Wynajem krótkoterminowy – co powinieneś wiedzieć kupując mieszkanie

Wynajem krótkoterminowy to jeden z najbardziej popularnych sposobów na uzyskanie dodatkowego dochodu, znacznie lepszy niż lokaty bankowe bądź gra na giełdzie. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem tego typu.

Warto jednak wiedzieć, że inwestycja ta może wiązać się z pewnymi problemami, ponieważ polskie przepisy nie precyzują w sposób jednoznaczny terminologii dotyczącej najmu krótkoterminowego czy też zasad jego rozliczania się oraz kontroli lokali pod kątem ich bezpieczeństwa bądź uciążliwości.

Sposoby rozliczania się z fiskusem

Otóż zgodnie z nowelizacją ustawy o zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych, od 1 stycznia 2019 uległy zmianie zasady opodatkowania najmu osób fizycznych rozliczających się ryczałtem:

  • przy przychodach z najmu poniżej 100 000 zł zastosowanie ma podatek ze stawką 8,5%;
  • kiedy przychody z najmu przekroczą 100 000 zł zastosowanie ma podatek ze stawką 12,5%.

Trzeba jednak podkreślić, że przychodem jest jedynie kwota czynszu najmu, a więc nie obejmuje ona dodatkowych kosztów takich, jak: opłaty za prąd, gaz lub czynsz do spółdzielni.

Oczywiście najem krótkoterminowy można rozliczyć na zasadach ogólnych, według stawki 18% lub 32%. Jest to korzystne rozwiązanie w przypadku kiedy ponosi się koszty związane z nieruchomością typu: ubezpieczenie, remonty, odsetki od kredytu. Wówczas podstawę opodatkowania stanowi różnica między przychodem (czynszem najmu) a kosztami.

Niedoprecyzowana terminologia źródłem problemów

W związku z tym, że nie ma jasnej definicji najmu krótkoterminowego przyjmuje się, że dotyczy on nieruchomości (prywatnych mieszkań) w miejscowościach turystycznych, które są wynajmowane na doby lub tygodnie w sposób nieregularny i nieprofesjonalny. Niemniej jednak urzędnicy mogą różnie interpretować przepisy, co może rodzić wiele problemów. Jednym z nich jest utrata prawa do rozliczania się ryczałtem. Może do tego dojść kiedy urzędnik uzna, iż wynajem krótkoterminowy był reklamowany i promowany, bądź też prowadzony w sposób ciągły i długotrwały. Wówczas taka aktywność zostanie potraktowana jako działalność gospodarcza. W związku z czym najkorzystniej jest wystąpić do urzędu skarbowego o indywidualną interpretację podatkową, by mieć jasną sytuację.

Może Cię zainteresować również: https://www.budrem.pl/inwestycje/inwestycja/aleja-pokoju

Uciążliwość lokali oddawanych pod wynajem krótkoterminowy – kolejna niejasność implikująca problemy

Wynajem krótkoterminowy powoduje pewne konsekwencje społeczne i finansowe, które są wykazywane przez wiele samorządów domagających się doprecyzowania przepisów w zakresie uciążliwości oraz bezpieczeństwa najmowanych lokali. Wśród nich wymieniają między innymi:

  • unikanie odprowadzania podatku od najmu mieszkania przez wielu ich właścicieli;
  • brak precyzji w określaniu kiedy zachowanie turystów w wynajmowanym mieszkaniu jest niestosowne i uciążliwe dla pozostałych mieszkańców;
  • wzrost czynszów wynikający ze zmniejszającej się liczby mieszkań wynajmowanych długoterminowo;
  • przygotowywanie mieszkań dla turystów z pominięciem prawa budowlanego i wymogów przeciwpożarowych;

Samorządy domagają się więc opracowania listy lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, nad której aktualizacją będą miały bezpośrednią kontrolę i prawo do wykreślenia z rejestru choćby lokali niespełniających wymogów sanitarnych czy przeciwpożarowych. W związku z czym Ministerstwo Sportu i Turystyki opracowało projekt „Białej Księgi Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”, którego szczegóły ma wkrótce przedstawić.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 głosów
Oceń artykuł:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Read Previous

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu magazynów?

Read Next

Jak ciekawie łączyć kolory w pomieszczeniu?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments