilność całej konstrukcji.  Na słup (metalową rurę) nakładane są kolejne stopnie, a następnie ściśnięte metalowym lub drewnianym kołnierzem zwanym bucem. Na zewnątrz konstrukcję wzmacnia dystans między stopniami. Co istotne – wszystkie stopnie mają jednakowe wymiary, dzięki czemu poruszanie się po nich jest wygodne.

Najmodniejsze schody kręcone to takie, w których stopnie wykonane są z drewna. Mogą być pomalowane lakierem bezbarwnym bądź lakierobejcą w dowolnym kolorze, spójnym z kolorem podłóg, drzwi czy mebli. Ważne, by był to produkt dobrej jakości, odporny na działanie czynników zewnętrznych i ścieranie.

Natomiast balustradę schodów spiralnych wykonuje się z tego samego materiału, co słup, na którym opiera się cała konstrukcja. Dzięki temu poszczególne elementy tworzą spójną całość. Jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne i efektowne – obok tak wykonanych schodów kręconych trudno przejść obojętnie. Schody spiralne pełnią zatem nie tylko funkcję użytkową, ale stanowią niebanalna ozdobę wnętrza, w którym się znajdują.

Schody na planie koła – szerokość otworu

Gotowe schody spiralne dostępne są w kilku rozmiarach, a do najpopularniejszych należą te o średnicy 120, 140 i 160 cm. Schody na górze mogą kończyć się podestem, który dostosowuje się do kształtu otworu. Najczęściej jest to otwór kwadratowy, choć niekiedy możemy spotkać także otwory okrągłe. Jeśli chodzi o szerokość otworu, jest ona większa od średnicy schodów o około 10 cm. A zatem, jeśli zamawiamy schody o średnicy 120 cm, musimy mieć otwór o wymiarach 130×130 cm; jeśli kupujemy schody o średnicy 140 cm, musimy wykonać otwór o wymiarach 150×150, a jeżeli interesują nas schody o średnicy 160 cm, musimy znaleźć miejsce na otwór o wymiarach 170×170 cm.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Silikaty – korzystne rozwiązanie do budowy domu

Read Next

Kolorystyka w pokoju dziecięcym

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments