Szafki szkolne dla uczniów to obowiązkowe obecnie konstrukcje, które umożliwiają podopiecznym pozostawienie książek, zeszytów czy innych przyborów szkolnych. Dzięki temu istnieje możliwość odciążenia plecaków uczniów, co ma największe znaczenie w przypadku najmłodszych. Jakie są rodzaje szafek szkolnych i na co warto się zdecydować?
Jeszcze do niedawna w Polsce szafki szkolne nie były obowiązkowym elementem wyposażenia szkół. Dopiero od 1 marca 2019 roku obowiązuje rozporządzenie MEN-u, mówiące o tym, że każdy uczeń musi posiadać miejsce, w którym może przechowywać zeszyty, książki oraz wszelkie niezbędne przybory. Posunięcie to spotkało się z ogromną aprobatą, ponieważ dotychczas w większości placówek dzieci musiały borykać się z ciężkimi tornistrami, ginącymi rzeczami osobistymi czy koniecznością pamiętania o zabieraniu każdego dnia niezbędnych materiałów.
Rodzaje szafek szkolnych dla uczniów
Szafki szkolne można podzielić na kilka typów w zależności od:
- materiału, z jakiego są wykonane,
- przeznaczenia,
- rodzaju zabezpieczenia.
1. Materiał wykonania
W tej kategorii wyróżnić można dwa najpopularniejsze rodzaje szafek szkolnych – metalowe oraz drewniane. Najczęściej spotykane są te pierwsze (zwłaszcza w szatniach), a powodem tego jest przede wszystkim ich wysoka odporność na uszkodzenia. Takie meble szkolne są w stanie służyć dzieciom i młodzieży przez wiele lat. Metalowe szafki oprócz posiadania solidnej i trwałej konstrukcji są również odporne na wilgoć. Najlepsze są te pomalowane metodą proszkową, ponieważ są dodatkowo odporne na korozję oraz odpryskiwanie farby. Drewniane szafki szkolne są raczej spotykane w salach lekcyjnych, a nie w szatniach. Takie meble są zdecydowanie mniej odporne na zniszczenia mechaniczne oraz wilgoć.
2. Przeznaczenie szafek szkolnych
Szafki szkolne dla uczniów mogą być przeznaczone do przechowywania w nich książek i przyborów, ale często służą również jako miejsce na ubrania. Zazwyczaj szkoły zarówno w jednym, jak i drugim przypadku decydują się raczej na modele metalowe. Istnieją szafki o różnych wymiarach i posiadające inne wyposażenie wewnątrz. Nieco inaczej powinny wyglądać meble do przechowywania kurtek w szatniach, od tych przeznaczonych na książki czy niezbędne przybory.
3. Rodzaj zabezpieczenia
Ginące przedmioty osobiste w szkołach bez szafek do niedawna były niemal normą. Odkąd szafki szkolne stały się obowiązkowym wyposażeniem, uczniowie mogą chować w nich swoje rzeczy i mieć zapewnioną prywatność. Istnieją dwa rodzaje szafek z zabezpieczeniem – z zamkiem na klucz oraz na kod. Druga opcja wydaje się bezpieczniejsza, gdyż uczeń nie musi posiadać klucza, który może zostać zgubiony lub ukradziony.
Czy szafki szkolne muszą być nudne?
Słysząc hasło: metalowe szafki szkolne, od razu staje przed oczami obraz smutnych i surowych mebli, które raczej nie wpływają pozytywnie na wystrój otoczenia. Tymczasem nowoczesne modele szafek dla uczniów potrafią wyglądać bardzo efektownie i idealnie wkomponowywać się we wnętrza szkół. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, co z pewnością podoba się nawet samym uczniom, którzy z mebli korzystają. W drzwiach szafek znajdują się zamki na kluczyk lub kod, a także miejsce na identyfikator ucznia. W ich wnętrzach można znaleźć liczne schowki, półki i haczyki, które ułatwiają utrzymanie porządku. Szafki to bardzo przydatny element wyposażenia szkół, który znacząco poprawia komfort uczniów i ich funkcjonowanie w szkole.
Boksy na ubrania, w których panował zawsze okropny nieład to już przeszłość. Każdy uczeń, który korzystał z takich boksów, doskonale wie, jak prezentowała się ta przestrzeń. A sytuacja, w której znajdywało się swoją kurtkę na brudnej podłodze, potrafiła każdego wyprowadzić z równowagi. Szafki umożliwiają uporządkowanie szatni i zapewniają wysoki komfort uczniom oraz zwiększa ich bezpieczeństwo. Ogromny wybór dostępnych na rynku modeli daje możliwość dopasowania do każdego wystroju korytarzy i szatni, urozmaicając ich wygląd.
Dlaczego szafki szkolne są ważne – największe zalety
Szafki szkolne bez wątpienia posiadają wiele cennych zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że uczniowie mają możliwość pozostawienia książek i zeszytów w szkole. Dzięki temu nie muszą codziennie dźwigać plecaków, niszcząc z ten sposób swój kręgosłup już od najmłodszych lat. Waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka, ale jak wiadomo, nie zawsze jest to przestrzegane i odpowiednio kontrolowane. Szafki powinny znaleźć się w każdej szkole i w tej kwestii wszyscy są zgodni, zarówno rodzice i sami uczniowie, jak i nauczyciele oraz dyrekcje szkół.
Oprócz tej najważniejszej kwestii warto wspomnieć również o innych plusach szafek dla uczniów:
- zabezpieczenie osobistych rzeczy,
- uporządkowanie przestrzeni (na przykład boksy na ubrania nie wyglądały zbyt estetycznie),
- możliwość zostawienia odzieży sportowej czy butów,
- wysoka trwałość metalowych wersji na uszkodzenia,
- zróżnicowanie kolorystyczne i ładna estetyka.
Nauczyciele natomiast mogą zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną zaletę szafek szkolnych. Mianowicie to, że uczniowie zawsze będą posiadali niezbędne materiały do danej lekcji, ponieważ nie muszą nosić ich z domu do szkoły i z powrotem, więc nie istnieje możliwość ich zapomnienia.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając szafki do szkoły?
Wybierając szafki szkolne dla uczniów, należy w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, co będzie w nich przechowywane. Czy będą to meble na ubrania, na książki i przybory, czy może na jedno i drugie? Od tego będzie bowiem zależała ich wielkość oraz wyposażenie wewnątrz nich. Bardzo duże znaczenie ma też wysokość szafek, ponieważ dla uczniów najmłodszych będą one zdecydowanie niższe niż w przypadku mebli dla młodzieży. Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj zabezpieczenia. Dla najmłodszych lepiej wybierać modele z zamkiem na kod, ponieważ kluczyk łatwo może zostać zgubiony lub skradziony.
Na rynku dostępna jest ogromna liczba przeróżnych modeli szafek szkolnych. Mogą różnić się między sobą kształtem, wielkością, kolorystyką, materiałem wykonania i jakością. Często szkoły wybierając szafki dla uczniów, kierują się jedynie ceną – oczywiście jak najniższą. Niestety nie jest to zbyt odpowiedzialne podejście, ponieważ meble mają służyć przede wszystkim dzieciom, a więc powinny spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości, a także być funkcjonalne.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Alsanit.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.