Wiele osób zastanawia się co wybrać – garaż blaszany czy betonowy? Co lepiej postawić na swojej działce? W tym przypadku wiele zależy oczywiście od osobistych preferencji i aktualnych potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że budowa garażu z betonu wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Ponadto zajmuje o wiele więcej czasu. Garaże blaszane z oczywistych względów stawia się krócej. Mają zresztą one swoje zalety. Co więc wybrać – garaż blaszany czy betonowy?
Garaże blaszane – popularne od lat
Garaże blaszane są konstrukcjami dość lekkimi i raczej uniwersalnymi. Montuje się je bardzo szybko i bezproblemowo. Dodatkowo, gdy zajdzie taka potrzeba można je stosunkowo łatwo przenieść w inne miejsce. W tym przypadku nie ma konieczności wylewania stałych fundamentów czy tworzenia specjalnego podłoża. Wystarczy zadbać o odpowiednie wypoziomowanie gruntu. Garaż blaszany postawić można nawet samodzielnie. Niekiedy pomoc zewnętrznej firmy nie jest potrzebna.
Popularne garaże blaszane zwane często blaszakami można również dopasować do swoich potrzeb. Na rynku znaleźć można modele z nieco poszerzonymi czy wydłużonymi ścinami czy wyposażone w dodatkowe elementy – okna, drzwi, dachy itd. Są to konstrukcje lekkie i mobilne. Aby je postawić nie trzeba więc mieć specjalnego pozwolenia na budowę. Fakt budowy wystarczy zgłosić jedynie we właściwym urzędzie. Garaże blaszane nie są zbyt drogie, zarówno jeśli mowa o ich zakupie, jak i montażu czy późniejszej eksploatacji. Nic dziwnego, że cieszą się od lat tak dużą popularnością. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są one także mało wytrzymałe. Z powodzeniem służą przez wiele lat.
Garaże betonowe – czy są lepsze niż blaszaki?
Oczywiście nie da się ukryć tego, że konstrukcje betonowe są bardziej solidne i stabilne niż garaże blaszane. Cechują się dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Nie nagrzewają się zbyt szybko, co w upalne dni jest naprawdę istotne. W zimowe dni z kolei wolniej się ochładzają. Trzeba jednak uświadomić sobie to, że gdy się już schłodzą to bardzo mocno. Może się finalnie okazać, że w betonowym garażu będzie o wiele zimniej niż na zewnątrz. W takiej sytuacji można rozważyć dodatkowe ocieplenie budynku, co oczywiście wiąże się z kolejnymi kosztami. Budowa garażu betonowego jest bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku garaży blaszanych. Dotyczy to przede wszystkim garaży murowanych. Nie jest więc to rozwiązanie dla osób, które garażu potrzebują jak najszybciej.
Dodatkowo należy pamiętać o tym, że konstrukcje betonowe czy murowane dość często mają powierzchnię większą niż 35 metrów kwadratowych. Tym samym nie można takiego garażu, zwłaszcza garażu dwustanowiskowy wykonać bez posiadania stosownego pozwolenia na budowę. Przed przystąpieniem do prac nad garażem, należy więc uzyskać odpowiednie zezwolenie.
Garaże blaszane są nadal bardzo popularne i nie zanosi się w tej kwestii na zmiany. Są tanie w budowie i eksploatacji, lekkie i mobilne. Dodatkowo nie wymagają posiadania na ogół specjalnego pozwolenia na budowę. Pod wieloma względami przewyższają ciężkie garaże betonowe.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.