Umowa z galerią handlową – 6 porad dla przedsiębiorcy

Najem lokalu w świetnej lokalizacji to doskonały sposób na dynamiczny rozwój firmy. Z tego powodu jednym z bardziej naturalnych wyborów dla firm i przedsiębiorców są galerie handlowe. Warszawa to teren, na którym zawiera się najwięcej umów. Na co zwrócić uwagę, zwłaszcza przy umowach długoterminowych?

1. Dokładna analiza dokumentu

Trudno znaleźć przedsiębiorcę, który podpisuje umowę bez przeczytania jej treści. Umowa najmu w dużym centrum handlowym zwykle ma kilkanaście stron i sporo załączników. Z tego powodu nie powinno się jej podpisywać bez dokładnego a nie tylko pobieżnego przestudiowania wszystkich punktów. Przy długich dokumentach można poprosić o wzór. Wszystkie postanowienia, które wydają się niejasne, warto skonsultować z prawnikiem.

2. Całkowite koszty najmu

Chcąc wynająć sklep lub punkt typu wyspa w centrum handlowym w Warszawie, najczęściej pytamy o cenę wynajmu. Niestety, to niejedyny koszt, na jaki należy się nastawić. Wszystkie najmujące podmioty partycypują także w dodatkowych kosztach jak wywóz śmieci, opłaty za ochronę obiektu, sprzątanie. Kilka niewielkich sum może się zebrać w kwotę, która będzie zauważalna dla budżetu firmowego.

3. Negocjowanie umowy najmu

Najemca ma prawo do negocjowania każdego punktu umowy. Jeśli wynajmujący chce dla siebie szczególnych przywilejów, można domagać się analogicznych praw dla siebie. Podpisanie niekorzystnej dla siebie umowy znacznie utrudnia dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. To dlatego tak ważne jest, aby dobrze zrozumieć wszystkie terminy, jakie zawiera dokument.

4. Kary umowne w umowie najmu

Ważnym punktem, na jaki należy zwrócić uwagę, są kary za odstępstwo od umowy. Dotyczą wszystkich najemców i obejmują takie detale jak ewentualne opóźnienia w otwarciu lokalu, niewłaściwe oświetlenie. W tym przypadku również warto negocjować wysokość kar, jak również czas, od kiedy są one nakładane.

5. Zgodność zapisów w umowie z reklamowaną ofertą

Najemcy, zanim zdecydują się na umowę z konkretną galerią handlową w Warszawie, zwykle porównują ofertę w kilku miejscach. Opinię wyrabiają sobie po dość ogólnej analizie. Mimo że szczegóły są precyzowane później, warto domagać się, aby umowa zawierała dokładnie te same hasła, jakie były w folderach reklamowych.

6. Negocjowanie czasu wynajmu

Współpraca z galerią handlową w Warszawie zawsze ma oznaczone ramy czasowe. Dla młodego podmiotu atrakcyjna opcja to dość krótki czas z opcją przedłużenia. Firma o ugruntowanej pozycji może się pokusić o umowę wieloletnią. Najmłodsi gracze powinni zaczynać przygodę z dużymi sklepami od wynajmu jednej z dostępnych wysp. Można na nich prezentować swoje produkty lub usługi przez krótki czas, na przykład tydzień lub miesiąc.

Umowa z galerią handlową podnosi prestiż biznesu. Jednocześnie może stać się pułapką finansową. Z tego powodu decyzję najmu należy dobrze przemyśleć, konfrontując ją ze stanem finansowym firmy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Chcesz być skuteczny w biznesie? Zainwestuj w reklamy paid social

Read Next

Umowa NDA – co powinna zawierać, a czego nie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments