Wymagania i pielęgnacja róż w ogrodzie – Podstawowe zasady

Róża to ideał piękna i szlachetności. Charakteryzuje się szeroką gamą barw, kształtów i zapachów. Nigdy nie wychodzi z mody, zawsze podziwiana i traktowana przez ogrodników z wyjątkowym szacunkiem i pokorą. Zmienna, delikatna i subtelna jak kobieta, potrafi zachwycać kolorem i unoszącą się delikatną wonią kwiatów. Bywa humorzasta i chimeryczna, trudno jej dogodzić i zapewnić idealne zdrowie oraz perfekcyjny wygląd. Mimo wszystko róże zajmują specjalne miejsce w ogrodzie i są uwielbiane przez wszystkich miłośników roślin. Jak o nie dbać, aby uzyskać oszałamiający efekt? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, a odwdzięczą nam się aromatem i bujnym kwitnieniem.

Odmiany róż

Stosowany jest następujący podział tych wspaniałych roślin. Róże pnące posiadają długie pędy wymagające podpór. Część z nich kwitnie tylko raz w sezonie, inne powtarzają kwitnienie aż do przymrozków. Mogą być oszałamiająco pachnące i bezwonne, słabo rosnące i cechujące się szybkim wzrostem, wydawać kwiaty pojedyncze lub zebrane w grupy. Róże historyczne fascynują pełnymi kwiatami o starodawnym kształcie, delikatnym zapachem oraz subtelnym kolorem. Niestety kwitną tylko raz w sezonie. Róże angielskie są połączeniem atutów róż historycznych i nowoczesnych. Powtarzają kwitnienie i są zazwyczaj bardziej odporne na choroby i szkodniki. Kolejną grupę stanowią róże krzaczaste. Obejmują krzewy wysokie i rozłożyste, które nie nadają się do małych ogrodów (róże parkowe i dzikie) oraz mniejsze ozdobne róże krzaczaste, których wysokość waha się od 1 metra do dwóch. Najczęściej spotykane w przydomowych ogrodach róże rabatowe, z racji swoich niewielkich rozmiarów, są wykorzystywane do zagospodarowania dużych powierzchni. Sadzone grupowo tworzą piękne barwne plamy kolorów.

Jak pielęgnować róże?

Róże maja wysokie wymagania, które obowiązkowo należy spełniać. Najlepiej radzą sobie na otwartych, słonecznych przestrzeniach, w przewiewnych otwartych miejscach. Przed posadzeniem nowych okazów glebę bezwzględnie należy przekopać i zasilić kompostem oraz nawozem przeznaczonym dla róż. Nawożenie rozpoczyna się dopiero w drugim roku od posadzenia i kontynuuje systematycznie każdego roku. Zawarte w specjalnych nawozach składniki pokarmowe zaspokoją  potrzeby tych wymagających roślin. Przed nadejściem zimy róże należy kopczykować na wysokość około 20 centymetrów. Wiosną na przełomie marca i kwietnia (idealna pora to czas kwitnienia forsycji) przeprowadza się cięcie wiosenne, kopczyki należy rozgarnąć i przeprowadzić nawożenie. Warto obsypać podłoże ściółką, która będzie chronić przed nadmiernym parowaniem wody. Należy systematycznie usuwać zwiędłe kwiaty, aby zapewnić roślinie obfite kwitnienie. Na początku czerwca konieczne jest ponowne dostarczenie składników pokarmowych. Konieczne jest kontrolowanie stanu roślin i reagowanie opryskami na pojawienie się ewentualnych szkodników.

Jak przycinać róże?

Najważniejsze cięcie przeprowadza się wiosną. Im silniej rośliny zostaną przycięte, tym dłużej trzeba będzie czekać na kwitnienie. W zamian otrzymamy zdrową roślinę o silnych pędach. Latem ograniczamy się do usuwania zwiędłych kwiatów. Róże, które powtarzają kwitnienie tnie się na początku sezonu oraz systematycznie w lecie. Róż kwitnące raz w sezonie prześwietla się co kilka lat rezygnując z cięcia wiosennego.

Róża zdumiewa pięknem i porusza serca wszystkich miłośników roślin. Nie uznaje kompromisów, wymaga systematycznej opieki i pielęgnacji. Jeśli uda nam się zaspokoić jej wymagania z pewnością uzyskamy dobre wyniki ich uprawy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Kupujesz zbyt tanio mieszkanie? Uważaj, fiskus – upomni się o pieniądze.

Read Next

Betonowe pustynie wypierają zieleń z miast!

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Edward
3 lat temu

Róże w ogrodzie to coś niesamowicie pięknego. Niedawno kupiłem swoją własną działkę rekreacyjną. Jednymi z pierwszych kwiatów, które tam posadzę, będą róże. Mimo iż mają one dość wysokie wymagania, to warto je hodować ponieważ są naprawdę piękne!

Weronika
3 lat temu

Róże są moimi ulubionymi kwiatami. Nie ma co się temu dziwić – każda kobieta lubi dostać od czasu do czasu czerwoną różę od swojego mężczyzny. Uprawa róż w swoim własnym ogrodku to naprawdę doskonały pomysł. Swietny artykuł, dzięki ktoremu można zyskać szeroką wiedzę w zakresie prawidłowej pielęgnacji tych przepięknych kwiatów!

Michał
3 lat temu

Od pewnego czasu myślałem nad zasadzeniem róż w swoim ogrodzie. Wszystkie zamieszczone w tym artykule informacje upewniły mnie w tym, iż posiadanie tych kwiatów to rewelacyjny pomysł. Plus dla autora za jasno opisame zasady dotyczące uprawy róż – bardzo mi się przydadzą!