Szklana podłoga w domu – na co zwrócić uwagę?

Szkło coraz chętniej stosuje się w nowoczesnych domach – nie tylko w roli szyb okiennych, lecz także ścianek działowych czy podłóg. Istotna jest w tym przypadku dbałość o bezpieczeństwo – szkło powinno być wielowarstwowe i laminowane. Co jeszcze warto wiedzieć na temat przeszklonych podłóg?

Dobór szkła i prawidłowej metody konstrukcji to kluczowe aspekty wykonania podłogi ze szkła. Istotna jest także aranżacja – podłoga może być podświetlana lub wykonana z kolorowego szkła.

Jakie szkło jest odpowiednie do wykonania podłóg?

Dobierając szkło, warto decydować się na materiały dostarczane przez cenionych producentów, takich jak na przykład Saint-Gobain Building Glass (https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl), którzy oferują wiele rodzajów szkła bezpiecznego. Podstawowym rodzajem materiału do wykonania przezroczystych posadzek jest szkło laminowane wielowarstwowe. Dwie, trzy lub więcej tafli o wybranej grubości zgrzewa się za pomocą folii PVB, która w przypadku rozbicia zapobiega rozsypaniu się odłamków – zostają one przytrzymane przez spoiwo. Zewnętrzna warstwa może być wykonana ze szkła hartowanego, które wykazuje znacznie większą wytrzymałość na obciążenia niż szkło odprężone typu float. Niekiedy ważne jest zastosowanie specjalnej folii, która poprawia parametry akustyczne materiału. Aby zapewnić lepsze właściwości szkła, niekiedy na jej zewnętrznej stronie stosuje się powłokę antypoślizgową. Może to być naniesiony metodą sitodruku gęsty wzór wykonany z wykorzystaniem specjalnej emalii odpornej na ścieranie. Uzyskany efekt podnosi walory dekoracyjne szkła i komfort domowników.

Metody montażu szklanych podłóg

Odpowiednie szkło nie wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo domownikom. Równie ważny jest sposób jego montażu – szczególnie wtedy, gdy posadzka jest zamontowana na znacznej wysokości. Krawędzie tafli muszą być szlifowane i polerowane, tak by usunąć karby i uniknąć powstania naprężeń, które mogłyby skutkować uszkodzeniem materiału. Najlepszym sposobem montażu jest umieszczenie paneli szklanych na stalowej ramie lub wieńcu żelbetowym. Niekiedy stosuje się także konstrukcję wykonaną z drewnianych belek. Szczeliny między taflą a szkieletem uzupełnia się elastyczną uszczelką. Taki sposób montażu zapewnia pożądaną stabilność.

Aranżacja przestrzeni ze szklaną podłogą

Podłogi ze szkła często stosuje się w obiektach muzealnych do zaprezentowania wykopalisk archeologicznych czy innych cennych obiektów, które trzeba chronić przed uszkodzeniem. W warunkach domowych pod taflą pełniącą funkcję posadzki można stworzyć oryginalną kompozycję z dekoracyjnych kamieni, drewna czy cegły. Można zastosować także szkło barwione w masie. Atrakcyjnie wygląda szkło podświetlane diodami LED emitującymi światło białe lub kolorowe. Szkło można stosować na całej powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu lub tylko w wybranych punktach. Może się znaleźć na przykład w centralnej części pokoju czy na półpiętrze, stanowiąc nawiązanie do przezroczystej balustrady czy schodów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Hurtownia żywności w XXI wieku

Read Next

Wyjątkowe sposoby oprawiania obrazów: ramy na wymiar

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments