Trwałe i piękne schody w Twoim domu – jaki wybrać materiał na schody?

Chociaż przez lata schody spełniały w domach funkcję jedynie środka umożliwiającego dostanie się na piętro, to coraz częściej zyskują także inne znaczenie. Dobrze wykonane schody, czy to zewnętrzne, czy wewnętrzne, z odpowiedniego materiału stanowią swoistą i minimalistyczną dekorację domu. Pomieszczenia w naszych domach coraz rzadziej rządzą się przesadnymi dekoracjami i przepychem. Obecnie stawia się na minimalizm, gdzie elementy użytkowe, takie jak schody, blaty czy podłogi, wykonuje się z należytą dokładnością i z odpowiednich, trwałych i pięknych, materiałów, dzięki czemu stanowią one skromną, a jednocześnie zachwycającą, dekorację wnętrz. Oczywiście poza pięknym wyglądem, muszą oferować także funkcjonalność, a do tego potrzebne jest wybranie odpowiedniego materiału.

Marmurowe schody wewnętrzne, czyli schody z kamienia naturalnego

Schody wewnętrzne, które służyły jedynie do tego, aby dostać się na inne piętro, przechodzą już do historii. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej rezygnujemy z przepychu i nadmiaru dekoracji, decydując się na wnętrza minimalistyczne, coraz większą popularność zyskują schody wspornikowe, schody półkowe i schody dywanowe. Daleko im do klasycznych schodów. Wyróżniają się prostotą połączoną z pięknymi materiałami, które razem tworzą efektowny, ale subtelny wystrój wnętrz. Wykonanie tego typu schodów z płytek nie będą zachwycały swoim wyglądem, będą sprawiały raczej wrażenie, jakby projektant chciał mieć nowoczesne wnętrza, ale po kosztach. Tymczasem dobrze dobrany materiał, jak na przykład marmur, sprawi, że schody półkowe czy wspornikowe będą pięknym udekorowaniem wnętrz. Marmurowe schody wewnętrzne to jednak nie tylko piękno. Marmur to kamień naturalny. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że źle odciśnięty mop do podłogi spowoduje puchnięcie schodów, co dzieje się w przypadku drewna czy paneli. Zdecydowaną zaletą marmuru jest szeroka gama wzorów i kolorów do wyboru, dzięki czemu zyskujesz gwarancję, że na pewno znajdziesz barwę, która Ci się spodoba. Przykładowymi marmurami na schody wewnętrzne są marmur Calacatta oraz marmur Carrara, które są rodzajem białego marmuru, ozdobionego szarymi żyłkami. Dzięki tego typu wzorom jesteś w stanie stworzyć unikalną mozaikę, której nie da się podrobić.

Marmurowe schody wewnętrzne
rzykładowymi marmurami na schody wewnętrzne są marmur Calacatta oraz marmur Carrara, które są rodzajem białego marmuru, ozdobionego szarymi żyłkami. Dzięki tego typu wzorom jesteś w stanie stworzyć unikalną mozaikę, której nie da się podrobić.

Schody wewnętrzne z marmuru – cena schodów marmurowych

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztować będą marmurowe schody wewnętrzne. Na cenę mają wpływ takie czynniki, jak rodzaj kamienia, grubość marmuru oraz jego ewentualne obrobienia, a także metraż schodów. Metr kwadratowy marmuru kosztuje od 700 do 1500 złotych, więc nie jest to mały wydatek. Warto jednak zaznaczyć, że funkcjonalność, wytrzymałość oraz wygląd marmurowych schodów wewnętrznych jest wart takiej kwoty. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie cena marmuru, to polecamy marmur Breccia w pięknym beżowym odcieniu. Jeśli cena nie gra dla Ciebie roli, to warto zdecydować się na marmur Snow White, który swoją błyszczącą bielą rozjaśni wnętrza.

Zewnętrzne schody granitowe – trwałość i piękno również na zewnątrz

Wykonując projekt domu nie można zapomnieć o schodach zewnętrznych. O ile marmur idealnie nadaje się na schody wewnętrzne, o tyle schody zewnętrzne nie powinny być z niego wykonane. Marmur jest polerowany, a więc śliski, a schody zewnętrzne nie mogą takie być. Najczęściej schody zewnętrzne wykonywane są z okleiny płytek ceramicznych, jednak nie jest to odpowiedni materiał. Płytki po pierwsze są bardzo śliskie, kiedy pada deszcz czy przychodzi czas przymrozków, a po drugie nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Każdy z nas przynajmniej raz poślizgnął się na takich schodach w deszczową pogodę i każdy z nas wchodził po schodach, gdzie płytki były popękane lub odpadły całkowicie. Nie ma takiego kleju ani takiego fachowca, który sprawi, ze płytki ceramiczne nie będą pękały pod wpływem zmiany temperatur. Najlepszym materiałem na schody zewnętrzne jest granit. Granit to skała magmowa, która powstała ze stygnącej lawy w 1400 stopniach Celsjusza. Sprawia to, że granit jest niesamowicie wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury oraz wilgoć. Nie ma obaw, że zewnętrzne schody granitowe popękają. Aby zapewnić bezpieczeństwo w deszczową pogodę lub mrozy, schody granitowe można wykonać z płaszczyzną płomieniowaną lub wzbogacić polerowany granit o paski piaskowe. W ten sposób zyskamy trwałe i bezpieczne schody zewnętrzne. Schody z granitu wykonywane są w dwóch opcjach – jako schody z litego kamienia lub jako okładzina granitowa. Oba rodzaje wykonywane są na zamówienie pod wymiar i nie posiadają łączeń ani fug, dzięki czemu zyskują dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Granit, podobnie jak marmur, posiada wiele wzorów i kolorów, więc na pewno wybierzesz materiał, który ozdobi Twój dom również z zewnątrz.

Zewnętrzne schody z granitu – cena schodów granitowych

Również w przypadku zewnętrznych schodów granitowych na cenę ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim cena granitu waha się od 200 do 1200 złotych za metr kwadratowy. Najtańszy kamień, taki jak granit Strzegom czy granit Impala, w dalszym ciągu posiada wytrzymałość i odporność granitu, jednak wygląda nieco mniej efektownie niż granity z górnej półki cenowej. Jeśli poza bezpieczeństwem i wytrzymałością ważny jest dla Ciebie wygląd zewnętrznych schodów, to polecamy taki kamień, jak granit Nero Zimbabwe czy granit Star Galaxy. Ten rodzaj granitu wykorzystuje się najczęściej na blaty granitowe, ale raczej nikt nie odmówi Ci wykonania schodów z tych materiałów. Na cenę schodów zewnętrznych wpływ mają także metraż schodów, rodzaj schodów – okleina lub lity kamień – oraz rodzaj wykończenia zapewniającego bezpieczeństwo podczas mrozu i deszczu. Bez pomiarów i przygotowania wyceny nikt nie poda nawet przypuszczalnej ceny, ale każdy da gwarancję, że zewnętrzne schody granitowe to produkt trwały, wytrzymały, piękny, bezpieczny i wart swojej ceny.

Artykuł powstał przy współpracy z https://schody-granitowe-kmx.pl/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Meble idealne do małego mieszkania lub kawalerki

Read Next

Dlaczego warto wybrać pergole z aluminium?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments