Drukarka to podstawowy sprzęt biurowy. Coraz częściej gości też w naszych domach. Dzięki niej można komfortowo drukować dokumenty, zdjęcia czy prace domowe dziecka. Niestety komfort kosztuje, a w przypadku drukarki koszty te mogą być naprawdę wysokie. Koszty eksploatacyjne drukarki rosną wraz z ilością drukowanych stron. Jak na nich zaoszczędzić? Okazuje się, że wystarczy zrostowa kilka prostych trików. Oto one!
Tanie drukowanie: zamienniki tuszów i tonerów
Najdroższym materiałem eksploatacyjnym są tusze i tonery. Te pierwsze potrzebne są do drukowania na urządzeniu atramentowym, te drugie stanowią konieczność, jeśli posiada się drukarkę laserową. Oryginalne wkłady to niemały wydatek. Może się zdarzyć, że komplet będzie kosztował niewiele mniej niż sam sprzęt. Na szczęście jest prosty sposób na ograniczenie tych kosztów eksploatacyjnych. Jak? Wystarczy sięgnąć po wysokiej jakości zamienniki, np. tonery Prism. Ich ceny są o ok. 50% niższe niż oryginały, a jakość drukowania pozostaje taka sama. Dobrej jakości zamienniki mogą pochwalić się pięknym odwzorowaniem kolorów, trwałością wydruku oraz niezawodnością. Sprawdzą się one zarówno przy drukarkach atramentowych, jak i laserowych. Dobre zamienniki bez problemu można zamówić w sklepach internetowych, które dostarczą je błyskawicznie.
Tanie drukowanie: papier
Na koszty eksploatacyjne drukarki wpływ ma również papier, jaki się stosuje. Standardowy papier do druku oraz ksero ma gramaturę 80 g/m2. Na papierze tym drukować można wszelkiego rodzaju dokumenty. Sprawdzi się on przy wydrukach laserowych i atramentowych. Papier do drukarek o tej gramaturze jest stosunkowo tani. Warto tu jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są też specjalistyczne papiery do drukarek np. ten fotograficzny. Warto po nie sięgać, jeśli chce się wydrukować zdjęcia czy grafiki. Będą one wyglądać na nim lepiej niż na zwykłych cienkich kartkach.
Tanie drukowanie: triki, które warto znać
Aby nie marnować tuszu i papieru podczas drukowania, warto zastosować proste triki. Dzięki nim można naprawdę dużo zaoszczędzić, a przy tym do drukowania podejść ekologicznie. Stosując się do poniższych rad, koszty drukowania można obniżyć nawet o 50%. Dobre nawyki mówią, aby:
- przed wydrukowaniem skorzystać z opcji podgląd wydruku i sprawdzić, czy wszystko właściwie się układa, np. nie ma pustych wierszy, czy niepotrzebnie wstawionych stron;
- drukować domyślnie na czarno – opcje tą warto ustawić jako automatyczną, kiedy posiada się drukarkę kolorową; kolorowe wydruki są bowiem kilkanaście razy droższe niż te czarno-białe;
- korzystać z druku dwustronnego, co pozwoli na znaczną oszczędność papieru;
- jeśli to możliwe wybierać opcję druku na brudno, dzięki czemu oszczędza się na tuszu lub tonerze;
- drukować wiele stron na jednym arkuszu;
- zmniejszać marginesy dokumentu;
- drukować jedynie to, co jest potrzebne;
- korzystać z opcji wersja do druku, jeśli chce się drukować treść ze strony internetowej;
- zmienić czcionkę, dzięki czemu tekst będzie zajmował w dokumencie mniej miejsca, a przez to ten będzie krótszy.
Tanie drukowanie nie równa się taniej drukarce
O tym, jakie będą koszty eksploatacyjne drukarki warto pomyśleć już na etapie wyboru urządzenia. Rzadko, kiedy tani sprzęt pozwala na tanie drukowanie. Wynika to z tego, że do starszych, a przez to tańszych modeli może nie być tuszów lub tonerów zamienników i będzie trzeba kupować te droższe – oryginalne. Tanie drukarki często też nie dają możliwości skorzystania z preferencyjnych, oszczędnych opcji ustawień np. drukowania dwustronnego czy w opcji na brudno. Jeśli więc chce się tanio drukować, jeszcze przed zakupem warto sprawdzić, czy sprzęt na to pozwoli. Dobrze jest się też zorientować, czy do drukarki są ogólnodostępne tonery zamienniki i w jakiej cenie można je kupić.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.