Poszukiwania nieruchomości są zazwyczaj czasochłonne i obarczone stresem. Znalezienie odpowiedniego mieszkania czy domu nie jest proste, szczególnie jeśli ma się co do tego konkretne wymagania. Są dwie możliwości szukania nieruchomości, można zrobić to samodzielnie lub korzystając z pomocy pośrednika. Co jest lepsze? Jak znaleźć wymarzone mieszkanie, dom lub działkę?
Jak znaleźć nieruchomość na sprzedaż?
Jak już wspomnieliśmy, podczas poszukiwania nieruchomości mamy dwa wyjścia – możemy zdać się na siebie lub udać się do pośrednika. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Decydując się na samodzielne znalezienie mieszkania czy domu, musimy liczyć się z tym, że sami będziemy przeszukiwać oferty, oceniać wiarygodność ich opisów, umawiać się z właścicielami, deweloperami itp. Trzeba też znać rynek nieruchomości w danym regionie, żeby nie przepłacić. Decydując się na drugie rozwiązanie, obowiązków mamy mniej. Przyjrzyjmy się poniżej obu tym wariantom.
Szukanie nieruchomości z pośrednikiem
Korzystanie z usług biur nieruchomości ma wiele zalet. Trzeba jednak wiedzieć, z czyjej pomocy skorzystać, by faktycznie szybko znaleźć wymarzone lokum. Pośrednik nieruchomości musi być doświadczony i najlepiej lokalny (np. Katowice), by doskonale znał rynek mieszkań, domów i działek w konkretnym regionie. Dzięki temu łatwiej będzie przedstawić wymagania dotyczące lokalu, ale i znaleźć odpowiednią nieruchomość. Z pomocy pośrednika warto skorzystać z wielu względów. Przede wszystkim zyskuje się spokój. Zakup mieszkania czy domu zawsze jest stresującą sytuacją. Wiąże się to z wieloma niewiadomymi, np. pod względem prawnym. Należy dopełnić mnóstwa formalności, by wszystko przebiegło sprawnie i legalnie. Pośrednik część tych obowiązków bierze na siebie, instruuje przy tym kupującego, co trzeba jeszcze zrobić. Korzystanie z jego usług to więc większe bezpieczeństwo przy zakupie nieruchomości.
Pośrednik nieruchomości ma też odpowiednią wiedzę na temat tego, jak wybrać dane mieszkanie czy dom, wie, czy taka inwestycja się opłaca, czy nie, zna plusy i minusy konkretnych dzielnic, może więc też pełnić funkcję doradcy, jeśli kupujący nie ma określonych wymagań.
Zakup nieruchomości bez pośrednika
Szukanie i kupno nieruchomości bez pośrednika to przede wszystkim więcej obowiązków. Musimy liczyć się z tym, że trochę to potrwa, zanim znajdziemy dom czy mieszkanie w danej okolicy. Trzeba będzie przejrzeć dziesiątki ogłoszeń, skontaktować się z osobami, które je wystawiły, umówić się na oglądanie nieruchomości itp. Należy też być świadomym tego, że samemu trzeba będzie negocjować cenę i dopełnić wszelkich formalności, a tych nie jest mało. Warto pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego, ale i prawnego nieruchomości, wszelkie informacje związane z zakupem od strony prawnej pomoże rozwiać notariusz, z którym warto się skontaktować. Samodzielny zakup nieruchomości jest oczywiście możliwy, ale należy odpowiednio się do niego przygotować i być świadomym tego, że we wszelkich formalnościach jesteśmy zdani głównie na siebie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.