Śniegołapy rurowe – na czym polega ich działanie?

Ostatnie zimy w Polsce nie należały do szczególnie mroźnych i śnieżnych, jednak nawet kilkudniowe opady śniegu i utrzymujący się mróz wystarczą, by na dachach budynków zgromadziła się znaczna ilość białego puchu.

Ubity, twardy i ciężki śnieg może obciążać konstrukcję budynków posiadających płaskie dachy. Natomiast w przypadku budynków o dachach skośnych pojawia się inny problem – gwałtownie osuwające się z dachu duże połacie śniegu stanowią zagrożenie dla osób przemieszczających się wokół budynku, mogą również uszkodzić zaparkowane w pobliżu auta, a nawet rynny czy parapety.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe na dach

Sytuacjom zagrażającym bezpieczeństwu mieszkańców i przechodniów mają zapobiegać zabezpieczenia przeciwśniegowe montowane na dachach budynków. Istnieje kilka rodzajów takich zabezpieczeń, ale największym zainteresowaniem cieszą się śniegołapy ruchowe. Jest to rozwiązanie skuteczne, a przy tym estetyczne i odpowiednie do rozmaitych pokryć dachowych, ze szczególnym uwzględnieniem popularnej obecnie blachodachówki.

Czym są śniegołapy rurowe?

Zaleca się, by zabezpieczenia przeciwśniegowe montować w sytuacji, gdy dom znajduje się w jednej z wyższych stref obciążenia śniegiem. W Polsce występuje pięć takich stref, mieszkańcy IV i V powinni bezwzględnie zainwestować w śniegołapy rurowe czy płotki przeciwśniegowe, dobrym pomysłem są również rozbijacze śniegu. Mieszkańcy pozostałych stref decyzję o montażu zabezpieczeń mogą podjąć w zależności od rozmiarów, kształtu i kąta nachylenia dachu.

Śniegołapy rurowe sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy po wielodniowych opadach śniegu następuje odwilż. Przy wyższej temperaturze śnieg zaczyna się topić, ale gdy ta ponownie spada – zamarza i zmienia się w oblodzoną połać groźną dla konstrukcji budynku i przechodzących obok osób. Spadające z dachu ogromne bryły zmarzniętego śniegu to zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Tymczasem śniegołapy utrzymują śnieg na dachu, zapobiegając jego nagłemu osuwaniu. Oczywiście to nie oznacza, że śnieg w ogóle nie może spadać z dachu. Może, ponieważ śniegołapy rurowe nie są szczelną zaporą.

Śniegołapy – budowa i montaż

Zabezpieczenia przeciwśniegowe w postaci śniegołapów rurowych składają się z dwóch rur, które montuje się równolegle do pokrycia dachowego. Rury przeciwśniegowe najczęściej spotykamy na dachach pokrytych blachodachówką, tym bardziej że kolor osprzętu z łatwością można dopasować do koloru pokrycia dachowego. Śniegołapy można dokupić do blachy dachówkowej o różnych modułach, począwszy od najbardziej popularnych, czyli 350 i 400 mm, jak i rzadszych, takich jak 420 i 460 mm, ponadto dostępne są dwie wysokości przetłoczenia. Montaż uchwytów nie jest skomplikowany, czasochłonny ani kosztowny, natomiast bezpieczeństwo domowników stanowi bezcenną wartość.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Silomaty do tynkowania – budowa i zastosowanie silomatów

Read Next

Na co zwrócić uwagę kupując schody strychowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments