Silikaty – korzystne rozwiązanie do budowy domu

Rynek budowlany oferuje szereg materiałów do budowy domu. Jednak nie wszystkie z dostępnych technologii są równie korzystne. Jedną z propozycji, która jest popularnie stosowana, jest budowanie z użyciem bloczków silikatowych. Czy wybór silikatów jest ekonomicznym i rozsądnym rozwiązaniem? Sprawdźmy.

Czym są bloczki silikatowe?

Silikaty to materiał konstrukcyjny wykorzystywany w budownictwie do wznoszenia ścian. Technologia tego wyrobu została opracowana w XIX wieku w Niemczech. Na konstrukcję silikatów składają się trzy surowce: piasek, wapń i woda. Mimo prostego składu, posiadają szereg zalet, przekładających się na wiele korzyści. Ze względu na sposób, w jaki się je wyrabia, uchodzą za jeden z najbezpieczniejszych materiałów budowlanych – zarówno dla środowiska, jak i zdrowia. Są nie tylko ogniotrwałe, ale również mrozoodporne.  Charakteryzują się także dużą wytrzymałością i wysoką izolacyjnością akustyczną. Jakie jeszcze korzyści płyną z zastosowania silikatów? Dlaczego wybór tego materiału to dobre rozwiązanie na budowę domu?

Bloczki silikatowe to krótszy czas realizacji inwestycji

Jednym z powodów, dla których bloczki silikatowe stają się coraz chętniej wybieranym materiałem budowlanym, jest możliwość szybkiej i ekonomicznej budowy. Surowce, z którego zbudowane są bloczki silikatowe, sprawiają, że jest to budulec odznaczający się wysoką dokładnością pomiarową. Dzięki temu układanie elementów silikatowych jest nie tylko szybsze, niż w przypadku zastosowania mniej dokładnych w pomiarach materiałów, ale także tańsze – im większa dokładność pomiarowa, tym mniejsze zużycie dodatkowych materiałów.

Połączenie wapna i piasku tworzą materiał o dużej przyczepności, która również przekłada się na ekonomię – bloczki silikatowe szybko się wiążą i nie wymagają stosowania dużej ilości zaprawy. Mniejsze zużycie dodatkowych materiałów to z kolei krótszy czas pracy – oszczędza się więc także na kosztach roboczych. Ocenia się, że zastosowanie bloczków silikatowych przynosi oszczędności rzędu 30% środków przeznaczanych na całą inwestycję.

Bloczki silikatowe to korzystne i zarazem ekologiczne rozwiązanie

Budulcem bloczków silikatowych są w pełni naturalne składniki, więc stanowią produkt przyjazny środowisku. Nie emitują szkodliwych związków i nie wchodzą w reakcję z glebą. Można je także w całości poddawać recyclingowi. Dzięki zawartości wapna posiadają właściwości bakteriobójcze – są odporne na szkodliwe oddziaływanie mikroorganizmów, tworzą nieprzyjazne dla grzybów i pleśni środowisko. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób podatnych na alergię.

Silikatowe korzyści płynące z wytrzymałości

Kolejną istotną zaletą bloczków silikatowych jest ich wysoka wytrzymałość na ściskanie (wyrażająca się symbolem MPa). Wynosi ona od 15 do 25 jednostek. Jest to obecnie najwyższy współczynnik, jaki uzyskują w testach materiały konstrukcyjne służące do budowy ścian. Wytrzymałość na ściskanie nie wymusza konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień w okolicach słupów, belek nadprożowych, narożników przy wykuszach oraz filarków międzyokiennych. Wysoki współczynnik MPa przekłada się nie tylko na korzyści finansowe, mocna konstrukcja bloczków silikatowych pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz budynków – na ścianach z cegieł silikatowych można zawieszać ciężkie przedmioty.

Cegła silikatowa – doskonała izolacja akustyczna

Wysokie zagęszczenia surowców w bloczkach silikatowych sprawia, że są materiałem o bardzo wysokiej izolacyjności akustycznej. Zaletą płynącą z wyboru bloczków silikatowych jest więc wysoka ochrona przed hałasem. Dobra izolacyjność nie wymusza stosowania dodatkowych izolacji, co przekłada się na niższe koszty budowy.

Silikaty – niska nasiąkliwość i mrozoodporność

Warto także zaznaczyć, że bloczki silikatowe posiadają klasę reakcji na ogień A1. Jest to najwyższa z klas, jakie nadaje się materiałom budowlanym. Inną ważną właściwością silikatów jest ich niska nasiąkliwość, wynosząca około 15 -16%. To bardzo dobry wynik jeśli chodzi o hydroizolację. Nawet w przypadku uzyskania pełnej nasiąkliwości bloczki nie tracą swoich właściwości. Silikaty są również mrozoodporne oraz nie poddają się także innym szkodliwym czynnikom atmosferycznym.

Bloczki silikatowe są materiałem wytrzymałym i ekonomicznym. Zapewniają dobrą hydroizolację, wysoką izolację akustyczną i są przyjazne środowisku. Co najważniejsze, pozwalają oszczędzić koszty budowy domu, znacznie skracając czas inwestycji. Wybór silikatów jest rozsądnym i opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli kupowane są w miejscu sprawdzonym i oferującym korzystne ceny. Taki miejscem jest Realbud.com, a wybór bloczków silikatowych znajdą Państwo pod poniższym linkiem:

https://www.realbud.com/pl/silikaty-70

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Izolacja Pianą Poliuretanową – Najważniejsze Korzyści

Read Next

Schody kręcone – najlepszy wybór w przypadku niewielkich pomieszczeń

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments