Urządzając własny dom – ogromne wyzwanie i spełnienie marzeń

Jeżeli posiadasz już swoje przysłowiowe ,,cztery kąty” to koniecznie musisz zadbać o odpowiednią aranżację i wyposażenie wnętrza. Jak zatem podejść do tego tematu?

Budowa lub zakup nieruchomości jest dla wielu spełnieniem marzeń. Jednak coraz więcej osób wybiera gotowe domy jednorodzinne, zamiast budowy własnego domu od podstaw, jest to po części lepsze rozwiązanie, na pewno łatwiejsze, jeśli chodzi o prawne aspekty i gromadzenie potrzebnych pozwoleń. Sama budowa i urządzanie pierwszego mieszkania bywa dla właściciela prawdziwym problemem, ponieważ nie ma on jeszcze doświadczenia, jest to dla niego nowość.

Urządzając pierwsze mieszkanie lub dom, nie wie się jeszcze, jakie pomysły można zrealizować i jakie połączenia materiałów wykończeniowych czy mebli będą pasowały. Przestrzeń tym trudniej zagospodarować, jeśli pomieszczenie będzie pełniło kilka funkcji.

W przypadku aranżacji wnętrza często dochodzi do tzw. „dzieła z przypadku”. Nie da się zawczasu przemyśleć wszystkiego. Oczywiście bierzemy pod uwagę wszystkie aspekty, czyli nie tylko estetykę, ale też funkcjonalność każdego pomieszczenia. Jeśli niestety popełnione zostaną błędy projektowe, ich efekty szybko odczuwane będą w czasie codziennego funkcjonowania.

Nie każdy może wygrać w lotto i nie musi przejmować się kosztami, dlatego tak ważne jest posiadanie przynajmniej wizji, tego jak ma wyglądać nasz przyszły dom. Nie jest to tania usługa, ale czasem warto zainwestować w profesjonalny projekt oraz ekipę budowlana, której można zaufać, a nie jest to zbieranina przypadkowych osób.

Próbując samodzielnie zaplanować projekt wnętrza, wydłuży się zapewne czas przygotowań do remontu i może narazić się na niezadowolenie z efektu końcowego, a co za tym idzie dodatkowe, niezaplanowane koszty. Jeśli decydujemy się na pomoc architektów wnętrz, to możemy mieć pewność, że projekt będzie spójny i dopracowany, co istotnie wpływa na komfort i samopoczucie domowników.

Piętrowy czy parterowy, – jaki dom wybrać?

Nie zawsze budowa domu parterowego jest tańsza. Załóżmy, że powierzchnie obu to ok. 80 m. Parterowy ma większe fundamenty, a piętrowy mniejsze fundamenty ( wymiar), ale dodatkowo wchodzi w koszty strop. Olbrzymi plus przy budowie domu parterowego to brak schodów i innych barier architektonicznych. Inwestycja na przykład w schody drewniane to nie mały wydatek, wśród wszystkich piętrzących się kosztów. Natomiast parterówka zajmuje z kolei na działce więcej miejsca, co jest ważnym argumentem, jeśli budujemy dom na własnej działce.

Oszczędności podczas budowy domu parterowego, lub też zwanego inaczej bungalowu. Ze względu na niewielkie obciążenia, mniejsze są wymagania wobec nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych; nie wykonuje się też ścian i stropu nad parterem, omija nas montowanie wielu okien dachowych, (chociaż nie zawsze, bo przy dużej powierzchni może się okazać, że przydałoby się doświetlenie pomieszczeń w centralnej części domu); nie musimy ustawiać wysokich rusztowań podczas budowy.

Domy piętrowe mają oczywiście swoje zalety, są na pewno idealnym rozwiązaniem rozwiązaniem dla dużej, wielopokoleniowej rodziny. Dzięki klarownemu podziałowi na strefę dzienną i nocną oraz ze względu na liczbę pokojów każdy znajdzie tam swoją miejsce, nie trzeba będzie wałczyć o każdy centymetr.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Źle sypiasz? Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o zdrowy sen

Read Next

Kuchnia marzeń, czyli jak urządzić funkcjonalne i piękne wnętrze?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments