Worki Big Bag – rozmiar, zastosowanie i najważniejsze parametry

Worki typu big bag są nieocenione podczas wszelkich prac remontowych czy w branżach, których praca wiąże się z przechowywaniem rozmaitych materiałów i produktów. Ich pomoc jest nieoceniona i każda osoba, która chociaż raz w życiu była odpowiedzialna za wywóz gruzu z pewnością korzystała z worków big bag. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o workach big bag. Dzięki temu, o wiele łatwiej będzie Ci dokonać zakupu konkretnego typu i rozmiaru.

Co to są worki big bag?

Big bag (w języku angielskim nazywane także bulk bag), to typ elastycznego kontenera, który służy do przechowywania i transportu materiałów sypkich, pylących się i ganulowanych. Z powodzeniem można przetrzymywać w nich piasek, gruz, węgiel czy wszelkie chemikalia. Są stosowane w branży rolniczej, spożywczej, chemicznej, budowlanej czy farmaceutycznej, ale z powodzeniem sprawdzają się również podczas wykonywania drobnych prac remontowych.

Ten typ opakowania jest szczególnie ceniony dzięki prostocie napełniania i opróżniania. Przez wzgląd na swoje ergonomiczne kształty umożliwia oszczędność miejsca podczas magazynowania oraz transportu.

Producenci worków big bag oferują szeroką gamę typów, które różnią się względem materiału czy konstrukcji. Zależy to w dużej mierze od przeznaczenia worka, jak również od indywidualnych potrzeb.

Podstawowym kryterium, który dzieli rodzaje worków big bag jest wielokrotność użytkowania. Wyróżniamy worki big bag jednorazowe oraz te wielokrotnego użytku.

Worki big bag – zastosowanie

W zależności od tego, co w big bagach będziesz przewoził i magazynował, należy odpowiednio dobrać typ worka pod jego zastosowanie:

 • magazynowanie i transport warzyw – najlepiej sprawdzą się worki big bag niepowlekane
 • transport gruzu – worki big bagi z wzmocnioną konstrukcją
 • transport substancji pylistych i higroskopijnych – big bagi z wkładem z folii PE
 • transport lądowy i morski materiałów niebezpiecznych – specjalne typy

Worki big bag – ilość uchwytów/zaczepów

Uchwyty są wszywane do worków na wiele sposobów, np. przyszywane wzdłuż krawędzi lub wewnątrz worka. Oprócz tego, worki mogą mieć pomocnicze uchwyty lub specjalny pas ułatwiający załadunek.

Ilość uchwytów worków big bag:

 • jeden – przeznaczone do produktów sypkich i granulowanych;
 • dwa – przeznaczone do nawozów sztucznych;
 • cztery – po jednym na każdym rogu, stosuje się je do przewożenia materiałów sypkich i granulowanych, najbardziej ułatwiają rozładunek i załadunek.

Worki big bag – materiał

Worki big bag mogą być wykonane z:

 • tkanina polipropylenowa powlekana o różnej gramaturze, która chroni przed przedostawaniem się wilgoci z zewnątrz. Zaleca się stosowanie jej w przypadku materiałów pylących;
 • tkanina polipropylenowa niepowlekana o różnej gramaturze, tak zwana oddychająca;
 • wzbogacenie wkładem foliowym (PE), który najczęściej wszywany jest po bokach worka, aby jeszcze lepiej uszczelnić i zabezpieczyć przed wilgocią.

Worki big bag – parametry

Worki big bag dzielą się na:

 • płaskie,
 • kwadratowe.

Najpopularniejsze wymiary podstawy to: 62,5 x 62,5 cm lub 90 x 90 cm (rzadziej 75 x 75 cm). Najczęściej występująca wysokość worków big bag to: 100/120/110/130/140 cm.
Ładowność: od 100 do 2500 kg.

Worki big bagi – konstrukcja

Konstrukcję big bagów można podzielić na górę i dół.

Góra big baga:

W zależności od potrzeb można wyróżnić big bagi otwarte, aby umożliwić swobodne umieszczanie i wyciąganie towarów ze środka. Oprócz tego istnieją big bagi, które mają komin nasypowy w formie leja, specjalną klapę którą od góry można zamknąć dostęp do big baga oraz fartuch, czasami również z linką ściągającą.

Dół big baga:

Jeżeli jest zamknięty, zapewni maksymalną szczelność przewożenia i magazynowania produktów. Może tam również znaleźć się komin wysypowy w formie leja, z osłonką lub bez niej, także zamykany klapą. Dzięki temu można jeszcze prościej opróżnić big bag. Istnieją również worki posiadające na dole fartuch lub kołnierz spustowy. Umożliwia bardzo szybkie opróżnienie opakowania poprzez rozwiązanie zabezpieczenia dolnego kołnierza worka.

Prowadzisz firmę zajmującą się transportem lub przechowywaniem materiałów sypkich? Potrzebujesz koniecznie wywieźć gruz z posesji? A może planujesz drobne prace remontowe? Jeżeli poszukujesz profesjonalnych worków big bag, zajrzyj tutaj – https://big-kam.pl/.

źródło zdjęcia: freepik.com

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Read Previous

Studnie głębinowe, wiercenie studni – co musisz wiedzieć

Read Next

Zakup mieszkania z pomocą pośrednika – czy warto?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments