Skalniak w ogrodzie – jakie rośliny odnajdą się w przydomowym skalniaku

Skalniak ogrodowy – wiele osób zastanawia się, jakie rośliny wybrać, by były ozdobą w przydomowym ogrodzie. Oczywistą sprawą jest, że najlepiej sprawdzą się rośliny wieloletnie. Jest jednak o wiele więcej kryteriów, którymi warto się kierować przy doborze roślin. Poniższy artykuł stanowi opis najważniejszych z nich.

Nie jest rzeczą odkrywczą, że najbardziej przykuwają uwagę rośliny o intensywnej barwie kwiatów. Dobrym wyborem na skalniak są więc na przykład wrzosy. Zaczynają one swoje kwitnięcie pod koniec lata i cieszą oko przez całą jesień. Koszt sadzonki to około 5 – 10 złotych.

Często popełniany błąd polega na zasadzeniu na czubku skalniaka rośliny, która z biegiem czasu rozrasta się i przykrywa pozostałe. Dobrym wyborem na skalniak są więc rośliny niskie, o zwartym pokroju.

Skalniak, czyli rośliny cieszące oko cały rok

Rośliny na nasz skalniak warto dobrać w taki sposób, by był on ozdobą ogrodu przez cały rok. Doskonale sprawdzą się takie roślinki, które nawet po przekwitnięciu cieszą oko swoim pięknym wyglądem i bujnymi liśćmi. Dąbrówka rozłogowa jest przykładem takiej właśnie rośliny. Jej liście są koloru zielono – bordowego, a koszt jednej sadzonki to około 5 złotych.

Dobrze jest też na skalniaku zasądzić iglaki, a w szczególności może to być nasza rodzima kosodrzewina. Rośliny iglaste są fantastycznym tłem dla skalniaka. Dzięki swoim zimozielonym igłom są one jego ozdobą przez cały rok. Przeważnie ogrodnicy decydują się na gatunki i odmiany płożące, a także na zwarte krzewy lub bardzo niskie drzewa. Mogą to być na przykład jałowce lub tuje.

Bardzo pięknie prezentują się także irgi, które mają czerwone owoce, a także bergenie z dużymi zimozielonymi liśćmi. Koszt sadzonki jednej irgi waha się od 4 do nawet 20 złotych. Wszystko zależne jest od odmiany, rodzaju liści i prezencji rośliny. Sadzonki bergeni można kupić średnio za 10 złotych.

Rośliny cebulowe

Na skalniaku pięknie prezentują się też niskie rośliny cebulowe. Wczesną wiosną dodają one uroku całej rabacie i zachwycają kolorami. Wśród nich można wymienić na przykład przebiśniegi, narcyzy, krokusy, czy tulipany botaniczne. Koszty takich sadzonek są bardzo małe, przeważnie jest to maksymalnie 2 złote za sadzonkę.
Dobrze jest zasadzić je u podnóża skalniaka, ponieważ ich żółte liście, które pojawiają się przy przekwitaniu, nie będą rzucały się wówczas w oczy.

Zioła

Często na skalniaku sądzi się także zioła na najniższym jego piętrze. Mogą to być na przykład: lawenda, oregano, czy tymianek. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się z własnych świeżych ziół. Zasadzenie ich więc na skalniaku to nie tylko walory dekoracyjne, ale także przydatność w kuchni.

Podsumowanie

Ogrodowy skalniak to piękna ozdoba, która przy zasadzeniu odpowiednich roślin może cieszyć oko przez wiele dni w roku. Ważny jest właściwy dobór odmian i gatunków, które chcemy posadzić, a także przemyślenie kolorystyki całego skalniaka.

Ilustracja do artykułu: ZbigniewB z Pixabay

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Myślisz o zakupie mieszkania w Krakowie? Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego miejsca dla siebie

Read Next

Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie dachowe wybrać

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments