Ciepły dom kojarzy się z miejscem przytulnym i bezpiecznym. Szczególnie jesienią i zimą, gdy pogoda nie rozpieszcza. Jednak domy bez odpowiedniego ogrzewania mogą mieć problem z nadmierną wilgocią, jeśli budynek nie jest odpowiednio docieplony, a współczynnik oporu dyfuzyjnego jest zbyt wysoki.
Czym jest współczynnik oporu dyfuzyjnego?
Choć brzmi to skomplikowanie, to wcale nie jest trudnym wskaźnikiem do zrozumienia. Współczynnik ten określa szybkość przepływu pary wodnej przez materiały. Im wyższy współczynnik, tym bardziej szczelny mamy materiał. Czy należy szukać do budowy domu lub montażu okien produktów o najwyższym współczynniku? Zdecydowanie nie.
Dlaczego nie należy uszczelniać domu zbyt dokładnie?
Nadmierna ilość wilgoci pojawia się podczas gotowania, gorących kąpieli, braku odpowiednich wentylatorów. Wystarczy też samo przebywanie ludzi w pomieszczeniu, ich oddech czy parowanie skóry. Z pozoru mało znaczące rzeczy mają realny wpływ na panujące w domu warunki. Nie należy ich bagatelizować.
Dom musi „oddychać”, by być bezpiecznym dla mieszkańców. Zatrzymywanie wewnątrz pomieszczeń zbyt dużej wilgoci może narazić ściany na powstawanie wykwitów grzyba albo pleśni. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zbyt długie przebywanie w takich budynkach grozi zapaleniem zatok, bólami głowy, katarem, wysypką czy podrażnieniami oczu. W najgorszym wypadku dochodzi do niewydolności nerek, a nawet niepłodności. Nie warto ryzykować swoim zdrowiem, tym bardziej że grzyba czy pleśń bardzo trudno usunąć. Lubi powracać i często wczesne wykwity nie są zauważalne dla domowników, dopóki się nie powiększą lub nie zaczną wydzielać specyficznego zapachu.
Jak można zapanować nad wilgocią?
Z pewnością warto zaplanować dobre odprowadzanie pary wodnej już na etapie budowania nowego domu. Bardzo ważnym elementem jest tutaj montaż okien. Mają one zwiększyć ciepło w domu, obniżyć koszty energii i uchronić przed nadmierną wilgocią. Jednak elementy używane do izolacji mają odpowiedni współczynnik oporu dyfuzyjnego i utrzymują równowagę pomiędzy przepływem pary wodnej.
Aby jak najlepiej wykorzystać ich funkcje, warto stosować montaż ciepły okien. Oznacza on wykorzystanie kilku rodzajów materiałów izolacyjnych. Polega on na zaaplikowaniu podczas montażu okien trzech warstw izolacyjnych. Poprawne wykonanie takiego montażu to zadbanie o to nakładanie w dobrej kolejności produktów izolacyjnych z odpowiednim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego. Od strony wewnętrznej okna współczynnik powinien być wyższy niż w środkowej i zewnętrznej. Wtedy nie należy obawiać się o warunki atmosferyczne i wody opadowe ani zbyt wysoką wilgotność wewnątrz powietrza.
Podsumowując, odpowiedni montaż okien i wybór materiałów może z powodzeniem uchronić przed nadmierną wilgotnością w pomieszczeniu i uchronić zdrowie przed negatywnym wpływem pleśni i grzybów. Coraz więcej fachowców wykorzystuje pianki, taśmy tekstylne czy folie płynne najlepszej jakości, by zapewnić komfort mieszkania w nowych czy remontowanych budynkach.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.