Techniki wiercenia w betonie

Wiercenie jest procesem, w którego efekcie powstać ma odpowiednio dopasowany do potrzeb otwór wiertniczy. W przypadku betonu wykorzystuje się głównie dwie metody wiercenia – udarową oraz obrotową. Od czego zależy wybór metody wiercenia w betonie? Otóż uzależniony jest on od spodu sposobu urabiania skały, w której dany otwór na powstać.

Metoda udarowa i obrotowa wiercenia w betonie

Podstawowe techniki wiercenia otworów w betonie oparte są na wykorzystaniu udaru pneumatycznego bądź hydraulicznego (są to systemy wytwarzające uderzenia, które później przenoszone zostają na narzędzie robocze). Udarowa technika wiercenia charakteryzuje się posuwisto-zwrotnyn ruchem świdra. Jest to podstawowa metoda mająca tyle samo zwolenników co przeciwników. Ta ostatnia grupa uważa, że jest to technika generująca zbyt dużo hałasu, pyłu czy urobku, niosąca przy tym dość duże ryzyko powstania pęknięć.

Przeciwnicy techniki udarowej zdecydowanie bardziej cenią sobie obrotową technikę wiercenia otworów w betonie. W tym przypadku, w zależności od efektu, jaki ma zostać osiągnięty, skała obrabiana jest przy pomocy techniki skrawania, ścierania bądź kruszenia. Zgodnie z nazwą, w technice obrotowej do wiercenia otworów narzędzia wykorzystują ruch obrotowy. W tym przypadku możliwe jest zastosowanie techniki wiercenia pełnoobrotowego (przy zastosowaniu świdra) bądź techniki wiercenia rdzeniowego (w tym przypadku wykorzystywana jest koronka).

Technika wiercenia diamentowego

Wiercenie przy zastosowaniu diamentowej koronki to jedna z najnowocześniejszych metod wiercenia otworów w betonie. Diament to jeden z najtwardszych istniejących w przyrodzie materiałów, dlatego też przy jego pomocy szybko i e bardzo prosty sposób wywiercić można nie tylko otwory w betonie, ale również w innych znacznie trudniejszy do obróbki materiałach. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego wiertła do obrabianego materiału.

Wiercenie w betonie przy zastosowaniu techniki diamentowej to metoda mająca wiele zalet. Przy jej zastosowaniu wydzielane się znacznie mniej pyłu niż przy bardziej klasycznych technikach. Ponadto jest to zdecydowanie najbardziej precyzyjna metoda uzyskiwania otworów w betonie. Ponadto w tym przypadku praktycznie nie istnieje ryzyko powstania uszkodzeń struktury materiału w czasie wykonywania poszczególnych czynności. Proces jest całkowicie bezpieczny dla podawanego obróbce materiału. Metoda wiercenia przy zastosowaniu wierteł diamentowych może odbywać się w sposób dwojaki – na sucho bądź na mokro.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą DIAMENT-BUD.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Ile kondygnacji mogą mieć hale stalowe?

Read Next

Ile kosztują okna aluminiowe?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments