Budując dom, w pewnym momencie przychodzi etap jego wykończenia. Wcześniej jednak należy go zaopatrzyć w niezbędne instalacje – sanitarną i elektryczną. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej trzeba zaopatrzyć się w sporą ilość drobnych akcesoriów. Osprzęt elektryczny, który jest wymagany do kompleksowego zrealizowania całej instalacji, jest złożony z wielu, małych elementów, które są niezbędne, aby całość funkcjonowała prawidłowo. Przed rozpoczęciem prac, warto wiedzieć, co trzeba wcześniej kupić, aby uniknąć później niepotrzebnych przestojów w pracy oraz stresu. W końcu roboczogodzina elektryka jest dość droga, więc organizacja jest tutaj bardzo istotna.
Niezbędny osprzęt elektryczny do rozprowadzania instalacji
Zacząć należy od tego, że chcąc podłączyć się do sieci, należy zaopatrzyć się w skrzynkę oraz załatwić wszystkie, niezbędne formalności w elektrowni. Gdy to wszystko jest już zrealizowane, można zacząć myśleć o rozprowadzeniu instalacji elektrycznej po budynku. Ten etap powinien nastąpić przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, gdyż gdyby jakiekolwiek detale, takie jak nieodpowiednie rozmieszczenie gniazdek, zostały przeoczone, aby to zmienić trzeba by rozkuwać ściany. Nie ulega wątpliwości, że wprowadziłoby to sporo chaosu, a także zwiększyło koszty. Osprzęt elektryczny, który będzie potrzebny na początek to skrzynka rozdzielcza. To tutaj zarządza się dopływem prądu do poszczególnych fragmentów całej instalacji. Jeśli ktoś przykłada dużą uwagę do szczegółów wizualnych, warto zastanowić się wcześniej, jak taka skrzynka ma wyglądać, aby wkomponowała się w wystrój pomieszczenia. Do podstawowego osprzętu elektrycznego należą oczywiście również kable. Powinny one być odpowiednio solidne, dlatego też nie warto kupować tych najtańszych, gdyż mogą nie służyć przez długie lata. Poza kablami warto zainwestować w akcesoria montażowe, które umożliwią wygodne rozprowadzenie kabli, które pozwoli na łatwe przeprowadzenie prac wykończeniowych, a także relatywnie łatwy dostęp do kabli, w przypadku jakiejkolwiek awarii.
Gniazdka i inne detale osprzętu elektrycznego
Na kompleksowe wyposażenie składają się także:
- Gniazdka
- Złączki do kabli
- Osprzęt montażowy do kabli i gniazdek
- Przyciski i włączniki
- Termostaty
- Regulatory napięcia
Do kompleksowego wykonania instalacji, potrzebne będą również gniazdka. Właściwie można je wybrać pod kątem walorów estetycznych i tego, jak komponują się z elementami wykończenia, gdyż każde gniazdko dostępne na rynku spełnia wymagania. Warto zwrócić uwagę, aby były w miarę solidne, zwłaszcza w newralgicznych punktach domu, w których często będą użytkowane. Gniazdka wykonane z kiepskiej jakości plastiku mogą się połamać, więc opłaca się od razu kupić nieco solidniejsze. To samo zalecenie dotyczy osprzętu elektrycznego, jakim są przyciski do włączania światła. One również są dość intensywnie eksploatowane, a to sprawia, że z czasem mogą się wyrabiać. Wybierając produkty renomowanych firm, powinny jednak posłużyć przez wiele lat.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
W moim przypadku koszt budowy domu był wyższy od założonej kwoty, przez co biały montaż musiał być oparty na tańszych produktach – simon 10. Aczkolwiek z perspektywy czasu uważam, że to dobry wybór. Osprzęt działa, kilka tygodni temu przechodził pierwszy przegląd elektryczny – wszystko w normie. Pozostaje kwestia wizualna, do której można się przyzwyczaić.