Skrzydlaci goście ogrodów

Inwazje owadów nie zawsze się powodem do niepokoju. Gdy do naszego ogrodu zawitają polskie gatunki biedronek, biegacze, złotooki lub murarki ogrodowe i trzmiele, możemy czuć się dumni i szczęśliwi z gości. Podobnie powinno się traktować ptaki i nietoperze. Po ich wizycie, już w niedługim czasie zaobserwujemy spadek populacji mszyc i larw szkodników uszkadzających liście i korzenie roślin. Innym powodem do zadowolenia jest wzrost plenności, zarówno gatunków ozdobnych jak ich użytkowych. Prawidłowo zapylone drzewa i krzewy owocowe są gwarancją dorodnych owoców. Oprócz popularnych pszczół istnieją jeszcze inni zapylacze, którzy odgrywają równie ważną rolę w ekosystemie.

Zadbany ogród jest piękny, ale…

Znajdziemy w nim mniejszą różnorodność owadów. Należy wiedzieć, że naturalnym siedliskiem owadów pożytecznych są szczeliny w murach, sterty gałęzi, stosy liści, butwiejące drewno i kamienie. Dorosłe pokolenia wielu owadzich sojuszników odżywiają się pyłkiem i nektarem roślin dziko rosnących. Idealnie wyplewione rabaty, brak kwitnących roślin sprawiają, że w naszym ogródku jest mało owadów. Zwiększając ilość naturalnych kryjówek – zwiększamy liczbę stawonogów. W tym celu można wydzielić w cichym zakątku ogrodu miejsce zamieszkania dla owadów, ale to nie wszystko co możemy zrobić.

Owadzie hoteliki

Owady, ptaki i nietoperze do ogrodu można zaprosić w łatwy sposób, wystarczy dać im miejsce zamieszkania. Do tego idealnie nadają się własnoręcznie zrobione hoteliki dla owadów, budki lęgowe dla ptaków i domki dla nietoperzy. Nie potrzebujemy specjalnych umiejętności, ani materiałów. Wystarczy trochę drewna, puste łodygi roślin – idealnie do tego nadaje się trzcina. Domek dla owadów wieszamy na pewnej wysokości, aby nie został on zniszczony lub zasiedlony przez owady pełzające. Domek nie może być narażony na przemakanie, nie powinien też być poddawany intensywnemu promieniowaniu słonecznemu. Najlepszym więc dla niego miejscem będzie konar wysokiego drzewa.

Wrogowie komarów

Komary to bardzo uporczywe stworzenia, przenoszą choroby, denerwują bzykaniem, i sprawiają, że człowiek nieustannie się drapie. Najlepszą biologiczną walką z bzyczącymi insektami jest posiadanie w ogrodzie nietoperzy i jerzyków. Jerzyki są bardzo żarłoczne, jeden osobnik potrafi zjeść w ciągu doby parę tysięcy komarów. Zapraszając te ptaki do swojego sąsiedztwa sprawimy, że letnie grillowanie będzie przyjemniejsze. Budki dla jerzyków są określonych rozmiarów, muszą wisieć w niewielkich grupach, do pięciu metrów nad ziemią. Nie lokalizujemy ich w miejscach bezpośredniego nasłonecznia. Jerzyki odlatują z naszego kraju i wracają dopiero końcem kwietnia, dlatego na okres jesieni i zimy ich domki powinny zostać schowane. Nietoperze to zagrożone stworzenia, coraz rzadziej już spotykamy je w sąsiedztwie człowieka. Nowe budownictwo, brak budynków gospodarczych i starych drzewostanów sprawia, że nietoperze bytują głównie w środowisku leśnym. Zakładając budkę dla nietoperzy możemy sprawić, że zadomowi się w niej rodzina latających ssaków. Oprócz komarów, nietoperze żywią się też ćmami, które są też szkodnikami roślin. Domek dla nietoperzy ma specjalną konstrukcję, wlot znajduje się od spodu, a do jego budowy używa się tylko surowego drewna.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą target.com.pl oferującą nawozy i środki ochrony roślin.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Ochrona przeciwwybuchowa w budynkach

Read Next

Daszki z plexi czy wiatrołap murowany – co będzie lepsze?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments